De kleine lettertjes van het Zeeuwse waterschap 8 ZEELAND Jan Lonink: Veiligheid op water kan kostenpost gemeenten worden Analyse Luc Oggel Terneuzen Lonink reageert op een brief die de Kustwacht Nederland vorige week stuurde aan de VRZ. De organisatie maakt zich zorgen over de veilig heid in het oostelijke deel van de Oosterschelde en vraagt de Veilig heidsregio daarom de zoek- en red dingscapaciteit in dat gebied te ver groten. In principe zijn gemeenten - in dit geval de Veiligheidsregio - verantwoordelijk voor wat op het water gebeurt, maar voor een aan zienlijk deel wordt dat ingevuld door de KNRM. Die draait voor het grootste deel op vrijwilligers en gif ten van particulieren. Afgelopen donderdag is de brief Breskens zat krap, maar zit inmiddels weer goed in de vrijwilligers besproken in een besloten VRZ- vergadering en 's avonds kwam de kwestie aan de orde in de Terneu- zense raadscommissie Bestuur en Middelen. Nieuw beleid Het bestuur van de VRZ verwacht over enkele maanden aan de Kust wacht te kunnen laten weten hoe het probleem is op te lossen. Vol gens Lonink moet echter eerst de vraag worden beantwoord of dat een verantwoordelijkheid is van de Veiligheidsregio of niet. Daar wordt volgens hem al twee jaar over ge praat. ,,Als we daar ja op zeggen, be talen we daar met z'n allen (de ge meenten, red.) de prijs voor. Dat is dan nieuw beleid. Dat kost geld." Volgens Lonink moet dan niet al leen worden bekeken hoe die taak wordt ingevuld, maar ook wat dat verder financieel betekent. ,,Als KNRM-stations in de problemen komen, wat dan?" Hij wijst in dat licht op KNRM-stations in met name Breskens, Hansweert en Veere, die momenteel moeite heb ben om voldoende vrijwilligers te vinden. ,,Dat is nogal een vraagstuk als dat op ons af zou komen als Vei ligheidsregio, om dat zomaar even over te nemen. Dat zijn nogal be dragen." Volgens Lonink neemt de VRZ de brief van de Kustwacht 'heel se rieus'. ,,Er is een wettelijke en een morele verantwoordelijkheid. Ik proefin het bestuur: 'wij zijn wel verantwoordelijk voor de veiligheid op het water in geval van een inci dent. We moeten een besluit ne men op die brief, maar wel een ver antwoord besluit." Verbazing Op het KNRM-hoofdkantoor in IJ- muiden wordt met verbazing gere ageerd op de woorden van Lonink. ,,Het is een uitspraak die ik niet had verwacht", reageert woordvoerster Janneke Stokroos op het feit dat de VRZ mogelijk taken van de KNRM moet overnemen. Volgens haar is dat niet aan de orde. ,,We zijn altijd op zoek naar vrij willigers en elk station heeft een cyclus. Dat heeft vooral te maken met de levensloop van mensen. Breskens bijvoorbeeld zat krap, maar zit inmiddels weer goed in de vrijwilligers." De Zeeuwse huishoudens gaan volgend jaar 4 procent meer betalen en agrariërs zelfs 7,5 procent meer. Dat geldt ook voor de jaren erna. Om het verlies aan in komsten door de afschaffing van de 'kabelbelasting' te compenseren, komt er in 2022 nog eens 2 procent bovenop. In vier jaar tijd stijgen de belastinginkomsten van waterschap Scheldestromen zo van 90 naar 110 miljoen euro per jaar. Een maand geleden presenteerde het nieuwe dagelijks bestuur zijn 'water schapsprogramma', met de voorne mens voor de komende vier jaar. ,,De stijging van de lastendruk blijft be perkt', staat daar prominent in. De af gelopen periode gingen de lasten met 2 tot 2,5 procent omhoog. De ko- mende jaren wordt uitgegaan van een stijging van 1 tot 2 procent per jaar. Zoals zo vaak zijn de kleine lettertjes ook in dit geval cruciaal. 'Exclusief inflatie', zo luidt de toevoeging. De inflatie, die voorheen was inbegre pen, bedraagt volgens Scheldestro men 2,5 procent. En zo loopt de reke ning ineens toch nog hard op. Dat het waterschapswerk duurder wordt, is op zich niet verbazingwek kend. Onder meer dijkversterkingen, klimaatverandering en het grote be lang van zoet water, duurzaamheid en kringloopeconomie vergen forse investeringen. In die zin is het goed uit te leggen dat iedereen meer moet gaan betalen. Maar het geld gaat niet alleen daaraan op. Een niet gering deel is nodig om de snel stijgende personeelslasten op te vangen. Het waterschap heeft meer mensen nodig, maar ook de sa larissen blijven stijgen. Op basis van de nieuwe cao krijgen de medewer kers er komend jaar 3,5 procent bij. Dit jaar was dat al 3,25 procent en vo rig jaar 3,5 procent. De verwachting is dat de personeelslasten tot 2023 met meer dan 7 miljoen stijgen, tot 45,6 miljoen euro. Dat is minder goed uit te leggen. Niet overdreven Een gemiddeld gezin van vier perso nen betaalt volgend jaar 414 euro aan het waterschap. Dagelijks bestuurder Denis Steijaert noemde dat bij de presentatie van de begroting 'niet overdreven'. „Daarvan is 186 euro voor het zuiveren van het rioolwater. Dan blijft er nog 238 euro over. Dat komt neer op 5 euro per persoon per maand. Daarvoor zit je veilig, houd je droge voeten en kun je over onze mooie wegen rijden." Het is prima marketing, maar de to tale rekening blijft 34,50 euro per maand. En voor een alleenwonende huiseigenaar is het ook nog altijd 25 euro per maand. Dat klinkt een stuk minder aantrekkelijk. Bovendien komt de waterschapsrekening voor iedereen bovenop de vele andere vaste kosten, zoals gemeentelijke las ten, zorgverzekering en energie, die ook allemaal blijven stijgen. Het waterschapsprogramma is deze maand door bijna alle partijen in het algemeen bestuur omarmd. Toch hebben onder meer de PvdA en 50PLUS een nadrukkelijk voorbe houd gemaakt als het gaat om de ta rieven. Daar is veel voor te zeggen. Belastingverhoging met meer dan de inflatie is alleen te verdedigen als aangetoond is dat het écht niet an ders kan. dinsdag 29 oktober 2019 KNRM: overname taken onnodig De Zeeuwse gemeenten zullen mogelijk diep in de buidel moe ten tasten voor de veiligheid op het water als wordt besloten dat de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) taken van de KNRM over neemt. Dat zegt burgemeester van Terneuzen en VRZ-voorzit- ter Jan Lonink. -Janneke Stokroos, KNRM Rolf Bosboom Het waterschap wordt de komende jaren fors duurder, zo bleek eind vo rige week bij de presentatie van de begroting 2020. En dat terwijl het nieuwe dagelijks bestuur had toe gezegd de inwo ners van Zeeland zo veel mogelijk te ontzien. Wordt de belofte nu al ge broken? Middelburg Een reddingsboot van de KNRM haalt een surfer uit het water. foto arie van dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40