'Lenen lastiger voor de rijkere tweeverdieners' ECONOMIE 17 0,1 procent, vooral te wijten aan de dalende export (8 procent minder dan in het eerste kwartaal). Die export hangt nauw samen met de ooit zo geroemde Duitse (maak)industrie, de al vier jaar slabakkende autosector voorop. De industriële productie in Duits land bereikte in september het laagste niveau in zeven jaar, con cludeerde informatieleverancier IHS Markit. De inkoopmanagers- index PMI, een optelsom van nieuwe orders, voorraden, pro- ductieomvang, leveranties en werkgelegenheid, daalde toen naar het uitzonderlijk lage niveau van 41,7. Flink onder het 'neutrale' niveau van 50. De Duitse PMI zat daar in januari nog boven. Auto-industrie De extreem lage inkoopmanagers- index is het gevolg van meerdere factoren, zegt Gehringer. Te be ginnen bij de omstandigheden in Duitsland zelf. Daar staat vooral de auto-industrie onder druk. „Nieuwe ontwikkelingen, zoals de elektrische auto, noodzaken tot structurele veranderingen in het productieproces." Die vormen een extra belasting voor de toch al verzwakte auto-industrie. Ze ziet de wereldwijde vraag naar Duitse auto's dalen en de branche lijdt ook flink onder het handelscon flict tussen China en de Verenigde Staten, waar Volkswagen en Mer cedes populair zijn. De industriële productie mag in Duitsland dan het laagste niveau sinds 2012 hebben bereikt, de bin- nenlandse economie groeide in het tweede kwartaal. Vooral dank zij de kooplust van de Duitsers. Die gaven meer uit dan in het eer ste kwartaal. Niet verwonderlijk, zegt Gehringer: ,,De Duitse con sumenten maken zich nog geen zorgen. Dat zagen we ook in 2008. De crisis in Duitsland begon in mei, maar de consumenten re ageerden pas in het najaar." Nederland Terug naar de economische krimp in het tweede kwartaal van dit jaar. Met onze oosterburen als grootste handelspartner - ze zijn goed voor ruwweg een kwart van onze export - zou je ook een te rugval in Nederland verwachten, maar die bleef uit. Waar lange tijd gold 'als Duitsland niest, is Neder land verkouden', groeide de Ne derlandse economie met 0,4 pro cent. Het ondernemersvertrou- wen bij ons lag met een inkoop- managersindex van 52 bijna tien punten boven de Duitse PMI. Dit verbaast Gehringer niet. ,,De economische betrekkingen tussen beide landen zijn veranderd. Een jaar of tien geleden was de Neder landse afhankelijkheid van de Duitse economie relatief hoog, maar nu is dat minder. Bovendien heb je in Nederland niet één sec tor met een grote invloed op de economie, zoals de auto-industrie in Duitsland. Dat vermindert het risico te worden meegesleurd in de economische krimp." De Nederlandsche Bank meldde van de zomer iets soortgelijks. De Nederlandse en Duitse output gaps (procentuele afwijking tus sen de feitelijke en potentiële pro ductie) vertoonden volgens haar een vergelijkbaar patroon tot 2008. De financiële crisis maakte daar abrupt een einde aan omdat de Duitse economie sneller en stevi ger herstelde, schreef de bank in juni. Of de recessie bij onze oos terburen zal uitgroeien tot een crisis, is lastig te voorspellen. Maar Sls dat gebeurt, dan is Duitsland goed voorbereid als we de Duitse minister van Financiën Olaf Scholz mogen geloven. ,,Wij be schikken over voldoende financi ële middelen en kunnen dan te genmaatregelen nemen'', zei hij vorige maand bij de voorstel ling van de begroting voor 2020. Gehringer moet lachen om die uitspraak. ,,De Duitse overheid is systematisch te optimistisch bij haar conjunctuurinschattingen, concludeerden wij na onder zoek. De zeer lage rentetarieven die we sinds 2009 zien, zijn gun stig voor investeringsprojecten die in een normale situatie niet te financieren zijn. Zulke projec ten worden bij een crisis onrenda bel. Het geleende kapitaal moet