CLASSICAL CHRISTMAS 'IJSBLOEMEN OP DE RAMEN' "Ik improviseer erop los, spontaan en nbevangen. Ik dans om de noten heen1' 4 3. Commerciële bijlage 29 oktober 2019 Sfeervol kerstconcert Ga naar pzc.nl/beleefklassiek Ontvang exclusieve lezerskorting met cadeaucode ADBK19 Bestel tickets op pzc.nl/kerstconcert Jan Vayne Voor Jan Vayne is kerst het verlengde van zijn fijne kindertijd: allemaal samen, familie, muziek, gezang. „Dat idee. Knus, weet je. Ook in de historische kerken waar we straks de Classical Christmas-serie uitvoeren, heerst die sfeer. Dat betekent veel voor mij." Dimensie Oh kerstnacht Cadeaucode ADBK19 Concertdata za 7 dec Janskerk Utrecht 15.00 di 10 dec Dominicanenkerk Zwolle 19.30 WO 11 dec Jh. Bosch Artcenter Den Bosch 19.30 do 12 dec Martinikerk Groningen 19.30 za 14 dec Laurenskerk Rotterdam 19.30 zo 15 dec Eusebiuskerk Arnhem 15.00 di 17 dec Catharinakerk Eindhoven 19.30 do 19 dec Concertgebouw** Amsterdam 19.30 za 21 dec Janskerk Utrecht 19.30 ma 23 dec Grote Kerk Apeldoorn 19.30 di 24 dec Concertgebouw** Amsterdam 14.15 *Prijzen exclusief 6,95 servicekosten per complete bestelling. **Het Concertgebouw Rang 1 5,- toeslag, inclusief consumpties. Wereldberoemde kerstliederen en klassieke kerstcomposities van Vivaldi, Bach en Handel worden vertolkt door The Bach Choir Orchestra of the Netherlands onder leiding van dirigent Pieter Jan Leusink. Van spectaculair tot verstild, van gepassioneerd tot teder: het koor laat de kerstklassiekers hemels kLinken in prachtige historische kerken en Het Koninklijk Concertgebouw in Amsterdam. Met solistische bijdragen van de sopranen Olga Zinovieva en Eva Schuurman en tenor Martinus Leusink. Pianovirtuoos Jan Vayne zorgt voor ontroerende momenten met zijn geniale spel. Uniek: de meesterpianist improviseert op eeuwenoude thema's met medewerking van The Bach Orchestra of the Netherlands. Het orkest, dat bestaat uit internationale musici, speelt een grootse rol tijdens dit programma. In december zal de kleurrijke pianist weer solist zijn bij de serie concerten in de aanloop naar kerst onder leiding van Pieter Jan Leusink. „Onze samenwerking is oud en intens", zegt Jan Vayne. „Pieter Jan is dé man achter alles, wij delen veel. Hij en zijn orkest en zangers zorgen voor de structuur, de harmonie. Ik ben de rommelaar, zo is mijn karakter." Aan het notenblad zal hij zich dan ook niet zozeer houden, dat ligt niet in zijn aard. „Ik ben niet zo van voorbereiden... Wat dwingend is, stel ik uit. Artiest hè. De klassieke stukken speel ik niet zoals iedereen het doet. Ik improviseer erop los, spontaan en onbevangen. Ik dans om de noten heen. Maar uiteindelijk komt alles weer samen." Jan Vayne (53), pianist, treedt op als solist samen met orkesten en koren. Hij is bekend om zijn kleurrijke verschijning (lange haren) en improvisaties op klassieke en moderne muziek. Zo geven Vaynes improvisaties extra dynamiek aan de klassieke kerstliederen, terwijl de waarde en de diepte ervan behouden blijven. November, december, terwijl de dagen almaar korter worden - het is voor de man uit Zwolle een bijzondere periode. „Mijn gevoel is dan, als de kerst nadert: familie en saamhorigheid. Met degenen die je na staan allemaal bij elkaar, gezellig. Ijsbloemen op de ramen, als het meezit. Daar denk ik vaak aan terug, aan vroeger, ons gezin in Zuidwolde, de versiering, de kerstboom, de geuren, de muziek. Voor mij had dat waarde. Het houdt direct verband met een concert in een historische kerk: allemaal samen, als familie, met het kerstidee als extra dimensie. Het publiek zit daar om dezelfde reden als ik." Er is veel muziek die voor hem in de aanloop naar Kerstmis het samenzijn van mensen verinnigt, maar het mooist is misschien wel dat traditionele Nederlandse kerstlied Oh kerstnacht schoner dan de dagen, gebaseerd op een rei in Vondels toneelstuk Gijsbrecht van Aemstel (17de eeuw). „De sfeer daarvan is authentiek. In de muziek bestaat veel fake, maar dit is zó echt... En echt, daar gaat het om, zeker met kerst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51