Bosbranden in noorden én zuiden II EUWS 11 Die types uit Koot en Bie met hun koffiekoeken? Dat werkt niet meer ,,Zeker, zo'n landelijk team kan hel pen als het tenminste goed wordt verbonden met de integrale aanpak en het systematisch terugdringen van de drugsindustrie. Maar dat vraagt meer dan alleen boeven van gen. Het is ronduit gek dat de minis ter de structurele bekostiging van de regionale aanpakken, zoals in Bra bant, tegelijkertijd ook niet regelt. In dat opzicht leidt zijn contourennota nog niet tot een echt deltaplan. The proof is in the pudding, zeggen de En gelsen. Oftewel: hebben we het geld er voor over? Het kabinet moet nu over de brug komen. Als dat inter ventieteam er bijvoorbeeld komt door te kannibaliseren op de huidige politie-organisatie, dan bijt je in ei gen staart." bleem niet op. We moeten ook voor komen dat jongelui in die criminele industrie stappen. Scholieren en stu denten stellen zich nu de vraag: wat gaan we doen? Vakken vullen bij de AH, of met de ov-jaarkaart pillen rondrijden door Nederland? Dat vergt een totaal nieuwe aanpak van zorg aan jongeren en in wijken. In achterstandswijken zitten gezinnen vaak al generaties lang in de crimina liteit. Ze zijn enorm zelfredzaam, maar wel op de verkeerde manier. Die families moet je eruit trekken." ,,Het grote voorbeeld is de wijkaan pak in het Nationaal Programma Rot terdam-Zuid: hard tegen misdaad, resocialiseren en kansen bieden. Dat zijn de hoofdpunten. Scholieren krij gen extra basisschooluren, gezinnen worden extra ondersteund, soms één op één. Dat vergt ook een ander soort jongerenwerker. Die types van Koot en Bie met hun koffiekoeken? Dat werkt niet meer. Er moet meer ver anderen. ,,Neem de toeleiding tot de arbeids markt. Werkzoekenden dienen zich nu via een portal te melden bij het UWV. Denk je dat dit werkt in zo'n wijk? Sociale zaken moet het beleid op doelgroepen aanpassen." ,,Het is een langdurig proces. Maar de kost gaat voor de baat uit. In Rotter dam denken ze er twintig jaar voor nodig te hebben. Rijksoverheid, ge meenten, corporaties en instellingen hebben daarvoor 260 miljoen euro bij elkaar gelegd. De eerste schijf van tien jaar loopt nu, daarna volgt nog een periode van tien jaar. Zo ben ik aan mijn doel gekomen om in tien jaar de drugscriminaliteit te halve ren." ,,Met het SBO gaan we in elk geval beleidsscenario's maken om tot die 50 procent te kunnen komen: wat moet er dan gebeuren bij politie, OM, rechtbanken wijk- en jeugdzorg, et cetera? We gaan ook een calculated guess maken van de omvang van de drie drugspijlers: cocaïne, hennep en synthetische drugs. Een beetje zoals Pieter Tops dat heeft gedaan met de synthetische drugs, dus door alle be schikbare info naast elkaar te leggen. Gek dat dit nooit eerder is gebeurd. Je wilt toch weten waarover je praat. Tegelijkertijd relativeer ik ook het be lang. We weten uit de dagelijkse praktijk immers dat de omvang enorm is." ,,Betrekkelijk serieus. De verhouding met de departementen is goed. Maar ja, Den Haag is Byzantium en het be stel is taai. Daarom is het van belang nu door te pakken. Het momentum is er, helaas door een moord, al wil ik ook dat meteen nuanceren. Alsof die andere moorden op onschuldige slachtoffers zoals de broer van de kroongetuige geen impact zouden hebben gehad." ,,We moeten elkaar niet helemaal de put in praten. Alsof we jaren hebben stilgezeten. We leren voortdurend en er is veel in gang gezet. En als we een maal op stoom komen, presteren we. Neem nou de strijd tegen de crimi nele motorclubs. Satudarah, No Sur render en andere clubs zijn al verbo den en veel leden zitten in de cel. Nog een bemoedigend voorbeeld: op een terrasje op Gran Canaria hoorde ik twee jaar geleden twee Brabanders klagen over de hennepteelt, dat het allemaal zo makkelijk niet meer gaat. Dat wil je horen!" dinsdag 29 oktober 2019 GO De bosbranden in Californië nemen zo snel toe in omvang dat gouverneur Gavin Newsom de noodtoestand heeft uitgeroepen voor de hele staat. Het vuur, aange wakkerd door de sterke wind, heeft al bijna 200.000 men sen uit hun huizen verdreven. In het noorden van Californië woedt nog steeds de Kincade Fire. Het vuur rukt steeds ver der op richting de meer be- volkte gebieden ten noorden van San Francisco. Daar heb ben inmiddels meer dan 180.000 inwoners de op dracht gekregen om hun huis te verlaten. Inwoners van het plaatsje Healdsburg (foto's) werden zaterdag al geëvacu eerd. Het dorp was gisteren zo goed als verlaten. Ook in het zuiden van Califor- nië woedt een grote natuur- brand: de Tick Fire. Die vormt een bedreiging voor de rijke en beroemde inwoners van Los Angeles. Duizenden wo ningen in luxueuze wijken als Pacific Palisades en Brent- wood dreigen ten prooi te val len aan het vuur. Ook toeristi sche trekpleisters als Mulhol- land Drive en Sunset Boule vard liggen in het gebied waar mensen gedwongen worden geëvacueerd. FOTO'S AP, AFP lost drugsprobleem niet op' Volgens veel deskundigen hebben decennia van bezuinigen op politie, justitie en jeugd- en wijkzorg, een wankelmoedig gedoogbeleid en aarzelende drugswetgeving een moeilijk te bestrijden probleem op geleverd. Hoe liggen de kansen? ,,Met repressie alleen los je dit pro- —Peter Noordanus Hoe kan dat het best gebeuren? Bloemenzee bij het kantoor van de dood geschoten advocaat Derk Wiersum. FOTO ROBIN UTRECHT U schetst een ingrijpend verbeter proces op maatschappelijk en be stuurlijk niveau en bij de opspo ring. Hoe lang gaat dit duren en wat kost het? Is dat een reëel streven, afgezet tegen de ingewikkeldheid en schaal van de problematiek? U bent formeel aangesteld als luis in de Haagse pels. Voelt u zich seri eus genomen? U klinkt voorzichtig optimistisch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11