In de grond of in een pot igsy Niets biedt vroeg in de lente zo veel kleur als bloembollen. In januari komen de eerste sneeuwklokjes al uit de koude grond, en het feest gaat door tot mei. Het enige wat jij hoeft te doen is nu bollen planten. 10 »Het begint in januari April op z'n mooist Her en der verspreid nV tl- BLOEITIJD Sneeuwklokje Krokus Sneeuwroem Iris Wilde narcis Anemoon Narcis Sterhyacint Blauwe druifjes Kievitsbloem Wilde tulp LAURENCE MACHIELS De vroegste bloembollen zijn de gemakkelijkste: sneeuwklokjes, krokus sen, sneeuwroem, wilde narcisjes en anemonen. Het zijn overlevers die kou en vorst trotseren om bij de eerste zonnestra len hun bloemen te openen. Je plant ze één keer en ze komen trouw elk jaar terug. Bovendien breiden ze zich uit, met steeds meer bloemen - ideaal voor de luie tuinier. Sneeuwklokjes zijn echte bos- plantjes. 's Winters hebben ze graag zon, 's zomers schaduw: plant ze on der bladverliezende bomen, struiken en hagen. Tuinier je op zanderige bodem, voeg dan veel compost toe. Flore pleno bloeit langer dan het gewone sneeuwklokje. Krokussen houden van volle zon; ze openen hun bloemen alleen als de zon schijnt, en dan zijn de hommels en vroegste bijen er ook als de kippen bij. De boerenkrokus is het sterkst en breidt zich het snelst uit. Sneeuwroem (Chionodoxa luci- liae) bloeit met massa's blauwe ster bloempjes met een wit hart. Het is een makkelijke bol die het overal goed doet, in zon of halfschaduw. De bijen zijn verzot op de eerste nectar. Dwergirissen (Iris reticulata) bloeien prachtig, maar hebben in de winter een droog plekje nodig. Ideaal voor wie op droge grond tui niert, veel puin in de tuin heeft of hier en daar met een helling of bult zit. En anders zet je ze in een pot. Narcissen kun je overal in de tuin kwijt, zeker de lagere, wildere soor ten, zolang de grond niet te droog en te arm is. Veel narcissen ogen natuur- IN DE GROND lijker dan je denkt, zoals de roomgele Narcissus pseudonarcissus, de ci troengele Hawera of de witte Thalia. Voor de geur plant je de dichtersnar cis (Narcissus poeticus var. recurvus). Anemonen (Anemone blanda) bloeien op hetzelfde moment als de bosanemonen, maar met grotere witte, roze of blauwe bloemen. Ze groeien het best op lei- of kleigrond. Met wat geluk zaaien ze zich uit en heb je er geen omkijken meer naar. Sterhyacint (Scilla siberica) is een soort minihyacint, met prach tige blauwe klokjes waarop bijen en hommels verzot zijn. Scilla miczenkoana bloeit nog enthousi aster, maar de bloemen zijn wit en worden maar 15 centimeter hoog, waardoor het hyacinteneffect weg valt. Sterhyacint breidt zich rustig uit, fijn voor bijen en hommels. Blauwe druifjes doen het al tijd en overal goed - een bol voor dummies. De bekende blauwe trosjesbloemen komen in april, maar vaak staat hun loof al in no- ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 GO Januari Februari Februari Maart Maart Maart Maart Maart April April April Februari Maart Maart April April April 120 ---- Galanthus Crocus Chionodoxa Iris Narcissus botanical Anemone blanda Narcissus Scilla siberica Muscari Fritlllaria meleagris Tulipa botanical Plant bloembol len in groepjes, niet in rijtjes. Laat ze her en der in de tuin terugkomen, dat oogt het na tuurlijkst. Zet de groepjes wel wat bijeen; als je ze te zuinig verspreidt, valt de kale grond ertussen erg op. Reken op 15 tul pen en narcissen per m2, mik voor kleinere bollen op 25 stuks. Plant ze twee keer zo diep als de bol hoog is en met het puntje omhoog. Verwilde ringsbolletjes mag je gewoon in het gat strooien. Of de punt bovenaan zit, is niet zo belang rijk, ze vinden hun weg. Gebruik een scherpe spade of bollenplanter op een lange steel, anders blijf je bezig. Laurence Machiels plant bolletjes. 'Laat ze her en der in de tuin terugkomen.' foto s steven richardson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82