Eén oD de zeven Uranium niet naar Rusland Pech is gewoon pech in de Westerscheldetunnel 2 WENDY WAGENMAKERS Column dat in elke Vlissingse klas vier kin deren zitten wier moeder haar kind alleen op de wereld heeft ge zet. Van elke zeven zwangeren één die alleen thuiskomt met een Maxicosi en zelf moet bedenken wat ze moet doen als haar baby niet ophoudt met huilen. Die in haar eentje moet klooien met kolf- machines, die nooit even snel naar de drogist kan zonder gelijk een halve Prénatal te moeten meesle pen en die altijd de pineut is als haar kindje maar niet snapt dat het 's nachts hoort te slapen. Ik weet nog hoe groot mijn pa niek was toen mijn lief weer ging werken, twee weken nadat ons eerste kind was geboren. Hoe vaak ik hem belde als de baby krampjes had, als ik gefrustreerd terug keerde van het consternatiebureau of toen ik per ongeluk de auto in het slot liet vallen, met de sleutel én de baby er nog in. Hoe groot de opluchting was als hij thuiskwam en hoe ik hem soms zijn zoon in de armen drukte („alsjeblieft!") en vervolgens naar de badkamer vluchtte om daar een kwartier uit te puffen, met de deur dicht. Ik bofte met een man die, min stens zo bedwelmd door oxytocine als ik, meer luiers verschoonde dan ik en die schone kleertjes klaarlegde terwijl ik de baby liet badderen en ik blééf maar denken aan die collega die helemaal in haar uppie een kind kreeg en er nog een prachtjong van maakte ook. Alleenstaande moeders verdienen allemaal - nou ja, bijna allemaal - een Nobelprijs. En iemand die ze geregeld even stevig vastpakt en zegt hoe goed ze het doen. Met een dikke kus toe. Ik weet nog hoe groot mijn paniek was toen mijn lief weer ging werken DE STELLING Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters KLIMAATVERANDERING zwartepiet- ENblSCUSSIE Vrouw belandt met scootmobiel in sloot Auto's botsen frontaal op elkaar op Postweg Oosterhout Trucker overlijdt bij ongeval op A59 Covra opende twee jaar geleden speciaal voor het Brits-Duits-Ne derlandse consortium een nieuw opslaggebouw voor verarmd ura nium. Het laagradioactieve afval is afkomstig van de Urenco-fabriek in Almelo. De opslagcapaciteit van de VOG-2, zoals het knalblauw ge schilderde gebouw heet, is toerei kend voor minstens de komende vijftien jaar. Export De export van Duits verarmd ura nium naar Rusland heeft geen in vloed op de overeengekomen aan voer naar de Covra in Borssele, zegt een woordvoerder van Urenco. ,,Het opslaggebouw van de Neder- landse overheid in Borssele kan al leen in Nederland geproduceerd ra dioactief afval opslaan." Kamervragen Anti-kernenergie-organisatie Laka suggereerde recent dat uraniumver- rijker Urenco zich met de export niet aan de Nederlandse afspraken over opslag van verarmd uranium zou houden. De CDA-Kamerleden Joba van den Berg en Maurits von Martels hebben er Kamervragen over gesteld. Maar volgens Urenco is Borssele kan alleen in Nederland geproduceerd afval opslaan -Woordvoerder Urenco er niks aan de hand. Het gaat om Duits verarmd uranium waarvan de export in mei begon. In totaal zal via Tradewill, een dochter van het Rus sische Tenex dat weer onder het staatsbedrijf voor nucleaire energie Rosatom valt, 6000 ton verarmd uranium naar Rusland gaan. Het zal daar worden verrijkt om als brand stof voor kerncentrales te dienen. De PvdA-Statenfractie heeft ophel dering gevraagd over het aantal in cidenten in de tunnel. Op basis van eigen tellingen signaleert zij onder meer een 'ongewoon hoog aantal pechgevallen'. De partij wil bekij ken hoe de hinder voor andere weggebruikers kan worden ver minderd. De PvdA telde 323 pechgevallen sinds juni 2016. Dat komt neer op bijna 100 per jaar. De NV Wester scheldetunnel noteerde zelfin 2016 100 gevallen, in 2017 93 en vorig jaar 84. Dit jaar zijn het er tot nu toe 70. Bergers In de tunnel (N62) geldt 'incident management'. Dat wil zeggen dat bergers gestrande