Rwanda INHOUD VOORWOORD Lang geleden schreef ik mijn artikelen het liefst in een stiltehok: een werkcel op de redactie van ongeveer een vierkante meter waarin precies een bureau met een stoel paste. Het prettige van die geluidsdichte hokken was dat je niet werd afgeleid door telefoontjes of gesprekken van collega's. Tegelijkertijd was het natuurlijk ook een beetje saai. Daarom kon ik het niet laten om van tijd tot tijd even op te staan en stiekem te kijken wie er in het hok naast me aan een ver haal zat te werken. En om te zien of ik diegene kon verlokken tóch een praatje te maken. Een keer trof ik er een collega van de redactie buitenland. Toen ik 's ochtends om half tien over het manshoge schot naar hem keek, staarde hij met het hoofd in zijn handen naar een leeg beeldscherm. Ik kende die houding wel - je kunt vreselijk aanhikken tegen het begin van een artikel. Rond lunchtijd leek hij zich nog niet te hebben bewogen. Ik schrok toen de situatie er tegen drieën nog altijd het zelfde uitzag. Ik stak mijn hoofd om de hoek en vroeg of ik misschien koffie voor hem kon halen. Hij zei van niet. Of het wel ging, vroeg ik. Ja hoor, wimpelde hij me af. Waarover schrijf je, vroeg ik. ,,Over het verschrikkelijkste dat ik ooit heb gezien'', zei hij. Ik schoof een stoel bij en vroeg waar hij was geweest. In Rwanda, zei hij. En hij vertelde over de onvoorstelbare slachtpartijen tussen Hutu's en Tutsi's. Hoe een slecht uit geruste VN-macht weinig meer had kunnen doen dan toekijken. Dat hij zich had afgevraagd wat hij daar deed. En hoe hij dit verhaal ooit op papier moest krijgen. Johnny de Mol: 'Toen ik Ali B. zag, dacht ik: dat kan ik ook' Op safari in Rwanda: oog in oog met een gigantische haarbal Henk Blanken denkt na over een zelfgekozen dood Maar hij kwam optimistisch terug. En dat was precies het gevoel dat ik over hield aan zijn artikel. 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Johnny de Mol 15 Monica 17 Fijn spul 18 Armoe 23 Noten kraken 24 Henk Blanken 29 BV De Liefde 32 Lezen 36 Eten 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Edith Andriesse, Monica Beek, Shody Careman, Daniël Cohen, Suzanne Eijgenraam, Vivian de Gier, Ronald Giphart, Gijs Groenteman, Joost Hoving, Pieter Hulst, Dennis Jansen, Annemarie Kleywegt, Rianne van der Molen, Annabel Ooste- weeghel, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Egbert Jan Riethof, Gijs van der Sanden, Marijn Scheeres, Peter Sierksma, Studio Ski, Elfie Tromp, Pam van der Veen Reageren? magazine@dpgmedia.nl EFacebook @admagazine De foto op de voorkant is van Annabel Ooste- weeghel. Vijfentwintig jaar na de genocide richt het Afrikaanse land zich op toerisme. Ik moet zeggen dat ik opkeek toen Gijs van der Sanden (33) aankondigde een reis verhaal over Rwanda te willen schrijven. Het land riep ook bij Gijs associaties op van geweld, oorlog en gruwelijkheden. Anniek van den Brand ZATERDAG 26 OKTOBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 91