Hart en bloed beschreven Het hart en het bloed zijn onafscheidelijk. In twee boeken worden deze onmisbare bestanddelen van ons lichaam geportretteerd: fascinerende reizen door ons lichaam. 'Het hart is méér dan een ingewikkelde pomp'. 22 Ooit gehoord van Janet Vaughan? Aan deze Britse hoogleraar, ver bonden aan Oxford, heeft ook Nederland zijn systeem van bloeddonatie te danken. Vaughan zette tijdens de Tweede Wereldoorlog in Lon den de allereerste bloedbanken op, op basis van vrijwillige donaties. Dat maakt van haar een heldin, ook voor Rose George. In haar biografie Bloed schrijft de Britse journaliste en schrijf ster: 'Ik draag haar op handen. Begin vorige eeuw maakte de wereld kennis met de eerste bloedtransfusies maar die waren niet erg veilig. Ze werden ook niet op grote schaal toegepast. Vaughan bracht daar verandering in met bloedbanken', aldus George. Dat werd hoog tijd want aan het begin van de Tweede Wereldoorlog had de miljoenenstad Londen maar een paar liter bloed in voorraad, de hoeveelheid van één volwassene. Vaughan realiseerde zich dat als de oorlog zou losbarsten er veel slachtoffers zouden vallen die grote be hoefte hebben aan bloed. De hematoloog be zocht fabrieken voor donoren, sloeg het bloed op en bracht het naar ziekenhuizen. Andere artsen volgden haar voorbeeld. Groot eerbe toon kreeg zij nooit. 75 Jaar later krijgt zij die alsnog. Van Rose George. Bloedzuiger Het verhaal over Vaughan is een van de hoogte punten in Bloed. George belicht niet alleen de (cultuurhistorische en wetenschappelijke) waarde en de taboes rond een van de belang rijkste onderdelen van ons lichaam. Zij put uit eigen ervaringen. George is zelf bloeddonor. Maar ze schrijft ook over haar menstruatie, haar menopausale depressies en de hormonale behandelingen om die te bestrijden. De Britse gaat uitgebreid op reis. Zij bezoekt in Filton, in Zuidwest-Engeland, de grootste bloedbank ter wereld. Daar worden per jaar 850.000 donaties verwerkt. In Wales beschrijft zij het nut van bloedzuigers voor de mens, in Nepal spreekt zij met vrouwen die tijdens hun menstruatie apart moeten wonen - in deplora bele onderkomens. In India richt zij zich op de illegale handel in bloed. Het wordt buiten, op de stoep van ziekenhuizen, verkocht. Bloed is ook handel. Rose George stelt tot slot de vraag: is er een substituut voor bloed? Het antwoord laat zich na vele gesprekken met onderzoekers raden: Nee. 'Er is niets simpels aan bloed. We moeten nog van alles leren over ons bloed', schrijft ze. Gevecht Ook Sandeep Jauhar put uit zijn eerder ver schenen Het hart uit eigen ervaring en die van zijn patiënten. Hij is cardioloog, woont en werkt in New York. 'Wat het hart wil, is slaan. Het hart is niet alleen de laatste vitale functie die ermee ophoudt, het is ook de eerste die zich ontwikkelt', aldus de Amerikaanse Indiër. 'Het hart verricht een verbijsterende hoeveelheid werk. Als het leven een continu gevecht is te- ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 GO A Twee artsen tijdens een vitale hartoperatie. De een houdt op een scherm de lichaamsfuncties in de gaten, de ander bedient de hart-longmachine. foto getty images Van levensbelang HANS VAN ZON Een mensenhart klopt gemiddeld 75 keer per minuut. Het hart van een blauwe vinvis komt tot vijf keer, een spitsmui- zenhart duizend keer In een gemid deld mensen leven slaat het hart van ge boorte tot de dood zo'n drie miljard keer Elk jaar overlijden wereldwijd 18 miljoen mensen aan hart- en vaat ziekten Iedereen heeft gemiddeld 80 ml bloed per kilo lichaams gewicht. Bij een baby gaat het om 0,3 tot 0,4 liter, bij een volwassene om 5 tot 6 liter Het stelsel van (slag)aderen en haarvaten is ruim 95.000 kilometer lang 13.282 bloedbanken in 176 landen verzamelen jaarlijks 110 mil joen donaties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70