Koester die herfstbladeren Blazer 5 dagen Moers (de> Vakantiepark Veluwe O reiskatern.nl Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Boek nu deze reis op reiskatern.nL/pzc Wat je uit je tuin weghaalt, moet je er ook weer instoppen. Afgevallen blad bijvoorbeeld, want dat is bruin goud. Als ik blad zie vallen moet ik altijd denken aan de katholieke inrichting voor psychiatrische patiënten in het dorp waar ik opgroeide. Zodra de eerste herfstblaadjes van de bomen vielen, deelden de paters bladharken uit en dan begon het grote harken. Wekenlang, want niet alle bladeren vallen tegelijk van de bomen en het pad dat de ene dag netjes was schoongeharkt, lag de volgende dag alweer vol. Ach, de bamboe bladhark waarvan de tanden altijd afbraken - zou die nog bestaan? Ik heb nog een exem plaar in mijn schuur hangen, maar als er geharkt moet worden kies ik voor een bladhark met metalen tan- den. Die breken niet. Die verbuigen alleen maar. Maar de moderne tuinier harkt natuurlijk helemaal niet. Die blaast of zuigt. Dit is de maand waarin je iedere zondagmorgen wordt gewekt door het vertrouwde geronk van de bladblazer. Vaak wordt het geblazen blad aan de vuilnisman meegegeven, maar dat is eeuwig zonde. Want je hoeft geen expert in kringlopen te zijn om te bedenken dat wat je uit een tuin weg haalt, je er ook weer in zou moeten stoppen. Afgevallen blad is bruin goud. Je kunt het composteren, samen met ander tuin- en keukenafval, maar daarvoor heb je tijd, ruimte en toe wijding nodig. Die heeft niet ieder een. Je kunt het afgevallen blad ook gebruiken om vorstgevoelige planten af te dekken en om het te gebruiken als mulch - een laag van organisch materiaal die onkruid onderdrukt, de grond tegen uitdrogen beschermt en het bodemleven voedt, wat alle plan ten ten goede komt. Uiteindelijk ver- andert dat afgevallen blad in vrucht bare humus. Nu zijn er een paar praktische be zwaren. Niet alle bladeren verteren even snel. Het blad van een linde boom is al na een paar maanden ver dwenen, maar het blad van een pla- Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. taan ligt er na de winter nog net zo bij als daarvoor. Ook beuken- en eikenblad is niet een-twee-drie verteerd. Daarnaast kan dor blad wegwaaien en terechtkomen bij de buren, of nog veel verder weg. Je kunt dat blad fijn maken. Stort het op het grasveld of op het terras en ga er een paar keer met de grasmaaier overheen. Leeg daarna de vangbak in de border tussen de planten. Verma len blad waait minder gauw weg en wordt sneller afgebroken. Is dat niet afdoende, dan zou je het fijngemalen blad op zijn plaats kunnen houden met een dun laagje aarde. Van eikenblad wordt altijd gezegd dat het niet afbreekt omdat er te veel looizuur in zit. Dat er looizuur in zit klopt, maar afbreken doet het wel degelijk. Om dat zuur te neutralise ren zou je er nog wat kalk overheen kunnen strooien, maar nodig is het niet. Bewaar die kalk maar voor de moestuin, want de meeste vaste planten, bomen en struiken doen het prima zonder. Of strooi de kalk op het gras, tegen het mos. Heel soms wil dat helpen. Van der Valk Hotel Moers Bospark De Schaapskooi Weekend, midweek of week Meer informatie en boeken: Ga voor 5 dagen Moers naar onze website reiskatern.nl/pzc/zoweg1933 en voor Roompot Bospark De Schaapskooi naar reiskatern.nl/pzc/zoweg1934 of bel met Zoweg.nl 0900-9693 0,70 per gesprek) ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 PC Dit is de maand van de bladblazers. Vaak gaan de blade ren na geblazen zaken met het vuil nis mee, maar dat is eeuwig zonde. Aankomsten t/m maart 2020 4 nachten incl. uitgebreid ontbijt Bezoek de Kerstmarkten v.a. 15/11 Aankomsten t/m februari 2020 4-pers. vrijstaande chalet Gelegen in een bosrijke omgeving vele dagattracties in de omgeving. Bezoek bijvoorbeeld het Kröller-Müller Museum in Otterlo, of ga winkelen in Apeldoorn. Inbegrepen: Weekend/midweek/week in een 4-persoons vrijstaande chalet Gratis: overdekt zwembad (beperkt geo pend), indoor speeltuin Periode Weekend Midweek Week oktober €79,- €69,- 109,- november €69,- €59,- €99,- december €69,- €59,- €99,- januari 69,- €59,- €99,- februari 69,- €59,- €99,- Vanafprijs 4-pers. chalet per maand Prijs per chalet o.b.v. beschikbaarheid, excl. reserveringskos- ten 29,- en lokale heffingen 1,68 p.p.p.n. Moers en omgeving Moers ligt net over de grens bij Venlo, midden in de Niederrhein. De bekende Duitse steden zoals Duisburg, Keulen en Düsseldorf liggen op korte afstand. Vanaf half november beginnen de Kerstmarkten in de verschillende Duitse steden, bijna iedere stad heeft zijn eigen Kerstmarkt met haar eigen charme. Geniet met een heerlijke Glühwein van de prachtig versierde pleinen en de gezelligheid. Van der Valk Hotel Moers Het hotel (gastbeoordeling 8,2) beschikt over 127 comfortabel ingerichte kamers. Begin je dag goed met het live cooking ontbijtbuffet met uitgebreide keuzes. Ook in de avond kun je hier terecht voor een heerlijk diner. Sluit de dag af met een drankje in de altijd gezellige Toukanbar. Genoeg opties voor cocktails en lekkere snacks. Inbegrepen: 4 nachten in een tweepersoonskamer 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. een welkomstdrankje Incl. late check-out (o.b.v. beschikbaarheid) Gratis parkeren en gebruik van wifi Aankomst zo ma 79,- overige dagen 99,- Prijs p.p. en o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, excl. 20,- reserveringskosten en incl. toeristenbelasting Het park en omgeving Roompot Bospark De Schaapskooi (gast beoordeling 7,9) is een rustig gelegen park in het plaatsje Epe. Het ligt midden in de bossen en heidevelden van de Veluwe. Alle chalets zijn vrijstaand en beschikken over een woonkamer met open keuken. Verder zijn er 2 slaapkamers, één met een tweepersoonsbed en één met 2 aparte bedden. Er bevinden zich

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76