c* Sandwichs Glacés a l'italienne A empi Huurders bestaande woningen testen een jaar lang elektrische installatie Steven Engels, directeur 0rsted: Martin Heylen maakt serie Een Zeeuwse frietzaak in het Franse land. Yvonne Versluis-Kopmels (49), afkomstig uit Oost-Souburg, heeft haar droom waargemaakt. Ze heeft sinds juli haar eigen friterie in Montayral. Ze gebruikt alleen Zeeuwse aardappels, schilt ze zelf en bakt ze op de ouderwetse manier in rundervet.zeeland 5 Theo Giele Goes De proef wordt uitgevoerd met subsidie van de Stichting Zeeuwse Publieke Belangen (SZPB), waarin provincies, gemeenten en de Stedin Groep samenwerken. In 2050 moe ten alle woningen van het aardgas af zijn. 'All electric' is een van de al ternatieven voor aardgas. RWS partner in wonen (8 wo ningen), l'Escaut Woonservice (7 woningen), Woonstichting Hulst (5 woningen) en Zeeuwland (6 wo ningen) hebben zowel eengezins- als portiekwoningen beschikbaar gesteld. R&B Wonen is wel betrok ken bij de proef, maar heeft nog geen bestaande huizen die mee doen. Volgens William Dircken, mana ger vastgoed bij RWS, worden in totaal negen varianten op elektrisch verwarmen uitgeprobeerd. Het gaat om verschillende systemen met luchtwarmtepompen, infraroodpa- nelen en verwarming via EQ-glas, waarbij de ruiten van de woning de verwarmingselementen vormen. DNWG Infra, onderdeel van Ste- din, zorgt voor de nodige aanpas singen in de elektrische aansluiting van de woningen. Stookgedrag Om de effecten van het gasloos ver warmen goed in beeld te krijgen, is aan de bewoners gevraagd hun 'stookgedrag' niet te wijzigen, zegt Dircken. Ze zullen de komende winter uiteraard minder geld kwijt zijn aan gas, maar meer elektriciteit gaan verbruiken. De deelnemers hebben de garantie gekregen dat ze gecompenseerd worden als door deelname aan de test hun totale energierekening hoger uit zou val len. Overigens blijft de vertrouwde gasketel voor de zekerheid in de woning aanwezig, zodat er altijd nog met gas bijgestookt kan wor den mocht het nodig zijn. De eerste woningen hebben in middels hun nieuwe elektrische verwarmingsinstallatie gekregen. De komende maand volgt de rest, zo is de planning. Het verbruik in De corporaties kijken naar het elektraverbruik en het wooncomfort van de bewoners de woningen wordt constant geme ten en de bewoners worden door de corporaties begeleid. Eén ding ver andert niet. Overschakelen van het koken op gas naar een elektrische kookplaat hoort niet bij de proef. De woningen in de proef zijn al goed geïsoleerd zijn en hebben al het energielabel B. Huurders kon den zich voor de proef aanmelden. Uit die aanmeldingen is een selec tie gemaakt. De testperiode duurt een jaar. ,,Zo krijgen de woningcor poraties inzicht hoe een installatie concept zich in alle jaargetijden ge draagt. Daarnaast kijken de corpo raties naar het elektraverbruik en het wooncomfort van de bewo ners", aldus de corporaties. 'Een fabriek voor groene waterstof is in Zeeland op zijn plek' over grensgebied bij de Westerschelde 1% I dinsdag 29 oktober 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl vonne Proef met gasloos verwarmen Vijf Zeeuwse woningcorporaties doen mee aan een proef in het overschakelen van gas naar elektrisch verwarmen in 26 be staande huurwoningen. Ver schillende soorten systemen worden een jaar lang getest. ZEELAND4 ZEELAND 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33