Deze les komt van een oud-monnik: Dan zie je alles helder GEZOND Vraag het onze specialisten 20 Voormalig zenboeddhistisch monnik Clark Strand (62) dwaalt sinds zijn jeugd geregeld 's nachts over straat. We moeten de duisternis weer leren waarderen, zegt hij in zijn boek Wakker zijn in de nacht dat vandaag verschijnt. ,,Ik word al van jongs af aan midden in de nacht wakker, op zoek naar de duisternis. Die gewoonte heb ik nog steeds, en ik voel me er prima bij. Sterker: het verbetert de kwaliteit van mijn slaap alleen maar. Ik heb wel geluk: mijn vrouw en ik wonen in een gebied waar de straten echt donker zijn, en omdat ik schrijver ben, kan ik mijn dagen min of meer zelf indelen. Dat maakt het mogelijk op deze manier te leven. Wat overi gens minder vreemd is dan het lijkt; Onze angst voor het duister is niets anders dan de angst alleen te zijn uit onderzoek blijkt dat we ooit - ver voor de industriële revolutie - alle maal in gedeelten sliepen: vier uur slaap, één of twee uur wakker-zijn en weer vier uur slapen. In de jaren 90 deed Thomas Wehr, onderzoeker van het National Insti tute of Mental Health, een interes sant experiment. Hij dacht dat de mens zijn nachtelijke slaapperiode heeft samengeperst in een overzich telijk blok van acht uur, net als de werkdag. En dat zou komen door al lerlei soorten kunstlicht, van laptop- schermen tot de heldere lichten van grote steden. Hij vroeg zich af: slie pen mensen in de prehistorie meer? Sliepen ze anders, of misschien beter?'' Helpt vasten bij een behandeling tegen kanker? Is het verantwoord kinderen te krijgen in de klimaatcrisis? Mijn man komt veel vaker klaar dan ik als we vrijen COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS dinsdag 29 oktober 2019 Mag het licht uit? DOMINIQUE PRINS U schrijft dat u als kind al 's nachts in de buurt wandelde. Als je dat elke nacht doet, ben je overdag toch niks waard? Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl de 60 jaar is). ,,You stole our future and our dreams'', zei de 16-jarige klimaatactivist Greta Thunberg tegen regerings leiders. Ze heeft gelijk, en dat is een vreselijke waarheid. De liefde voor je kinderen kan niet losstaan van de liefde voor de aarde. Probeer daarom in elk geval naar beste kunnen een leven te leiden dat zowel goed is voor je kind als voor de aarde. Alleen dan kun je je kind misschien in de ogen kijken als het jou de vraag stelt die het zeker zal stellen: wat heb jij voor de aarde gedaan? Als je nu al weet dat het antwoord 'niets' is, kun je beter niet aan kinderen beginnen. VOEDINGSDESKUNDIGE KLASKE VAN NORREN In het algemeen zijn het meestal vrouwen die meerdere keren kunnen klaarkomen tij dens een vrijpartij. Mannen hebben over het algemeen meer tijd nodig om te herstel len. Dat neemt niet weg dat er ongetwijfeld meer man nen zullen zijn met dit 'probleem'. Hoe fijn een orgasme ook is, veel mensen merken dat ze daarna moe of prik kelbaar zijn door ter niet met mensen uitge voerd, en kunnen daarom niet zomaar worden vertaald naar de mens. Hiervoor zijn patiënt studies nodig en die zijn er op dit moment nog te weinig om een conclusie te kunnen trek ken. Wel bekend is dat onvrij willig gewichtsverlies bij kan kerpatiënten samenhangt met een hoger aantal sterfgevallen, verhoogde aantallen complica ties na operatie en meer bij werkingen van chemotherapie. Op dit moment is daarom het beste advies gezond te blijven eten en hierbij een oncologiediëtist te raad plegen. U kunt op internet vinden welke bij u in de buurt praktijk heeft via verwijsgidskanker.nl. aanmaak van prolactine en oxytocine. Misschien maakt jouw man na een orgasme niet zoveel van deze hormonen aan. Voor veel dingen is het goed om naar je lichaam te luisteren: eten, sporten en seks. Zodra het slecht voelt, heb je blijkbaar een grens be reikt. Zo heeft ieder lichaam eigen grenzen en heeft de een dus aan één orgasme genoeg en de ander aan vier. Is het echt nodig om iedere keer dat hij een stijve penis heeft klaar te komen? Zijn li chaam is daar op inge steld, maar je kunt het in stapjes afbouwen. Dat zal eerst vreemd zijn, maar went binnen een maand. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Wie zich dit afvraagt is volgens mij al geschikt om kinderen te krijgen. Veel mensen koppelen hun kinderwens compleet los van de zorgwekkende toe stand van de aarde: ze willen gewoon kinderen, punt. Wat vreemd is, aangezien hun kind het met deze aarde zal moeten doen. En dat hun kind het hier zwaar zal krij gen is zeer waarschijnlijk (net als trouwens bijna ie dereen die nu onder Deze vraag zullen meer lezers hebben, omdat in de media recentelijk aandacht is be steed aan vasten om bijwerkin gen van chemotherapie te ver minderen. Er zijn dierstudies die wijzen op gunstige effec ten van vasten op bijwerkin gen van chemotherapie. Maar er is ook een studie die erop wijst dat vasten ongewenste effecten heeft op de tumor. Al deze studies zijn ech-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20