Verslaggever Richard Hoving schrijft biografie over beruchte 20 Josef Kotalla was een van de beruchtste Duitsers die in de Tweede Wereldoorlog rondliepen in het bezette Nederland. Journalist van deze krant en historicus Richard Hoving promoveert op de 'beul van Amersfoort', een van de Drie van Breda. Hij staat op de hoogste sport van de gewelds- ladder verzamelaar te zijn, die de stuk ken op een veiling had gekocht. De verzamelaar wilde het materi aal doorverkopen omdat hij geld nodig had voor de aankoop van een wapen uit de napoleontische tijd, zijn tweede verzamelhobby. De aanbieding op Marktplaats was geen omvangrijke archief schat, maar bevatte wel uniek per soonlijk materiaal. Tussen de stukken zat een schoolschriftje met aantekeningen van Kotalla uit de tijd dat hij zijn opleiding bij de SS doorliep. Voor ongeveer 100 euro wisselden de papieren van eigenaar. Terug in mijn auto op de parkeerplaats begon ik onmiddel lijk te bladeren. In het ruitjes schrift had Kotalla nauwgezet de kenmerken van de wapens geno teerd waarmee hij tijdens zijn op leiding kennismaakte. Het eerste wat hij beschreef, was das Gewehr 98, het standaardwapen voor Duitse militaire eenheden. Op ze ven dichtbeschreven pagina's vatte hij de zeven hoofdonderde len van het Gewehr 98 samen. Ko talla moet gehecht zijn geweest aan het schriftje. Hij bewaarde het zorgvuldig tijdens de oorlogsja ren. Het geluk liet mij tijdens mijn onderzoek niet in de steek. In het Katholiek Documentatie Cen trum in Nijmegen vond ik het door mij spoorloos gewaande per soonlijke archief van Kotalla. Het waren mappen vol afschriften van brieven aan familie, advocaten en overheidsinstanties. Het bevatte ook de wandkalenders die hij door de jaren heen in zijn cel had hangen. Op de kalenders stonden de verjaardag van zijn moeder, de sterfdag van zijn vader en de na men van incidentele bezoekers. Maar er waren niet alleen pa pieren archieven die mij het ver- haal van Kotalla's leven vertelden. In het archief van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid in Hilversum bleken audiofragmen- ten terecht te zijn gekomen van het naoorlogse proces tegen zeven beulen van Kamp Amersfoort, waaronder de verdedigingsrede van Kotalla. Een uniek geluids fragment waarin hij twintig mi nuten lang op afgemeten toon zijn onschuld bepleit en zichzelf 'slechts een atoom in de Duitse oorlogsmachine' noemt. Als ik het fragment voor de eerste keer be luister, krijg ik kippenvel. Zo klinkt zijn stem dus. Kogel Hoewel Kotalla in december 1948 ter dood wordt veroordeeld, krijgt hij drie jaar later gratie van konin gin Juliana. Twee psychiaters die hem onderzoeken, komen tot de conclusie dat hij tijdens zijn mis daden door een hersenbeschadi ging uit zijn jeugd verminderd toerekeningsvatbaar is. Gered van de kogel volgt voor Kotalla een le ven achter de tralies, dat nog 28 jaar duurt. Samen met twee an dere veroordeelde landgenoten, Franz Fischer en Ferdinand aus der Fünten, behoort hij tot de laatste Duitse oorlogsmisdadigers die in Nederland vastzitten: De drie van Breda. Kotalla weet in gevangenschap geregeld de aandacht op zich te vestigen. Hij haalt de kranten en het journaal doordat hij in de Kamp Amersfoort, nieuwjaarsdag 1945. Op de besneeuwde bevroren appelplaats staan in de vroege ochtend ongeveer duizend man nen opgesteld. Voor hen staat een kleine Duitser in een veldgrijs uniform, de pet met doodskop embleem van de SS diep over zijn bruine ogen getrokken. Het is plaatsvervangend kampcomman dant Josef Kotalla. Hij vloekt en tiert. Hij beveelt de mannen te gaan liggen en weer op te staan. Na verloop van tijd laat hij de ge vangenen kniebuigingen maken en heen en weer kikkeren. Voor dat hij ze nog een paar uur laat staan in de vrieskou, moeten ze op hun knieën en ellebogen de bevroren appelplaats oversteken. En weer terug. Een regen aan knuppelslagen en trappen met gespijkerde laarzen daalt op de weerloze troep neer. De sneeuw kleurt rood. Meerdere gevange nen raken bewusteloos. Het gewelddadige optreden van Kotalla op 1 januari 1945 is geen uitzondering. De SS'er van 1,62 meter staat op de hoogste sport van de geweldsladder in het Duitse doorgangskamp in de bos sen ten zuiden van Amersfoort, waar tussen 1941 en 1945 meer dan 35.000 Nederlanders onder erbarmelijke omstandigheden ge- vangenzitten. Kotalla wordt na de bevrijding opgepakt. De voorma lige verzetskrant Het Parool noemt hem een 'mensch-duivel'. Mijn onderzoek naar deze oor logsmisdadiger begon jaren gele den met een foto, die kort na zijn arrestatie werd gemaakt. Op de foto, die ik aantrof in het Natio naal Archief in Den Haag, zit Ko- talla in zijn cel op de rand van zijn bed. Zijn handen heeft hij gevou wen. De blik in zijn ogen is leeg. In de hoek van zijn cel is de ton te zien waarop hij zijn behoefte kan doen. Het beeld van de wrede SS'er ontdaan van al zijn vroegere macht liet mij niet meer los. Ik be sloot mij te gaan verdiepen in zijn leven met als belangrijkste vraag: hoe kon Josef Kotalla uitgroeien tot de beul van Amersfoort, die op grote schaal gevangenen mishan delde en vermoordde? Marktplaats Elke biograaf droomt ervan uniek materiaal te vinden dat een nieuw of ander licht werpt op zijn hoofdpersoon. Mijn biografen- droom leek al vroeg in mijn on derzoek uit te komen toen ik een tip kreeg dat op verkoopsite Marktplaats.nl 'persoonlijke pa pieren' van Kotalla te koop wer den aangeboden. Een afspraak was gauw gemaakt. De aanbieder bleek een Nieuwegeinse oorlogs- ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 GO Zoektocht naar een Duitse beul Beeld uit Kamp Amersfoort in de oorlog. De foto is niet gedateerd. FOTO ARCHIEF EEMLAND Rechts: de voormalige kamp bewakers Kotalla (l) en Oberle in 1945 als gevange nen in Kamp Amersfoort. FOTO ANP Kotalla eenzaam in de cel. Voor Richard Hoving het startpunt van zijn biografie. FOTO BEELDBANKWO2/NIOD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68