NIEUWS 15 SYRIË TURKIJE Vanavond moeten Koerdische strijders weg zijn uit het grensgebied met Turkije. Russen en Turken gaan er samen patrouilleren. Wat zijn de gevolgen voor de Koerden en IS-strijders? Als één gebied op de wereld mo menteel een geopolitiek wespen nest is, dan is het Noord-Syrië wel. Grootmachten als Rusland, Tur kije en de VS proberen er hun be langen veilig te stellen door te schaken met Koerdische milities, jihadistische gevangen en oorlogs vluchtelingen. Even kort terug in de tijd. Nadat de Amerikaanse president Trump begin deze maand bekendmaakte dat hij zijn troepen weg zou halen uit Noord-Syrië, viel het Turkse leger vrijwel direct het gebied bin nen. Dat leidde tot zware gevech ten tussen de Turken en de Koer dische YPG-militie in het gebied. Turkije wil het gebied zuiveren van de YPG, die het ziet als een verlengstuk van de in Turkije ac tieve terreurorganisatie PKK. Nu geldt er alweer een tijdje een staakt-het-vuren in het gebied, ook omdat de Koerden de Syrische president Assad en zijn bondge noot Rusland te hulp riepen. Uiteindelijk sloten Turkije en Rusland een deal. Turkije blijft de baas in het door hen veroverde ge bied van 100 kilometer breed en 30 kilometer diep tussen de Turks/Syrische grens en de steden Tel Abyad en Ras al Ayn. Buiten dat gebied is Russische en Syri sche militaire politie aanwezig om erop toe te zien dat alle YPG-mili- ties en -wapens tot minstens 30 kilometer van de Turkse grens worden teruggetrokken. Dat moet voor vanavond 18.00 uur gebeurd zijn. Vanaf dat moment gaan Tur ken en Russen sSmen door het ge bied net buiten de Turkse zone pa trouilleren. De Turkse president Erdogan heeft alvast gewaar schuwd dat als de YPG zich niet heeft teruggetrokken 'hij hun hoofden zal verbrijzelen'. Ruim 11.000 IS-strijders (waarvan 2000 uit Europa) zitten vast in Koerdische gevangenissen. Tien duizenden (Europese) IS-vrouwen en hun kinderen zitten in grote detentiekampen in het gebied. Onder hen zijn ongeveer 15 Neder landse mannen, 35 vrouwen en 90 kinderen. Over en weer wordt nu propa ganda bedreven: de Koerden zeg gen dat de Turken gevangenissen bombarderen, waardoor IS'ers hebben kunnen ontsnappen. De Turken zeggen dat de Koerden zelf IS'ers hebben vrijgelaten. Verslag gevers van de The New York Times bezochten afgelopen week twee van die (overvolle) gevangenissen en meldden dat de Koerden zoveel mogelijk IS-gevangenen verplaatst hebben uit het gebied waar de Turken zijn binnengevallen. Wel is de bewaking van de gevangenis sen minder geworden, waardoor de kans op ontsnapping toeneemt. Uit het kamp Ain Issa, dat vlak te gen de nieuwe Turkse zone aan ligt, zouden IS'ers zijn ontsnapt of Vrouwen hadden weg gekund uit Al Hol- kamp, maar ze wisten niet waarheen weggestuurd. Een deel van hen zou nu worden vastgehouden door Syrische milities, die worden gesteund door Turkije. De Turkse ambassadeur in Nederland zei vo rige week tegen deze krant dat Turkije 'de IS'ers zal vasthouden'. ,,Maar we vragen onze vrienden (Europa, red.) ook met een oplos sing te komen." In Ain Issa verble ven, voor zover bekend, geen Ne derlanders. Het grootste detentiekamp Al Hol (met 11.000 buitenlandse vrouwen en kinderen, onder wie enkele tientallen Nederlanders) valt straks in het gebied waar geen Turkse invloed is, maar waar wel Russische troepen en het Syrische regeringsleger aanwezig zullen zijn. De Koerden zeggen al twee jaar dat Europa haar 'eigen' jiha- disten moet terugnemen. Een bron stelt dat 'de vrouwen er de af gelopen dagen weg hadden ge kund'. ,,Maar ze wisten niet goed waarheen, dus ze zijn maar geble ven." Daar komt bij dat er vol- gende week in Nederland een kort geding dient van 23 vrouwen (en hun 55 kinderen) die van de Ne derlandse staat eisen dat ze wor den teruggehaald. ,,Dat wachten ze waarschijnlijk af." Het kleinere Al Roj-kamp (1700 buitenlanders, enkele Nederlan ders) ligt in een zone waar straks geen YPG-milities mogen zijn, maar het valt ook niet in de door de Turken veroverde zone. Wat dat voor het kamp inhoudt, is nog on duidelijk. In het gebied gaan straks Russen en Turken samen patrouil leren. Een Nederlandse vrouw zei in een interview te hopen op de Turken, zodat ze via Turkije terug naar Europa kunnen. De Koerden waren woest dat de VS plots haar troepen terugtrok uit het gebied. Het dwong hen de wens van een eigen, autonoom ge bied op te geven en de hulp van Syrië en Rusland in te roepen te gen de oprukkende Turken. De ge vechten zorgden voor duizenden Koerdische vluchtelingen uit het grensgebied. De Koerden zullen wel een grote rol in het gebied blij ven spelen. Een nieuwe wending is dat pre sident Trump meldde toch weer Amerikaanse troepen naar Syrië te sturen om enkele olievelden in het oosten te beschermen tegen een eventuele wederopstanding van IS. Hij twitterde ook 'dat het mis schien tijd is voor de Koerden om naar de Olieregio te trekken'. Op vallend: in die regio wonen veel Arabieren, die afgelopen zomer juist nog demonstreerden tegen de Koerdische milities die er nu de baas spelen. dinsdag 29 oktober 2019 M Kinderen in een school in de Noord-Syrische stad Hasakeh die is omge bouwd tot onderkomen voor vluchtelingen. foto's afp Raqqa Palmyra Damascus JORDANIË IRAK TURKIJE Door Turkije nagestreefde bufferzone Onder controle van: Dunbevolkte gebieden Assad Koerden Turken Jihadisten Schaken met vluchtelingen, Koerdische strijders en IS'ers Een vrouwelijke SDF-vechter met twee vrouwen, vermoedelijk lid van IS, in het Al Hol-kamp in Noord-Syrië. Cyril Rosman Rotterdam/Tel Abyad Hoe is de situatie nu? Wat houdt de deal in voor de IS- gevangenen in de regio? Uit de vrouwenkampen komen verschillende geluiden. - Betrokkene Waar moeten de Koerden heen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15