g-s Door de bocht met PFAS Esther zoekt de vrouw die haar leven redde Steketee vertelt over ondergang De Warnow Inzet 2 JONGE ONDERNEMERS TOENAME Het aantal jongeren dat een eigen bedrijf begint stijgt explosief, zeker in Zeeland. ,,Ik doe het niet omdat ik steenrijk wil worden, maar omdat ik werk wil doen dat ik verschrikkelijk leuk vind." Commentaar Woensdag gaat de aandacht weer naar het Haagse Malieveld. Na de boeren protesteren daar dan grond- verzetbedrijven en bouwers tegen het regeringsbe leid. Het draait om meer dan stikstof. Ook de onlangs inge voerde regel voor het verplaatsen van grond die is verontrei nigd met onafbreekbare schadelijke kunststoffen, beter be kend als PFAS, is volgens de actievoerders veel te streng. Stik stof en PFAS kunnen de bouw, het baggerbedrijf en de wegen bouw lamleggen. Er is een opvallende overeenkomst tussen beide problemen. De overheid heeft de stikstofkwestie bewust jaren voor zich uit geschoven. Den Haag dacht weg te komen met lapmiddelen. Tot de rechter ingreep. Nu zijn de rapen gaar. Zo dreigt het ook te gaan met de PFA-stoffen. Het kabinet heeft ruim de tijd gehad om er een goede regel voor te maken. Uiteindelijk kwam Van Veldhoven deze zomer met een duidelijke aanpak. Maar die begint zij nu zelf al te ondergraven. Moet er ook een rechter aan te pas komen om handhaving van de PFAS-norm af te dwingen? Voor het gedraai van Van Veldhoven zijn maar twee logische redenen. Óf de huidige regel is nodeloos streng. Dan heeft de staatssecretaris half Nederland voor niets op stang gejaagd. Óf zij is bezweken onder de druk van de aangekondigde stag natie in de bedrijvigheid. Dan geeft zij werkgelegenheid alsnog voorrang boven risico's voor mens, dier en milieu. Zijn kunststoffen in de grond toch wat minder gevaarlijk of krijgt bedrijvigheid voorrang? Twee jaar geleden balanceerde de Spaanse op het randje van de dood. Op 18 juni 2017 rond de klok van 15.45 uur was Rodriguez-Barbero aan het zwemmen in de zee bij Breskens. Toen ze enige tijd in het water lag, kreeg ze een hartinfarct. Op het strand werd ze meteen ge reanimeerd en daarna naar het Academisch Ziekenhuis van Brugge gebracht. Een jonge vrouw was de reanimatie begon- ALMANAK Gebruld heeft ze tegen hem. Gepraat en gepaaid. Begrip ge toond en gescholden. Alles, echt Slles om haar zoon aan het leren te krijgen. Eerst lief en opbou wend, later schreeuwend en tie rend. Want zo'n diploma... seri eus zoondan heb je in ieder geval iets op zak. nen. Maar na al die jaren is deze vrouw nog steeds onbekend geble ven. ,,Esther wil haar heel graag bedanken, want door de goede rea nimatie heeft Esther er niets aan overgehouden en danst zij nu in Madrid", laat wijkagent Wiegman weten. Coma In eerste instantie zag het er niet naar uit dat Esther het hartinfarct zou overleven. Ze werd drie dagen in coma gehouden. Toen ze ont waakte heeft ze nog dertig dagen in het ziekenhuis gelegen. De vraag wie haar leven op die be wuste dag in juni heeft gered kan ze nog steeds niet loslaten. Wiegman en Rodriguez-Bar- bero hopen dat de vrouw zich als nog wil melden bij de politie. Zo dat Rodriguez-Barbero het hele in cident voor goed kan afsluiten. Na eindeloos trekken en duwen geeft moeder het op. Haar zoon is niet in beweging te krijgen, terwijl zij overloopt van frustra tie. Hij geeft haar een troos tende knuffel. ,,Als ik mijn di ploma niet haal, ligt het echt niet aan jou. Jouw inzet is hart stikke goed." Concours voor harmonie, fanfare en brassbands Inter Scaldes blijft op één in Lekker500 Inter Scaldes voert op nieuw de ranglijst aan van restaurantgids Lek- ker500. Het Kruiningse restaurant van Jannis en Claudia Brevet stond vorig jaar ook al op de eerste plek. Pure C uit Cadzand bezet de acht ste plek, een stijging van twee plaatsen. KNVB beker Hoek en Goes tegen profclubs Ze zijn jong, komen allebei uit Axel, wonen nog thuis, hebben een eigen bedrijf dat goed draait en zijn van plan nog een tweede onderneming