dan versneld worden afgebouwd, waardoor de reddingspotten van de overheid snel leeg zijn. Je zult ze dus moeten voeden met miljar den euro's, waardoor de staats schuld groeit. Een te hoge staats schuld kan een schuldencrisis veroorzaken waarbij overheidste korten niet meer gefinancierd kunnen worden." Hoewel een tweede inkomen in 2020 hoogstwaarschijnlijk zwaar der gaat meetellen voor de bereke ning van een hypotheek, hoeft dit niet voor alle tweeverdieners even gunstig uit te pakken. Vooral huishoudens met een hoog inko men zouden weleens van een koude kermis thuis kunnen ko men, aldus De Hypotheker Het lijkt zo mooi, het (zwaar wegende) advies van budgetvoor- lichter Nibud aan het kabinet om voortaan 80 procent van het tweede inkomen mee te laten tel len voor het verkrijgen van een le ning, in plaats van de huidige 70 procent. In theorie zouden twee verdieners hierdoor een hogere hypotheek kunnen krijgen. Maar dat valt nog te bezien, al dus De Hypotheker. Een harde voorwaarde voor een hoger hypo theekbedrag is dat de lonen van de tweeverdieners ook minimaal met 2,5 procent stijgen. Als die loonsverhoging uitblijft, ziet het plaatje er opeens minder gunstig uit. ,,Niet iedereen krijgt zomaar een loonsverhoging van 2,5 pro cent, dus we vinden het belangrijk inzichtelijk te maken wat het voor die mensen betekent", zegt een woordvoerster van de hypotheek bemiddelaar. Modaal inkomen Vooral huizenkopers die meer dan 30.000 euro per jaar verdienen en er minder dan 2,5 procent bij krij gen van hun bazen, gaan er in dat geval op achteruit. Zo kunnen tweeverdieners met een modaal inkomen (35.000 plus 25.000 euro) volgend jaar tussen de 6000 en 7000 euro minder lenen dan in 2019. Bij gezamenlijke inkomens van 90.000 euro of hoger loopt dit verschil nog sneller op naar ruim 10.000 euro. Het heeft te maken met de woonquotes, waarmee de maxi male hypotheeklasten worden be rekend. Het Nibud adviseert dat een bepaald percentage van het inkomen uitgegeven mag worden aan woonlasten (hypotheek). Omdat in 2020 de prijzen van alles gaan stijgen (inflatie), houd je minder geld over om aan de hypo theek kwijt te zijn. Het Nibud gaat uit van een inflatie van 2,5 procent. Dus dan moet het loon ook met 2,5 procent omhooggaan om het zelfde te kunnen lenen. Als dat zo is, gaan tweeverdieners erop voor uit, omdat het tweede inkomen voor 80 procent in plaats van 70 procent meetelt zoals dit jaar. ,,Tweeverdieners verwachten dat zij er in 2020 op vooruitgaan, omdat 80 procent van het tweede inkomen wordt meegeteld. Van wege de inflatie gaat de woon- quote naar beneden. Alleen wie volgend jaar meer gaat verdienen, gaat erop vooruit", benadrukt Menno Luiten, commercieel di recteur van De Hypotheker. ,,Door de lagere leencapaciteit kan het met name voor tweever dieners moeilijker worden een woning te vinden", gaat Luiten verder. ,,Zo bedraagt de gemid delde verkoopprijs van een wo ning nu 313.000 euro en er lijkt nog geen einde te komen aan de prijsstijgingen." De gemiddelde verkoopprijs van een woning is nu 313.000 euro, aldus Menno Luiten van De Hypotheker. foto robin utrecht W dinsdag 29 oktober 2019 GO M Duitse auto's in de Bremerhaven staan klaar om verscheept te worden naar het buitenland. FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE, FLOSS- BACH VON STORCH RESEARCH INSTI- Rijkere tweeverdieners zouden volgend jaar bij een loon dat gelijk blijft weleens moeilijker aan een nieuwe hypotheek kunnen komen dan dit jaar. Dat heeft hypotheekvergelijker De Hypotheker uitgepluisd. Stefan ten Teije Nijmegen Als in 2020 de loonsverhoging van 2,5 procent bij tweeverdie ners uitblijft, ziet het plaatje er opeens minder gunstig uit. MORNING CRYSTAL panama TUTE W, trKXJmf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17