Lopen in voetspoor van bevrijders IN DE REGIO 6 Gemeente komt in actie OMLEIDING WERK AAN HAVEN MIJN DORP, MIJN STAD VLISSINGEN Zoons, kleindoch ters en neven van de Britse 47 Royal Marine Commando's die in 1944 van het Westkapelse strand naar het gat in de Nolledijk marcheer den, lopen zaterdag in het voet spoor van de bevrijders. Wie wil kan aanhaken op de 17 kilometer lange tocht, die Rushing to Flushing heet. De 47 RM Commando Associa tion houdt de tocht voor de derde keer. Er lopen voornamelijk fami lieleden van de commando's mee, weet Ivo van Beekhuizen van mu seum Het Polderhuis in Westka- pelle. Dat is de uitvalsbasis voor de tocht die langs verschillende res tanten van de Duitse bezetting voert. ,,Mensen willen toch graag zien waar hun vaders, ooms en opa's geweest zijn en over verteld hebben. Soms komen er dan verha len boven die wij ook nog niet ken den", zegt Van Beekhuizen. Aan de tocht is een geldinzameling gekop peld voor 47Charity, waarmee de Association de herinnering aan die special forces brigade levendig wil houden. Zo'n herinnering wordt zaterdag onthuld in het bijzijn van de Britse deelnemers aan de tocht. Royal Marines Band In Dishoek bij de duinovergang Kaapduinseweg wordt om 11.00 uur het nieuwe monument voor de 47 RM Commando's onthuld en treedt de Royal Marines Band van de Britse marine op. Na de lunch in Dishoek bezoekt het gezelschap om 13.00 uur de Whisky 11-bunker. Daarna gaat de tocht verder naar de herdenkingsplaats bij de Oranje molen in Vlissingen, Uncle Beach, voor een korte herdenkingscere monie om 16.00 uur. Van Beekhuizen hoopt dat er meer mensen willen meelopen met de circa dertien Britse gasten die hij verwacht. Enige concurren tie heeft de Association wel: wan delclub De Vrolijke Tippelaars ver zamelt zaterdagmorgen ook in Het Polderhuis, voor de tweede van haar Memorialtochten die ook het optrekken van de 41 RM Comman do's richting Domburg nalopen met afstanden van 5 tot 35 kilome ter. De gemeente komt in actie op basis van 'meldingen van burgers of op andere wijze', aldus Rabelink. In de brief die is verstuurd, wordt uitge legd dat recreatief gebruik van nor male woningen 'door derden' niet meer is toegestaan. De huidige ei genaar van een tweede woning mag zelf nog wel op dat adres loge ren. Zodra dat huis wordt verkocht, moet de nieuwe eigenaar zich op dat adres inschrijven. De maatregel We kregen een telefoontje dat we per direct moesten stoppen vloeit voort uit het vorig jaar geno men raadsbesluit om de wildgroei van tweede woningen aan te pak ken. Veel staan een deel van het jaar leeg. ,,We doen dit dus vooral om de leefbaarheid te bevorderen", legt wethouder Daniël Joppe uit. Door het voorzichtige nieuw- bouwbeleid van de gemeente is er veel vraag naar kleinere huizen en appartementen in zowel Zierikzee als de dorpen. Door recreatief ge bruik tegen te gaan, komt die ruimte beschikbaar voor perma nente verhuur. ,,Dat is gewoon kei hard nodig", zegt Joppe. Daarmee komt na zestien jaar een eind aan de twee vakantieap partementen Achter de Wieken aan de Hoge Molenstraat in Zierik- zee. ,,We kregen een telefoontje dat we per direct moesten stoppen", vertelt Carla Loos uit Noordgouwe. ,,De gemeente zou niet hebben ge weten dat wij onze appartementen recreatiefverhuurden. Terwijl we al zestien jaar toeristenbelasting beta len en gewoon adverteren met onze website." Ze hebben inmiddels vaste huur ders gevonden voor hun apparte menten. Die moeten er over uiter lijk twee jaar overigens wel weer uit, want Loos loopt al langer rond met verkoopplannen. Hoofdverblijf Voor een bed and breakfast gelden weer andere regels, legt Joppe uit. In dat geval woont de eigenaar ook zelf in het huis, dat dan als 'hoofd verblijf' in de boeken staat. Voor verhuur onder de noemer van Airbnb is