Hij is er: de eerste school die elke dag ook buiten lesgeeft NIEUWS 3 Ggz-dienst wilde verdachte bioscoopmoorden gedwongen laten behandelen De 33-jarige Rotterdammer Ergün S. die ervan verdacht wordt twee schoon makers in een Groningse bioscoop te hebben krijgen. Zijn familie probeerde al tijdenlang hem te laten opnemen. GGZ Delfland bevestigt dat er een traject was ingezet. Het klopt dat de zorginstelling Ergün S. gedwongen wilde laten behandelen, zegt de woordvoerster van GGZ Delfland, die inhoudelijk niets over de zaak kan vertellen. ,,Wat in Groningen is gebeurd, is ook voor ons, net als voor iedereen, een grote schok.'' De familie van S. probeerde al lange tijd met hulp van de ggz Ergün verplicht zorg te laten krij gen voor zijn psychoses. „Vandaag zou een rechter naar zijn woning gaan om de situatie te beoordelen", zegt een van hen. Eerder dit jaar werd Ergün S. in hoger beroep ver oordeeld tot vier weken gevange- nisstrafwegens geweld tegen agen ten. Iemand met psychische proble men gedwongen laten opnemen kan alleen via een rechter in het ka der van de Wet BOPZ. Volgens zijn zus verzet Ergün S. zich tegen ge dwongen opname en ging hij er vandoor. Vandaag zou een nieuwe poging worden gewaagd. Volgens de zus heeft haar broer al medicij nen, maar weigert hij die in te ne men. ,,Juist in die psychoses denkt hij dat er niets met hem aan de hand is'', vertelt ze. Om privacyredenen kunnen rechtbank en Openbaar Ministerie niets zeggen over de eventuele ge dwongen opname. Datzelfde geldt voor de advocaat van Ergün S. De verdachte zit in alle beperking, wat betekent dat hij alleen contact mag hebben met zijn advocaat en dat er niets naar buiten mag worden ge bracht. Gevaar Voor gedwongen opname is het van belang of een patiënt een gevaar vormt voor zichzelf of zijn omge ving. De kans dat Ergün S. in aan merking zou komen voor gedwon gen opname, lijkt wel aanwezig. Buren vertelden al eerder dat hij soms de raarste dingen deed, zoals midden op een drukke straat gaan liggen. Minstens één keer moest de politie hem daar weghalen. Ook Ergüns familie kreeg weinig vat op hem. Juist in die psychoses denkt hij dat er niets met hem aan de hand is Bovendien werd Ergün S. in sep tember 2018 veroordeeld tot vier weken cel (waarvan twee voor waardelijk) omdat hij zich in maart 2018 hevig had verzet tegen uitzet ting uit een pand waar een wiet- plantage was gevonden. Daarbij verwondde hij enkele agenten. In februari van dit jaar werd die straf in hoger beroep bekrachtigd door het gerechtshof in Den Haag, be vestigt een woordvoerder van het hof. Onbekend is of S. die straf ach ter de tralies al heeft uitgezeten. Ergün S. werd, zo zegt zijn fami lie, kortgeleden in Groningen aan gehouden en even vastgezet. Vol gens zijn familie had de politie de ggz moeten waarschuwen omdat bekend is dat hij psychische proble men heeft, maar is dat niet gebeurd. Voor welk feit Ergün S. vastzat, weet de familie in Rotterdam niet. Inbraak Bronnen melden dat het zou gaan om een poging tot inbraak bij een bedrijf aan de rand van Groningen. Daar werd overigens niets gestolen en bleef het bij een paar ingeslagen ramen. Twee dagen later zou de po litie S. daarvoor hebben op gepakt en even hebben vastgehouden. Ergün S. werd zondagochtend opgepakt omdat hij het echtpaar Gina en Mari- nus (55 en 56 jaar) uit Slochte- ren zou hebben vermoord toen zij aan het werk waren in de Pathé-bioscoop in Groningen. De slacht offers werkten daar al jaren als schoonmakers. Ergün zou naar bin nen zijn gedrongen toen zij het vuilnis buiten zetten. Voor zover bekend is er geen enkele relatie tus sen verdachte en slachtoffers. Vermoedelijk was de verwarde Ergün naar Groningen gereisd om dat hij de stad kent uit zijn verle den. Zijn ex-vriendin, met wie hij een dochtertje heeft, zou uit het noorden van het land komen en zou een aantal jaren geleden na het beëindigen van de relatie terug naar Winschoten zijn verhuisd. Daarna zou het met Ergün S. hard achteruit zijn gegaan. „Je krijgt er energie van", zegt leerling Rick Sprokkereef (11) over de buitenlessen. „Als je in de klas zit, heb je het soms heel warm en dan val je bijna in slaap. Als je bui ten bent, is het lekker fris. Ik word er blij van.'' De kinderen van De Wiene le ren buiten niet alleen natuuredu- catie, maar ook taal, rekenen en to- pografie. Minstens een half uur per dag krijgen de leerlingen les op het schoolplein in plaats van in de klas. „Je kunt alles buiten leren'', zegt Reinate Bruins Slot van Bui- tenwijzer, de organisatie die het certificaat aan de school heeft toe gekend. „Als je kinderen met krijt de kaart van Nederland op het plein laat tekenen en vervolgens op de juiste plek kaartjes laat neer leggen met de plaatsnamen, ont houden ze die beter en bovendien zijn ze nog in beweging ook.'' Het vergt van de leerkrachten een andere manier van denken, zegt Bruins Slot. En er moet wat worden geïnvesteerd, doordat ma terialen moeten worden gemaakt of aangepast, zoals door te plastifi- ceren omdat het niet altijd mooi weer is. Maar het levert veel op: ,,Als leerkracht kun je veel sneller zien of een kind ergens moeite mee heeft en kun je direct ingrij pen als dat nodig is. Je hoeft geen oefeningen na te kijken in een schrift, maar ziet meteen het effect van de lessen.'' Bewezen Het effect van buitenlessen is we tenschappelijk onderzocht. Bewe zen is dat de frisse lucht en het be wegen niet alleen gezond zijn, maar ook voor een betere concen tratie zorgen. Het beste moment voor een toets is volgens Buiten- Wijzer meteen nadat leerlingen van buiten de klas in komen. De manier van lesgeven valt in het Overijsselse dorp in goede aarde. „In andere delen van het land is er soms wat weerstand. Ouders die het lastig vinden dat kleding vies wordt, of dat de kinderen naar buiten moeten als het niet zulk mooi weer is. Dat speelt hier hele maal niet. Kinderen spelen hier over het algemeen vaker buiten na schooltijd, ze zijn er meer aan ge wend dan stadskinderen'', zegt Bruins Slot. Ook directrice Marina van Meel is trots op de officiële erkenning. „Het is een beloning voor het har de werken door het team. Het is even omschakelen om reguliere lessen van binnen naar buiten te brengen, maar dit is prima gelukt.'' dinsdag 29 oktober 2019 GO Ergün wilde geen opname, maar het plan lag al klaar FOTO'S FAREEBA SHEEDFAR, ANP, POLITIE Victor Schildkamp Rotterdam/Groningen Verdachte Ergun S. raakte gewond bij zijn aanhouding. Onder: bij de bioscoop zijn bloemen neergelegd. - Zus van Ergün S. Basisschool De Wiene in het Overijsselse Ambt Delden kreeg gisteren als eerste school het certificaat BuitenWijzer uitge reikt: de beloning voor minstens een halfuur buitenles per dag. Maaike Thüss Ambt Delden Taal- en rekenspelletjes op het plein. FOTO CEES ELZENGA HETOOG.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3