'Als je geen toegevoegde waarde meer hebt, moet je weg, simpel' 17 woorden op vragen die de Kamer zou kunnen stellen. En dan zei Mark gerust: 'Nee Ivo, dat was niet goed genoeg. Nog een keer!' Dat hielp. Ik wilde mij revancheren. Daarna ging het ook beter.'' Onderweg naar een Kamerde bat legt een camera in die tijd vast hoe Opstelten in zichzelfpower, power, power mompelt. Nu lacht hij er om. ,,Ik heb mezelf daar ook over verbaasd. Ik snap dat mensen dachten: heeft hij zichzelf nog wel onder controle als hij power tegen zichzelf moet roepen. Maar het waren soms spannende momen ten in de Tweede Kamer en dan doe je ineens zoiets.'' Opstelten heeft onderwijl op dracht gegeven tot een zoektocht naar het bonnetje. Die levert niets op. De minister legt zich daarbij neer. ,,Weer een fout. Ik had met alle beschikbare ambtenaren naar het paleis van justitie moeten gaan en de dozen ondersteboven moeten houden. Maar ik ben niet scherp genoeg geweest. Daar be grijp ik zelf ook helemaal niets van, want het is tegen mijn na tuur in.'' Als het bonnetje dan alsnog op duikt, is Opsteltens aftreden in de loop van maandag onvermijdelijk. ,,Ik had de Tweede Kamer onjuist geïnformeerd en wist, het is klaar.'' Het wrange is wel: met vrouw Mariëtte en zijn kinderen heeft hij dan al op twee momenten ge- sproken over een vroegtijdig ver trek. Zowel in de zomer van 2014, na het jihaddebat, als in het na jaar. Jeugdliefde Mariëtte is hem zijn hele werkzame leven gevolgd, terwijl ze in de luwte werkte aan haar eigen carriere als rechter, maar ook zij weet dat het eind een keer in zicht komt. Opstelten is weliswaar nog scherp, alleen een gehoorapparaatje verraadt zijn leeftijd, maar de tijd tikt toch voort. Opstelten: ,,Maar ik wilde mij herstellen. Ik vond geen na tuurlijke reden om af te treden. En dan ga ik door. Zo zit ik in el kaar.'' ,,Dan zeg ik: nee. Dat is niet zo. Dat heeft de commissie die de zaak heeft onderzocht ook vastge steld. Ik vind dat beeld niet te recht. Ik heb gewoon fouten ge maakt, het dossier totaal onder schat. Vanaf het begin door er veel te laconiek in te zitten en vervol gens toen het scherp werd niet scherp genoeg te zijn.'' Men zal over zijn aftreden geen spoor van verbittering bij hem vinden, stelt hij. ,,Je zit er voor je club, je zit er voor het land. En als je geen toegevoegde waarde meer hebt, moet je weg. Zo simpel zie ik dat. Mijn koffer heeft mijn hele carrière gepakt bij de deur ge staan.'' ,,In mijn Leidse studententijd dachten mijn vrienden dat ik het bedrijfsleven in zou gaan, ban kier, mijn vader achterna. Maar ik wilde de veelzijdigheid van het vak van bestuurder. De hele dag dingen op je bureau, beslissingen nemen. De politieke component en de onzekerheden die erbij ho ren. Dat sprak mij aan.'' Samen met zijn 'onmisbare' vrouw Mariëtte volgde dus een omzwerving langs zeven ge meenten. ,,Ik zei ooit: als ik toch eens burgemeester van een plaats als Zutphen zou kunnen wor den..maar moet je kijken hoe het is gelopen.'' In Utrecht zag hij de Leefbare partijen geboren worden, in Rot terdam kreeg hij van doen met Pim Fortuyn. En nadat deze werd vermoord, ving Opstelten natio nale attentie door de volkswoede die zich richtte op linkse politici te temperen: hij ging pontificaal in de stille tocht meelopen. ,,Je bent ook afhankelijk van toe valligheden, maar bij mij groeide het gevoel dat mijn intuïtie vaak klopte. En ik had een advies van mijn vrouw ter harte genomen. Die zei: 'Stel-ten luis-te-ren!' Want dat moet je vooral doen als burgemeester. Luisteren en ver binden.'' Zijn carrière raakte uiteindelijk vervlochten met die van Rutte. Het was immers Opstelten die voor Rutte vocht toen deze het om het VVD-lijsttrekkerschap opnam tegen Rita Verdonk. Toen er twij fel was in de partij, hield Opstelten - inmiddels partijvoorzitter - zijn protegé in het zadel. ,,Ik had al snel geloof in Mark. Toen hij voorzitter van de jonge- renpartij was gaf hij eens een speech. Toen tikte ik iemand op de schouders en zei: dat is hem! Voor een aantal periodes zitten we goed. Hij is gewoon een lid van de familie, meer dan Rita was. En hij maakte het waar. Mark is de vader, de leider, de pappie, zeg ik dan.'' ,,Nee, er is geen aanleiding voor. Mark is premier, doet het in mijn ogen buitengewoon goed. Het is ook zijn hobby, hij vindt het leuk.'' ,,We hebben daar ook dingen te gen gedaan, zoals de regionale taskforce Brabant, maar met de kennis van nu blijkt dat niet ge noeg. Tijdens de oprichting van de Nationale Politie hebben we inge zet op wat mensen direct merkten: overvallen, inbraken. Die resulta ten liggen er.'' ,,Dat zeg ik: we hadden misschien meer moeten doen. De minister wijst daar terecht op. Ik vind het niet erg dat hij dat zegt.'' ,,Nee, nog niet het begin. Mijn hele carrière, ook het einde: Ik had er niets van willen missen.'' GO ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 Opstelten: ,,Ik zei ooit: als ik toch eens burgemeester van een plaats als Zutphen zou kunnen worden... maar moet je kijken hoe het is gelopen...'' FOTO MARCO DE SWART Toch heeft de hele affaire ook het beeld opgeleverd dat infor matie is achtergehouden. U wilde als twintiger al burge meester worden. Bent u oud ge boren? U had het besturen in de vingers, zei men. Wat bezielde u destijds? Ziet u al een nieuwe leider op staan? Uw eigen nalatenschap is ook dat er, volgens uw opvolger minister Grapperhaus, in uw tijd een drugsmaffia is ontstaan. Toch is de hand van de drugsmaf fia nu ook merkbaar. U heeft al met al geen aanleg voor rancune, lijkt het.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65