i 'Ga bij je ouders langs. Daar ligt het tempo toch iets lager. En je bent goed zoals je bent' L I Advies aan minister: Voer snel een suikertaks in Giftige stoffen in kinderzitjes Neanderthaler wist al lijm te maken Miljarden boete voor borstgroei een lezing heb gegeven. Soms heb ik er twee kort na elkaar en doe ik de volgende dag niets. Het lullige is dat je je fan-tas-tisch voelt, want de mensen waren enthousiast en je komt hieperdepiep thuis. Maar ik weet: dat zijn niet mijn herstelhor monen, dat zijn m'n stresshormonen en als ik niet herstel, ga ik eraan. Het kan jaren duren tot het ineens foute boel is en je de drie cijfers achter op je creditcard niet meer kunt lezen.'' ,,Ja, want wat doen die stresshormo nen? Die zorgen voor een tunnel visie. Dus als je gedachten alle kanten uit waaien, zijn die stresshormonen niet meer actief.'' ,,Ik sprak laatst een neuroloog die zei dat zo weinig mensen nog goed sla pen. We ruilen veel nachtrust in voor Netflix, en zetten dus een kans op herstel om in een activiteit. Laatst vertelde iemand dat als de collega's tijdens de lunch wandelen, hij een dutje doet onder het bureau. Dat wordt al snel raar gevonden. Eigenlijk moeten we collectief het probleem oppakken. Doe jij in je eentje een dutje, dan ben je een sukkel. Voor je grenzen aangeven krijg je geen ap plaus, voor alsmaar doorgaan wel.'' ,,Ja, spelen, prachtig. Dat is een vorm van lummelen. Het kalmeert de ademhaling, de hartslag, maakt blij. Wat ik mis in dat rijtje is 'beter voor je brein zorgen'. Vraag mensen met nieuwjaar naar hun voornemens en ze zeggen: meer bewegen en gezon der eten. Terwijl je de godganse dag met je brein bezig bent. Waarom niet: ik ga beter voor mijn brein zor gen? Doe één ding tegelijk, leg je mo biel vaker weg, wees niet de hele dag online, skip dat artikel een keer.'' ,,Nee, dat is de ironie. De grootste kracht van Sven Kramer is dat hij kan rusten. Neurotransmitters als corti- sol en adrenaline gaan bij stress op rooftocht in je lichaam: ze zorgen dat er energie wordt onttrokken aan je spijsvertering, je immuunsysteem, je voortplantingssysteem, je celher stel en honderden andere processen. Maar na de topprestatie moet 'de af deling herstel' alles terugschroeven en aanvullen. Wat doen wij: door zo weinig te herstellen verzwakt het stresssysteem, dus je moet steeds meer tandjes bijzetten om dezelfde prestatie te leveren. Dat is inefficiënt. Als je tijd neemt voor herstel bereik je eerder meer dan minder.'' ,,Je voelt aan alles dat de huidige leef stijl bijna niet is vol te houden. Daarom is het zo interessant dat de nieuwe generatie heel voorzichtig de dingen anders doet. Je ziet pyjama party's terugkomen, jongeren chillen thuis. Vroeger deden de meeste men sen fysiek werk. Als ze thuis kwamen was het klaar, ze konden ontspannen. Met alle breinwerk van nu hebben we niet in de gaten dat we niet meer stoppen. De beroepsgroepen die er het best uitspringen zijn de hove niers, bouwvakkers, stratenmakers.'' ,,Stress heeft een imagoprobleem en herstellen heeft een nóg groter imagoprobleem. Het is ook saai. Oer saai. Dat zouden we sexy moeten maken. Kijk samen een film, lak el- kaars nagels, doe iets wat je adem haling en je hartslag verlaagt. Dus geen spannende serie bingen. Ga bij je ouders langs, dat kan je stresssys teem kalmeren. Daar ligt het tempo toch iets lager. Je hoeft niets, je bent goed zoals je bent. Je komt weer met beide benen op de grond te staan.'' Handig om te weten Nuttig om te weten Leuk om te weten Wil je niet weten h Rïspel rdal Y •I** GO ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 De Week vóór de stress is vanaf 4 november. Tijdens het Stresstival, op 7 november in Amsterdam, wordt de finale van het NK Stress gehouden. Kijk ook op stresstival.nl Is het tegenovergestelde van stress je aandacht alle ruimte geven? Het lijkt er niet op dat we een punt maken van de stressepidemie waarin we volgens de Wereldge zondheidsorganisatie zitten. Zijn slapen en misschien wel spe len net zo belangrijk als gezond eten en bewegen? Bereiken we minder als we meer tijd besteden aan herstellen? Als we stress verminderen en vaker herstellen, kunnen we dan onze levensstijl nog wel aan? U zegt dat stress een imagopro bleem heeft, maar heeft nietsdoen geen groter imagoprobleem? Voer een extra belasting in op levensmiddelen met suiker, om het mensen gemakkelijker te maken gezond te leven. En begin een cam pagne die ervoor zorgt dat mensen hun leefstijl aanpassen. Dat staat in een open brief aan minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid, ondertekend door onder meer 35 professoren, het Trimbosinstituut, GGD's, seniorenbond KBO-PCOB en verzekeraar Menzis. Een amateurarcheoloog deed op de Zand- motor, de kunstmatige zandbank voor de kust van Den Haag, een bijzondere vondst: op een vuurstenen voorwerp vond ze berkenpek, een zwarte, teerachtige substantie. Het is een prehistorische lijm, 50.000 jaar geleden gemaakt door neanderthalers. Het was waar schijnlijk een mesje, bedoeld voor huishoude lijk gebruik. De pek diende als handvat. Farmaceutisch bedrijf Johnson Johnson moet een Amerikaanse man 8 miljard dollar betalen (7,3 miljard euro) omdat hij borsten ont wikkelde. Hij gebruikte het medicijn Risperdal van het bedrijf. Dat wordt voorgeschreven bij schizofrenie en bipolaire stoornissen. Er lopen nog duizenden soortgelijke rechtsza ken tegen de farmaceut. «ij"" llPHBR®'1' De ANWB heeft bij een test van twintig modellen autostoeltjes vier modellen het predicaat 'slecht' gegeven wegens een hoge con centratie schadelijke stoffen in de bekleding. In de Uppababy Mesa i-Size zou de kan kerverwek kende vlamvertra- ger TCCP zitten, in de Hauck iPro Baby het omstreden stofje nafaleen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75