Off icier wil jonge verdachte kans geven 5 ZEEUWSE FRIET IN FRANKRIJK Ze mag dan wel in Zuid-Frankrijk wonen, de Souburgse Yvonne bakt haar frieten nog altijd op haar eigen manier. Dat betekent dat ze alleen Zeeuwse aardappels gebruikt, die ze zelf schilt en op de ouderwetse manier bakt in rundervet. ,,De Fransen vinden het geweldig." Yvonne Versluis-Kop mels (49) verhuisde twee jaar geleden haar man en zoons ach terna naar de Franse plaats Montayral. Haar dochter en 85-jarige vader Wim Kopmels ver huisden met haar mee. Ze nam de zorg voor hem op zich, maar toen hij na een jaar overleed, viel ze in een gat. ,,lk heb in Nederland altijd als receptioniste gewerkt, maar als je de taal niet goed machtig bent, is dat moeilijk.Toen ben ik gaan zoeken naar iets dat ik leuk vind." Yvonne is in juli van dit jaar be gonnen met haar friterie. De bur gemeester hielp haar aan een groot pand met veertig zitplaatsen bin nen en nog eens zoveel plekken op het terras. Ondanks dat de Neder landse vakantiegangers nu het Ze hadden in de late avond twee jongens gedwongen een petje, een gsm en wat geld af te geven. Een paar uur later deden ze dat nog een keer bij twee andere jongens. Een paar euro en een consumptie muntje van een bar was nu de buit. Bij beide overvallen waren ook een paar klappen gevallen. Het drietal werd snel aangehouden. De twee andere, nog minderjarige mededa ders, zijn inmiddels door de kin derrechter veroordeeld. De 19-ja- rige heeft lange tijd ontkend iets met de overvallen te maken heb ben gehad, maar gisteren bekende hij alles. Hij nam alle verantwoor delijkheid op zich. Voorarrest Ruim zeven maanden zit de Goese jongeman in voorarrest. De officier van justitie zei dat dit niet voor niets is. Mensen die het slachtoffer worden van een overval blijven daar lang last van hebben. Ze voe len zich niet meer veilig. ,,Daarom staan er ook hoge straffen op deze high impact crimes." In de maanden dat hij vastzit hebben deskundigen met de ver dachte gesproken. Hun conclusie: de Goesenaar is een vriendelijke, beleefde jongen die van goede wil is. En zo kwam hij tijdens de zit- Je bent officieel wel meerderjarig, maar ook nog heel jong ting ook over op de rechtbank en de officier van justitie. ,,Je bent of ficieel wel meerderjarig, maar ook nog heel jong. Je staat op een kruis punt in je leven", hield de rechter hem voor. De jongeman zei dat hij voor de 'positieve dingen' wil kie zen." De moeder van de verdachte was ook bij de zitting aanwezig. Als hij weer vrij komt, gaat hij weer thuis wonen en kan hij zijn opleiding weer oppakken. Maar hij zal zich aan duidelijke regels moeten hou den, zei zijn moeder. Ze vond het een goed plan om haar zoon onder toezicht van de reclassering te laten om hem te helpen. ,,Maar", waar schuwde ze, ,,hij moet het écht zelf doen en zelf gaan nadenken." De officier van justitie wil de jongeman nog een kans geven. Ze noemde het positief dat hij de ver antwoordelijkheid voor zijn daden heeft genomen. ,,En ik zie dat je een moeder hebt die jou in de ga- ten zal houden. Je kan nog de juiste keuzes maken." Ze eiste een gevan genisstraf van 300 dagen waarvan 73 dagen voorwaardelijk. Als de rechtbank hierin meegaat, zou zijn straf gelijk staan aan zijn voorar- Hij moet het écht zelf doen en zelf gaan nadenken rest. Na de uitspraak, over twee we ken op 11 november, zou hij dan de gevangenis mogen verlaten. Zijn advocaat noemde de eis van de officier van justitie 'redelijk'. land uit zijn, loopt haar zaak als een trein. ,,Veel Nederlandse toe risten waren sceptisch en zeiden: 'We hopen dat je volgend jaar nog bestaat'. Maar ik heb er altijd ver trouwen in gehad dat dit concept zou werken. Tachtig tot negentig procent van de frikandellen die ik verkoop zijn voor Fransen. Ze zijn niet aan te slepen. Ik verkoop er soms wel veertig per dag." Ook de Zeeuwse aardappels val len in de smaak. ,,Ik gebruik graag Zeeuwse aardappels vanwege de goede kwaliteit en omdat ik het gewend ben om daarmee te wer ken. Het is soms wel lastig om ze hier te krijgen.'' Ze schilt alles met de hand, tot wel 75 kilo per dag. Ze heeft inmiddels hulp in de bedie- ning, maar duldt nog geen hulp van anderen in de keuken. ,,Mijn zaak heet Chez Yvonne, het is mijn naam die op de deur staat. Dan vind ik dat klanten die na een maand terugkomen precies het zelfde voorgeschoteld moeten krij gen als de laatste keer. Dat is soms wel pittig als je zes dagen per week open bent van 11.00 tot 21.30 uur." Rookworst De menukaart bij Chez Yvonne is niet veel anders dan bij de gemid delde frietzaak in Nederland, be halve dan dat er brochettes op staan. Een kroket heet gewoon een kroket, een frikandel een frikan- del. Maar wil je er mayonaise, ket chup en uitjes op, dan bestel je een frikandel spécial. Yvonne heeft ge merkt dat de Fransen blij zijn dat ze de hele dag door bij haar terecht kunnen. Dat is bij de meeste restaurants niet het geval. Ook eten ze niet zoals veel Nederlanders één snack met friet. Yvonne: „Ze houden soms complete proeve- rijen. Dan bestellen ze friet en zo tien snacks. Ik heb ook al eens ha ring en rookworst geïntroduceerd. Ook dat vonden ze geweldig." dinsdag 29 oktober 2019 GO Un frikandel spécial chez Yvonne Wendy de Jong Montayral Het was een stommiteit ge weest, gaf de 19-jarige Goese- naar J. W. gisteren toe. En ja, het was zijn idee geweest. De jonge man stond gisterochtend in Mid delburg terecht voor twee straatroven die hij afgelopen maart in Goes met twee vrien den pleegde. Theo Giele Middelburg - rechter - moeder van verdachte Yvonne Versluis-Kopmels in haar friterie in Montayral in het Franse departement Lot- et-Garonne. foto stéphane gondal Een lange tafel met Nederlan ders afgelopen zomer. Even een frietje mèt halen bij Yvonne. FOTO CHEZ YVONNE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37