te beginnen. Iske Sykes (21) is gra fisch ontwerpster en opent bin nenkort in Axel ook nog eens het café Mia's by night. ,,In mijn familie is iedereen ondernemer." BijSevenC Events is Martijn Crombeen (20) te boeken als dj. Daarnaast verhuurt hij onder die naam licht- en geluidsapparatuur. Als hij klaar is mijn zijn opleiding engineering aan de HZ University of Applied Sciences wil hij nog een tweede bedrijf opzetten, voor 3D- tekenklussen. ,,Als ik kijk naar wat ik nu verdien, zou ik ook een baan tje in de fabriek kunnen pakken, maar ik vind dit gewoon verschrik kelijk leuk." Uit cijfers van de Kamer van Koophandel blijkt dat het beginnen van een eigen onderneming nog nooit zo populair is geweest als dit jaar. Landelijk kwamen er in de eer- ste negen maanden van 2019 ruim 161.000 startende ondernemers bij, waarvan 2656 in Zeeland. Daarvan zijn 181 bedrijven begonnen door jongeren tot en met 19 jaar en 431 door jongeren tussen de 20 en 24. Dat is in de eerste categorie een stij ging van 71 procent (tegenover lan delijk 65) en in de tweede van 48 procent (landelijk 28). Sykes en Crombeen hebben in 2018 allebei meegedaan aan het pro ject Zomerondernemer, dat jonge ren laat ervaren hoe het is om een NRC-journalist Hans Steketee ver telt morgen in Middelburg over zijn pas verschenen boek De Warnow - Een schip, een man, een droom. In dat boek reconstrueert hij de onder gang in 2013 van de oude tot zeil schip omgebouwde loodsboot Warnow. Het schip verdween tij dens stormachtig weer in de Noordzee tussen Schotland en Noorwegen. Aan boord waren drie vrienden, onder wie de toen 51-ja- rige Middelburger Peter van Liere. Schipper was Arnoud Brinkman, hij had met zijn ook aan boord aan wezige vriendin Tirza Smit het plan opgevat om naar het Noorderlicht te varen. Bij vertrek uit Schiedam waren er acht opvarenden, vijf van hen stapten in Schotland van boord na een stormachtige overtocht. Steketee (1959) is afkomstig uit Middelburg. Over zijn tijd als cor respondent in Engeland publi ceerde hij Eiland tussen de oren. Eer der schreef hij een verzameling Eu ropese reisverhalen, Landschap ach ter het oog. Hij is ook zeezeiler. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in Kaffee 't Hof in Middelburg. PZC-verslaggever Jan van Damme gaat dan met Steketee in gesprek. Kaarten (5 euro) zijn in de voorver koop verkrijgbaar via boekhandel de Drvkkery in Middelburg. dinsdag 29 oktober 2019 De Zeeuwse-Vlaamse wijkagent Henk Wiegman kreeg gistermid dag bijzonder bezoek. Esther Rodriguez-Barbero uit Spanje kwam langs om hem te bedan ken en hulp te vragen in haar zoektocht naar de vrouw die haar leven redde. Maurice Steketee Sluis Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De Zeeuwse Muziekbond houdt zaterdag 2 novem ber een concertconcours voor harmonie, fanfare en brassbands in Het Schel- detheater in Terneuzen. Het concours duurt van 13.00 uur tot 16.45 uur. De deelnemende orkes ten worden beoordeeld door een juryteam. De deelnemende verenigin gen zijn jeugdorkest Vlijt Volharding uit Oost Souburg, Muziekvereni ging Eindhoven West uit Eindhoven, Maasmuziek uit Maasdam, fanfare Sint Joris uit Dorst en harmo nie Kunst Na Arbeid uit Arkel. KRUININGEN Katseveer uit Wilhelmina- dorp moet genoegen met een 25ste plek. La Trinité uit Sluis heeft ook een plaats in de top vijftig weten te bemachtigen en is terug te vinden op plaats 43. Hoek en Goes, de twee hoogst spelende Zeeuwse voetbalclubs, treden vanavond aan in de eerste ronde van de KNVB beker. Hoek speelt op eigen veld tegen de profs van PEC Zwolle die uitkomen in de eredivisie, terwijl Goes gastheer is van SC Cambuur dat koploper is in de Keuken Kampi oen Divisie. Beide duels beginnen om 19.45 uur. De laatste keer dat een Zeeuwse club een prof club uit de beker stootte, was in 2003. Hoek won toen met 2-0 van Veendam. Dagen van Ernst Jan Rozendaal Axel WHfc si Jan van Damme Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34