Trump prijst inzet dappere hond Psychisch beschadigde veteranen krijgen partydrug als medicijn flRSi 12 NIEUWS Jacht op Al-Baghdadi vernoemd naar hulpverleenster uit VS ilm De jacht op Al-Baghdadi heette Operatie Kayla. Kayla Mueller viel in 2013 in handen van de IS-leider. JglÉlf De Amerikaanse vrouw Kayla Mu eller uit Arizona werd ontvoerd en door hem vastgehouden als seks slavin. Haar ouders hopen nu ein delijk te achterhalen wat precies met haar is gebeurd. Ze prijzen president Trump dat hij doortas tend heeft gehandeld. Het werd nooit helemaal duide lijk hoe een einde is gekomen aan het leven van Kayla Mueller, een jonge Amerikaanse hulpverleen ster. Maar dat ze na haar kidnap ping in Syrië gemarteld is en door IS-leider Al-Baghdadi gezien werd als zijn vierde echtgenote, is wel bekend dankzij verklaringen van jezidi-meisjes die met de Ameri kaanse werden vastgehouden. Kayla Mueller werd door hem her haaldelijk verkracht, vertelden zij nadat ze waren gevlucht. De Amerikaanse legerleiding noemde de operatie om Al- Baghdadi uit te schakelen naar Kayla Mueller, zei nationaal veilig heidsadviseur Robert O'Brien. In 2012 reisde Mueller naar Turkije om aan de Syrische grens humanitair werk te doen namens onder meer de Danish Refugee Council. Ze werd in 2013 gekidnapt na een be zoek aan een kliniek van Artsen Zonder Grenzen in Aleppo. Ze werd anderhalf jaar vastgehouden. In februari 2015 kwam ze op 26-ja- rige leeftijd om het leven, volgens IS bij een Jordaans bombardement. Maar een meisje dat werd vastge houden door de nummer twee van IS verklaarde later dat ze van hem had begrepen dat de groep haar heeft vermoord. Muellers ouders danken in een interview met The Arizona Republic de militairen die haar kidnapper doodden en president Trump, die groen licht gaf voor de operatie. ,,We zijn zo dankbaar, we zijn zo dankbaar", herhaalde haar moeder Marsha Mueller. Haar vader Carl: ,,Wat deze man met Kayla heeft ge- Als Obama zo doortastend was geweest als Trump, was ze hier geweest daan - hij heeft haar ontvoerd. Ze werd vastgehouden in verschil lende gevangenissen. Ze werd in eenzame opsluiting gehouden. Ze werd gemarteld. Ze werd geïntimi deerd. Ze werd uiteindelijk door hemzelf verkracht. Hij heeft haar vermoord of was medeplichtig aan de moord. Ik laat mensen die dit ar tikel lezen zelf bepalen hoe een ou der zich zou moeten voelen." De ouders hopen dat dankzij de aanval op de compound van Al- Baghdadi ook meer informatie over Kayla gevonden wordt. Haar li chaam is nooit gevonden. ,,Ik wil nog steeds weten: waar is Kayla, wat is echt gebeurd, en wat wordt ons niet verteld. Iemand weet het, en ik bid met mijn hele hart dat ie mand in deze wereld ons die ant woorden brengt", zei Marsha Mu eller. De Muellers zijn diep ongelukkig met de aanpak van de vorige Ame rikaanse president, Barack Obama. Onder zijn bewind werd hun op het hart gedrukt dat ze de verdwij ning van Kayla geheim moesten houden, en het losgeld dat in e mailcontact werd geëist niet moes ten betalen. In Trump hebben de ouders veel meer vertrouwen. Va der Carl sprak op grote verkie zingsbijeenkomsten zijn aanhan gers toe tijdens de campagne van 2016. Moeder Marsha zei in reactie op de dood van Al-Baghdadi: ,,Ik zeg nog steeds dat Kayla hier zou moeten zijn, en als Obama zo door tastend was geweest als president Trump, was ze hier misschien ge weest." Een poging Mueller en andere gijzelaars te bevrijden mislukte. De Muellers ontvingen tijdens de gijzeling een brief van hun doch ter, gesmokkeld door medegijze laars die waren vrijgelaten. Ze schreef dat ze met respect en vriendelijkheid werd behandeld, en dat ze ongedeerd en gezond was. ,,Ik heb geleerd dat iemand zelfs in een gevangenis vrij kan zijn. Ik ben dankbaar. Ik ben gaan zien dat in elke situatie iets goeds zit, soms moeten we er gewoon naar zoeken." Maar tegen de jezidi- meisjes vertelde ze dat haar vin gernagels uitgetrokken waren. Haar