II Samenwerking met grote industriële bedrijven 4 lil Uil Windparken liever op zee dan op land Frank Balkenende Vlissingen 0rsted blijft de komende 25 jaar in Zeeland om het windpark te onder houden. Dat gebeurt vanuit het nieuwe onderhoudsstation dat bijna af is, aan de Buitenhaven in Vlissingen. De Deense groene- energiereus laat het daar niet bij. ,,We willen Zeeland ook onder steunen bij de overstap van fossiele naar groene energie. 0rsted zal er samen met de Zeeuwse industrie de schouders onder zetten", zegt Steven Engels, directeur Nederland van 0rsted. Met stroom van wind- parken op zee kan in de proeffa briek CO2-vrije grondstof voor in dustriële grootverbruikers als Dow, Yara en Zeeland Refinery worden gemaakt. Het Deense energiebedrijf neemt deel in het nationale Gigawatt Elek- trolyser-project, een consortium een vermogen van één gigawatt zouden dus honderd tot duizend van zulke elektrolysers opgesteld staan. De partners onderzoeken wat er nodig is om tussen 2025 en 2030 zo'n grote groene waterstoffa- briek te bouwen. Uitgelezen plek De 0rsted-directeur vindt Zeeland een uitgelezen plek voor zo'n elek- trolysefabriek. ,,Zeeland gebruikt met 450.000 ton waterstof ruim de helft van de jaarlijkse Nederlandse waterstofproductie. Meer dan de Zeeland gebruikt met 450.000ton waterstof ruim de helft van de jaarlijkse waterstofproductie industrie in Rotterdam. Zo'n fa briek is hier dus op zijn plek. 0rsted helpt graag om dit mogelijk te ma ken." Vanuit zijn groene filosofie denkt 0rsted daarom mee met Smart Delta Resources, een Zeeuws plat form met onder meer de grootver bruikers van waterstof dat studeert op de overstap van industrie van fossiele naar duurzame brandstof fen zoals groene waterstof. Volgens Engels is het noodzaak de kosten zo laag mogelijk te houden, zodat de fabriek kan concurreren met water stof die met aardgas wordt gepro duceerd. Om groene waterstofpro ductie van de grond te krijgen is, net als bij windenergie is gebeurd, een duidelijk overheidsbeleid en een aanbestedings- en subsidiepro gramma nodig, zegt Engels. Kabels Zeeland wil, samen met Oost- Vlaanderen, dé nationale proeftuin worden voor blauwe en groene wa terstof. Dat minister Eric Wiebes van Economie en Klimaat maandag 25 november naar een waterstof conferentie in Vlissingen komt, is een teken dat het Rijk kansen ziet. Hulp van het Rijk is nodig om in frastructuur voor waterstof te be kostigen. Volgens Engels is het voor grootschalige productie van groene waterstof ook noodzakelijk om ka bels van andere toekomstige wind- parken op de Noordzee naar Zee land te trekken. DRAAGVLAK van bedrijven, universiteiten en kennisinstellingen die werken aan een ontwerp van een elektrolysefa- briek van industriële omvang. An dere deelnemers zijn onder meer Dow, Yara, Shell, Gasunie, TNO, ECN, Frames, Nouryon, Universi teit Utrecht en het Imperial Col lege London. Rond 2030 zullen windparken in Nederland en op de Noordzee enorme hoeveelheden duurzame elektriciteit produceren. De huidige elektrolysefabrieken zijn nu echter niet groter dan en kele megawatts. In een fabriek met dinsdag 29 oktober 2019 GO Energiereus zet in op groene waterstoffabriek in Zeeland Steven Engels, directeur van 0rsted Nederland, bij de nieuwe onderhouds- basis van 0rsted in Vlissingen. Van daaruit zal windpark Borssele 1 en 2 de komende 25 jaar worden onderhouden, Er komen vijftig tot honderd mensen te werken. foto dirk-jan gjeltema Ook 0rsted, de ontwikkelaar van windpark op zee Borssele 1 en 2, zet zich in voor de bouw van een proeffabriek voor groene waterstof in Zeeland. Het energiebedrijf is daarvoor een samenwerking begonnen met grote industriële bedrijven. -Steven Engels, directeur 0rsted Het draagvlak voor windpark Borssele dat volgend jaar 23 kilometer uit de Wal- cherse kust verrijst is groot in Zeeland. Uit een peiling onder het panel van ZB Planbureau en Bibli otheek van Zeeland blijkt dat 47 procent van de bevraagden positief is over de komst van het wind park. Een kwart is nega tief, 26 procent staat neutraal tegenover het windpark dat eind volgend jaar groene energie le vert voor zo'n twee miljoen huishoudens. De voorstanders noemen als voorde len: meer duurzame energieproductie, minder afhankelijk van fossiele brand stoffen, minder af hankelijk van energie uit andere landen en reductie van het broeikasgas C02. Panelleden zien ook nadelen zoals aan tasting van natuur op de Noordzee, ho rizonvervuiling en de kosten voor aanleg en onderhoud. De meerderheid van de bevraagden ziet windparken liever op zee dan op land ver schijnen. ,,Dit bevestigt wat we al dachten. De Zeeuwen zijn posi tief over het wind park op zee,'' zegt 0rsted-directeur Steven Engels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36