Slim stressen? Hack tijd voor jezelf I Plekjes op je huid? Dan loopje mogelijk risico! Iedereen die vaak moe is, doet aan binge-stressen: doorgaan zonder af en toe alle prikkels uit te sluiten. ,,We moeten beter voor ons brein gaan zorgen'', zegt Suzan Kuijsten (43), organisator van het Stresstival. 'Uit onze test blijkt dat Nederlanders dramatisch slecht omgaan met stress' SkinVision e hebben een levens stijl gecreëerd waar aan we onmogelijk kunnen voldoen. Suzan Kuijsten haalt de Vlaamse psychiater Damiaan Denys aan en dat voelt als een pets in het gezicht: onze manier van leven k^n niet. Maar dat ligt niet aan stress, benadrukt Kuijsten. Ons stresssysteem brengt ons juist waar we willen zijn: op de top van ons kunnen. Daardoor leven veel mensen een maximaal opgeleukt be staan. Maar we vergeten dat hoe meer de agenda uitpuilt, hoe vaker we pau zes moeten inlassen, saaie pauzes. ,,En dan ook oersaai!'' zegt de stress expert die zich als eigenaar van het bedrijf Charlie Jones inzet om men sen beter te maken in stress. ,,De 'afdeling stress' in ons lichaam is één groot all-you-can-eat-buffet. De 'afdeling herstel' daarentegen hebben we op dieet gezet. We moeten niet alleen focussen op stress verminde ren, maar vooral op herstel vermeer deren. Kijk, stress geeft ons extra focus en energie en daar maken we de hele dag gebruik van. Voor alles. Luisteren, een presentatie geven, een sprintje trekken om op tijd te komen. Alleen, als je onvoldoende terug schakelt naar de normaalstand gaat het fout.'' ,,Wetenschappers hebben ontdekt dat bij het ontvangen van een like of be richtje de chemische stof dopamine vrijkomt. Die vind je terug in de belo- ningsgebieden van ons brein. Diezelfde stof komt vrij als je drugs of alcohol gebruikt. En daarvan leren we dat je het met mate moet nemen. Maar alles rond een beeldscherm lijkt een grenzeloos buffet geworden. Neurowetenschappers en evolutie biologen spreken over obesitas. Het brein kan zo veel complexe informatie niet bolwerken, al die notificaties die de hele dag pingen: dat arme brein! De gemiddelde Nederlander gaat dramatisch slecht met stress om, die Waar herstel je van? de open haard, ga naar yoga, maak je huis schoon, knuffel je geliefde of aai je huisdieren, kijk katten- filmpjes, neem elkaar uit wandelen. scoort nog geen 30 op een schaal van 100. Millennials komen op 22 uit; 65-plussers op 35. Wij hebben dat getest tijdens de voorrondes van het NK Stress, waarvan de finale tijdens het Stresstival plaatsvindt. We kijken hoe je handig gebruikmaakt van stress, in welke mate je herstelt en prikkels uitsluit. Alleen zo kun je jezelf maximaal belasten. Mijn nichtje bijvoorbeeld roept dat ze heel goed is in herstel en scoorde toch laag. Ik zeg: lieverd, je doet overdag breinwerk en wat ga je thuis doen? Een spannende Netflix-serie of een informatief filmpje kijken. Daar herstel je niet van. Mensen denken ook dat ze gewel dig ontspannen van een wijntje na het werk. Dat is zaken doen met de firma List Bedrog. Door stress ma ken we onder meer endorfine aan, een feelgood hormoon dat maakt dat je de belasting volhoudt. Op het mo ment dat je endorfine piekt, volgt het signaal dat je kunt gaan herstellen. Maar kom je thuis, nog onrustig van je takenlijstje dat niet leeg is geko men, dan blijft dat signaal uit. Dus hoe ontspan je dan? Met look-a-like endorfine: dat wijntje, een zak chips, een sigaret. Maar de behoefte aan die pere ontspanning blijft.'' ,,Een betere manier is ontspannende inspanning. Niet door als een dolle in de sportschool tekeer te gaan, maar wandelen, fietsen, lummelen.'' ,,Ik plan bewust ontspanning na in spanning in. Ik ben iemand die van natuur herstelt, van naar buiten gaan. Ik wéét dat ik heel moe kan zijn als ik 1 op de 5 Nederlanders krijgt te maken met huidkanker Het tijdig herkennen van huidkanker is niet eenvoudig. SkinVision helpt je om zelf je huid te controleren en gezond te houden. We beantwoorden je vragen, beoordelen en geven je direct advies. Probeer het zelf*. skinvision.com ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 GO Als je dit doet, win je het NK Stress CATHERINE VAN DER LINDEN Stress is natuurlijk en gezond, zegt u. Totdat je brein alarm blijft slaan zonder dat je in gevaar bent. De meeste mensen vinden dat ze hun stress prima aankunnen. Hack je aandacht terug: houd vaker de regie over je eigen leven. Maak of luister muziek. Staar in Schrap in je agenda. Ruimte geeft rust. Accepteer dat iemand afzegt, omdat hij 'het even niet trekt'. Prik gewoon een nieuwe afspraak. Reflecteer wat vaker: doen we nog het juiste? Zorgen we nog goed voor ons zelf? Check of je taken kunt schrappen of delegeren. Moet je in je eentje dat diner samenstellen of kan iedereen wat maken? Vallen er op het werk taken te ruilen zodat iedereen doet waar hij goed in is en waar hij blij van wordt? Wat is de ideale 'ontstressor'? Hoe herstelt u? Kosteloos gebruik voor CZ- en Just-verzekerden Together we care

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74