3.. m u IS Vensterbank over de vensterbank Klusvrouw Hieke Grootendorst 11 Klein maar fijn »Grote sier Als een lasagne Onlangs ben ik positief verrast door een overzetvensterbank. Bij een van mijn eerste en meest favoriete klanten had ik de natuurstenen vensterbank op geknapt. Maar ze wilde het nog strakker; eigenlijk was natuur steen niet haar ding. Maar ja, ze woont in een huurhuis. En dan was er nog een uitdaging: de hoogte van de huidige venster bank tot de raamuitzetter was Online Via internet vond ik precies wat ik nodig had: eigenlijk is het gewoon een kunst stof plaat van iets meer dan 3 millimeter. Om de vensterbank op maat te maken kort je hem in de lengte in. Als de ven sterbank te ver uitsteekt, kun je hem ook over de hele lengte inkorten. Inkorten Tape Afkitten Stylen IN EEN POT Hyacinth Zomerklokje Tulp Keizerskroon Sierui vember boven, wat 's winters zorgt voor een onverwachte toets groen. Kievitsbloem (Fritillaria melea- gris) bloeit met delicate, paarse, wit gespikkelde klokjes zowat het laatst van de 'kleine' lentebolletjes. Ze val len niet op, maar kunnen zich op een vochtige plek ontwikkelen tot een heel natuurlijk groepje. Plant ze di rect na aankoop, ze drogen snel uit. Wilde tulpjes worden niet hoog, maar bloeien met opengesperde ster vormige bloemen. Prachtig is Tulipa tarda, amper 15 centimeter, met grote gele bloemen met witte tippen. Tu lipa turkestanica kleurt omgekeerd: witte sterretjes met een geel hart. Boshyacinten (Hyacinthoides non-scripta) doen het op elke plek goed, tenzij het er kurkdroog is, en hun effect is geweldig. Heb je liever nog meer effect, plant dan de (niet- inheemse) Spaanse hyacint (H. his- panica), met vollere en grotere bloe men, ook in wit en roze. Plant ze in geen geval samen in de tuin, of je hebt meteen een kruising. In tegenstelling tot wat de naam sug gereert, bloeit het zomerklokje (Leucojum aestivum) in april en mei. Beeld je sneeuwklokjes in, maar dan een maat groter en wat veeleisender: deze bolletjes hebben vochtige grond nodig, bijvoorbeeld aan de rand van een vijver of een tuin met klei. De meeste hoge tulpen bloeien twee tot drie jaar en kwijnen dan weg, maar er zijn er die het langer volhouden, zoals Spring Green, Apri cot Beauty, Ballade, Black Hero (zwart!), Daydream, Don Quichotte, Maureen, Negrita, Purissima, Queen of Night, Verona en White Trium- phator. Ze bloeien jaren na elkaar. Wie heeft nog keizerskroon (Fritillaria imperialis) in de tuin? Goedgelovigen die denken dat de geur de mollen verjaagt. Niet dus. Keizerskronen zijn héél opvallend, ruim een meter hoog, intens geel, oranje of rood. Zet ze in een pot, als blikvanger, want in de tuin komen deze diva's moeilijk terug. Spectaculair zijn ze, die grote paarse sieruien op hun statige stelen. Ze schitteren tot zes weken lang, daarna drogen hun zaaddozen prachtig in. Purple Sensation, Gladiator, Globe- master en Allium cristophii zijn de toppers. Houd je meer van natuurlijk, kies dan voor trommelstokjes Allium sphaerocephalon. Zware grond? De Bulgaarse ui (Nectaroscordum) is ijzersterk, bloeit elegant en matcht met elke kleur in je tuin. Plant de dikste bollen niet dieper dan 15 tot 18 cm van de rand van de pot, zo'n 5 cm uit elkaar. Strooi er 3 tot 5 cm pot grond over. Neem een oneven aantal voor een mooi effect. Plant de vol gende laag, bedek en eindig met de kleinste bolletjes. Strooi die lukraak en bedek met maximaal 5 cm potgrond. Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: een overzetvensterbak plaatsen. GO ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. maar een centimeter. Een ideale oplossing leek me dan ook een overzetvensterbank. Maar wel een heel dunne. Ik vroeg me af: bestaat zoiets? Ik beloofde haar om het uit te zoeken. En ja hoor, het bestaat! Na de klus heb ik de venster bank ook nog gestyled. De klant was niet thuis. Ik durf te denken dat het leuk thuiskomen was voor haar. Ik heb voor het inkorten een decou- peerzaag gebruikt. Daarmee vlieg je er doorheen. Kort eerst in de lengte in. Dan kun je passen of het mooi aansluit. Bepaal dan ook of de diepte van de vensterbank naar je zin is. Kijk ook even naar hoe even tuele gordijnen hangen. Als je de vensterbank helemaal op maat hebt gemaakt, ben je toegeko men aan de bevestiging. Dit kun je doen met dun, dubbelzijdig tape. Dat is namelijk verwijderbaar. Ik had mijn twijfels over dit advies van de verko per. Ik nam de gok en het bleek een prima bevestigingsmethode. Voor de afwerking dien je vervol gens nog de eindkappen links en rechts te bevestigen. Deze klik je vast in het profiel van de overzet vensterbank. Je kunt voor meer ste vigheid ook nog een stukje tape ge bruiken. Kit eventueel de randen af, dan wordt het strakker dan strak. Het leukste onderdeel van deze klus is het inrichten. Behalve voor de kit hoef je niet te wachten tot het droog is. Het gewicht van accessoires is juist wel fijn om de boel goed aan te drukken. En daarna kun je heerlijk uit het raam turen, langs je 'nieuwe' vensterbank! Hyacinthus Aestivum Tulipa Fritillaria imperialis Allium high-flowering Op je terras of balkon kun je prima potten met bollen zetten. Je plant ze nu en laat ze buiten overwin teren. Je kunt er lagen in kwijt, zoals bij een la sagne. In een pot van 30 cm passen zo drie lagen. Elke laag bloeit een tot anderhalve maand, goed voor vier maanden kleur. Onderin plant je de dikste (en laatst bloei ende) bollen: hya cinten of sieruien, dan tulpen of nar cissen en bovenin een laag blauwe druifjes of krokus sen. Koop biobollen en plant ze direct na aankoop. Vul de pot (met gaten in de bodem!) voor de helft met biopot- grond voor terras- planten. Duw de grond tussen de lagen aan. Geef water. Zet de pot buiten, zonder schaal. Vriest het hard, verhuis hem dan tijdelijk naar een schuur of berghok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83