nieuw beleid in de maak, schrijft de gemeente in een brief aan Loos. Momenteel is het nog onduidelijk of en zo ja onder welke voorwaarden het in de toe komst mogelijk wordt om langs die weg alsnog een permanente woning recreatief te verhuren. Het verhuren van een huis aan toeristen is financieel aantrekkelij ker. Een klein huis brengt op jaar basis zo'n 25.000 euro op, aldus een beheerder van een woning in het centrum van Zierikzee. Permanent in de verhuur is dat al snel 10.000 euro minder. Kennisquiz Kiwanis Expositie in 't Kunstuus Viering 75 jaar bevrijding dinsdag 29 oktober 2019 SD Controle op verhuur huis aan toerist Het is gedaan met de verhuur van gewone woningen op Schouwen-Duiveland aan toeris ten. Eigenaren van deze huizen en appartementen hebben te horen gekregen dat dit niet lan ger mag. Naleving van dit ver bod wordt streng gecontroleerd, zegt burgemeester Gerard Ra- belink. Marcel Modde Zierikzee - Carla Loos, verhuurder ZIERIKZEE Kiwanis Zierikzee houdt vrijdagavond voor de tweede keer de Kiwanis KennisQuiz in de Nieuwe Kerk. Tijdens deze quiz strijden teams van vier tot maximaal zes mensen voor zelf gekozen goede doelen. De eerste prijs levert 1000 euro op, de tweede prijs bedraagt 750 euro en de derde stek is 500 euro waard. De quiz bestaat uit acht ronden met verschil lende categorieën, het geheel wordt onder steund met beeld en ge- luid. De aanvang is om 19.30 uur. Opgeven kan via kiwanis.nl/zierikzee. HEINKENSZAND Vijf amateurkunstenaars exposeren hun acryl- schilderijen tot en met 16 november in galerie 't Kunstuus. Zie kunstuus.nl voor meer informatie en ope ningstijden. GOES Vandaag om 14.32 uur is het exact 75 jaar gele- Rien Donkersloot verzorgt een bevrijdingscon cert op het carillon in Goes. foto conno bochoven den dat de Canadezen de Grote Markt van Goes bereikten. Hier mee was de bevrijding in Goes een feit. De ge meente Goes besteedt op verschillende manie- ren aandacht aan deze bijzondere dag. Zo is er voor de hele dag een programma samenge steld dat terug te vinden is via de website goes.nl. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oefenavond Brass band Apollo, 20.00 22.00 uur: Boog schieten dames; BRUINISSE Dorps huis de Vanger, 20.00 uur: Yoga BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 09.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 16.30 uur: Thuis in je Dorpshuis; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Pelgrimskerk, 20.15 uur: Yoga; BURGHSLUIS Passa giersschip de Onrust, 10.00 uur: Natuur- rondvaart; KERKWERVE Dorps huis, 14.00-16.30 uur: Koersbal en soos; NOORDGOUWE Dorpshuis, 09.30 11.30 uur: Badminton; OUWERKERK Dorps huis, 10.00 uur: Be wegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartvereniging Smijt Maar Raak; RENESSE Blikmu seum, 10.00-12.00 uur: Tentoonstelling Hoe kwamen wij vroeger de winter door?; SIRJANSLAND Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Schilder club, 19.15 uur: Be wust en ontspannen bewegen; ZIERIKZEE FiZi, 10.30 uur: Wat is dan Liefde, 14.00 uur: Downton Abbey; Pontes Pieter Zee man, 16.00-17.30 uur: Zaalvoetbal voor jon geren; Stadhuismu seum, 14.30 uur: Samen herinneringen ophalen bijeenkomst Stichting Feest van Herkenning. BROUWERSHAVEN Het is even behelpen in het centrum van Brouwershaven. In verband met de restauratie van de kademuren wordt het verkeer in de stad omgeleid. Automobilisten kunnen op dit moment niet doorsteken van Markt naar haven. Fietsers kunnen wel door, maar moeten afstappen om de doorsteek langs de hekken te kunnen maken. Ook de familie Van Huyck stond gister middag midden in Brouw stil. Niet vanwege de klus maar vanwege een lekke band. Het werk aan de haven is naar verwachting ergens april volgend jaar klaar. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57