gijzelaars verdachten haar er van dat ze een spion was. Mueller probeerde na verkrachtingen haar tranen te verbergen voor de tie ners, voor wie ze een moederfi guur was, vertelden zij. De Amerikaanse president Trump deelde gisteravond op Twitter een foto van de hond die de VS heeft ge holpen bij het uitschake len van de terroristenlei der Al-Baghdadi. ,,We hebben een afbeelding van de prachtige hond die zo'n geweldig werk heeft ver richt bij het veroveren en doden van de leider van IS, Abu Bakr al-Baghdadi'', twitterde de president. Wat de hond precies heeft gedaan, is niet bekend. Bij de actie raakte het dier lichtgewond. De IS-leider heeft een zeemansgraf gekregen. De korte plechtigheid ging gepaard met de islamiti sche religieuze riten. ,,Het wegwerken van zijn stof felijke resten is compleet afgerond en is op geëi gende wijze gedaan'', meldde de voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven, generaal Milley. Wetenschappelijk onderzoek toont aan dat MDMA-therapie 'extreem effectief' is bij de behandeling van mensen met een posttraumatische stressstoornis (PTSS). ,,83 procent herstelt volledig. Daar kan bijna geen enkele andere psychotherapie aan tippen", zegt Eric Vermetten, kolonel-psychiater bij defensie en bijzonder hoogleraar aan het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) tegen Het Parool. Hij leidt de Nederlandse tak van internatio naal onderzoek om PTSS-patiënten te behandelen met MDMA, het be langrijkste bestanddeel van xtc. Vorige week gaf de medisch- ethische commissie van het LUMC groen licht. De behandeling begint op korte termijn, al is nog geen exacte datum bekend. Nederland telt zo'n zesduizend oorlogsveteranen met PTSS. Ook duizenden politieagenten, brand weermensen en treinmachinisten liepen de psychische stoornis op. De aandoening kan ontstaan na het meemaken of aanschouwen van le vensbedreigende situaties, zoals schietpartijen, gijzelingen of suïci des. Het trauma ontregelt het brein. De patiënten herbeleven de angst voortdurend, zijn hyperalert en sla pen slecht. Als die klachten jaren lang aanblijven, ontstaan vaak ook depressies en verslavingen, wat tot arbeidsongeschiktheid en ont wrichting van gezinnen kan leiden. MDMA-therapie zorgt ervoor dat patiënten eenvoudiger bij opgeslo ten gevoelens komen, aldus Ver metten. Onder invloed van het middel kunnen ze met speciaal op geleide therapeuten de ervaringen bespreken die ze normaliter weg drukken. Dat werkt heilzaam, om dat het brein de traumatische her innering als het ware herschrijft in een minder angstige versie. Slechts acht oorlogsveteranen krijgen een MDMA-behandeling, in ggz-instelling ARQCentrum '45 in Oegstgeest. Het project maakt i Dankzij de therapie komt een patiënt sneller bij opgesloten gevoelens deel uit van een Amerikaans onder zoek dat van MDMA een geregis treerd geneesmiddel wil maken, en van MDMA-therapie een reguliere behandeling. Ook Vermetten streeft dat na. Hij denkt dat het over drie jaar zover kan zijn. ,,Het is een uitkomst voor veel patiënten." Ook de Inspectie voor Gezond heidszorg en Jeugd heeft toestem ming gegeven voor het verstrekken van medicinale MDMA, die aan strenge richtlijnen voldoet. Een apotheek in Noorwegen levert het middel, dat per patiënt enkele hon derden euro's kost. MDMA bestaat sinds 1912 en leidt zelden of nooit tot verslaving. dinsdag 29 oktober 2019 GO Amerikanen wreken de dood van misbruikte Kayla Mueller Karlijn van Houwelingen Washington -Marsha, moeder van Kayla Bij de jacht op de IS-lei- der raakte deze hond lichtgewond Acht Nederlandse oorlogsvete ranen met een posttraumati sche stressstoornis worden bin nenkort behandeld met MDMA. Voor het eerst krijgt de party drug in Nederland een genees kundige toepassing. Simone van Zwienen Amsterdam Fvx.' K'fe 'l'i Kayla Mueller in 2013. De Amerikaanse werd door IS-leider Al-Baghdadi misbruikt. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12