auto's zo snel mogelijk naar een veilige plek bren- gen. In Zeeland vallen daar de pro vinciale wegen en de A58 onder. Vorig jaar werden er in totaal 1381 auto's met pech weggehaald. De 84 pechgevallen in de tunnel vormen daarbij geen duidelijke uitschieter. ,,Volgens mij is er niets bijzon ders aan de hand", zegt een woord voerder van de ANWB. De organi satie verwerkt zelf gemiddeld 3000 pechgevallen per dag. ,,Mensen denken dat pech weinig voorkomt, maar heel veel gevallen ziet men niet." Het terugkerende verhaal dat vrachtwagens stilvallen door ge brek aan zuurstof, lijkt de ANWB onwaarschijnlijk. ,,Pech is gewoon pech." Politieke discussie Tunneldirecteur Harald Schoenma kers zei vorige week, na vragen van de Partij voor Zeeland, dat hij er niet over peinst om bestuurders in de file te gaan compenseren. Dit maal houdt hij zijn kruit droog. Hij laat weten zich 'niet via de media in een politieke discussie te willen mengen'. 3 dagen aan de Zeeuwse kust incl. diner en vele extra's dinsdag 29 oktober 2019 Eén op de zeven kinderen in Vlissingen komt ter wereld in een éénoudergezin. Dat is ruim twee keer zo veel als in de rest van Zeeland en dertig procent boven het landelijk gemiddelde. Statistische nieuwsfeitjes waar je zomaar overheen zou kunnen le zen, als je niet toevallig zelf nog midden in de billendoekjes zit. Eén op de zeven. Dat betekent Vandaag: Hoe jonger je begint met ondernemen hoe beter Reageer op pzc.nl Gisteren: Leraren hebben genoeg gestaakt 767 reacties ONVOORSTEL BAAR HET IS AL BIJNA NOVEMBER... ...MAAR ZO LAAT IS HET NOS NOOIT SEV allen HET WOORfe WAT? MIDDELBURG Een oudere vrouw is gis termiddag met haar scootmobiel in een sloot bij de Laurens Stommes- weg in Middelburg be land. Ze raakte hierbij ge wond en is met de ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. Het eenzijdige ongeluk gebeurde net voor 15.00 uur, vlakbij de Michaëlsdreef. Na de melding werden zowel de politie, de brandweer als de ambulancedienst met spoed opgeroepen om hulp te verlenen. Een om stander schoot ook te hulp. De vrouw is op een ladder geholpen en ver volgens met hulp uit de sloot gehaald. THOLEN Twee personenauto's zijn gistermorgen rond 7.00 uur frontaal met elkaar in botsing gekomen op de Postweg in Tholen. De aanrijding gebeurde ter hoogte van de Ste nenkruisweg. Na de mel ding werden diverse am bulances en een trauma helikopter opgeroepen. Ook brandweerwagens van de posten Tholen en Sint-Annaland kwamen met spoed naar de Post weg. De traumahelikopter landde in de buurt. Hoe veel personen er gewond zijn geraakt en hoe ern stig de verwondingen zijn, is nog niet bekend. Een 58-jarige vrachtwa genchauffeur uit Dor drecht is gisterochtend om het leven gekomen bij een ongeval op de A59 ter hoogte van Oos terhout. De A59 bij Oosterhout was in de richting van knooppunt Hooipolder (bij Geertruidenberg) tot 's avonds dicht. Een tankauto botste op een vrachtauto met zand. Het slachtoffer zat in de tankauto. De politie was gisteren de hele dag bezig met het onderzoek. Het verkeer werd omge leid via de A58, A16 en A27. Urenco houdt zich aan het con tract met de nationale opslag voor radioactief afval Covra in Borssele. Onlangs ontstond ophef over Urenco's export van verarmd uranium naar Rusland. „Maar dat is geen grondstof die in Nederland wordt geprodu ceerd. Het gaat om verarmd ura nium van onze vestiging in Duitsland", laat een woordvoer der weten. Frank Balkenende Borssele Er is weinig reden om aan te nemen dat er in de Westerschel- detunnel vaker pechgevallen voorkomen dan elders. Rolf Bosboom Ellewoutsdijk hoteldeal.nl/K10291 Bij Boone V 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet <S 1 x 3-gangendiner (di/wo/vr/za) t.w.v. 6 24,50 p.p. V Koffie/thee met Zeeuwse Bolus V Volledig gerenoveerd hotel V Tlpl Bezoek ook Middelburg hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2