II Wintertijd? Die hebben we dankzij een aannemer uit Londen 5 'We gaan zorgen dat alles klopt' Het is slecht voor de biodiversiteit, de wilde dieren en de waterkwaliteit gekapt zijn niet minder, maar juist méér CO2 in de lucht. De slotsom: biomassa zorgt voorlopig voor meer opwarming van de aarde. Tot zover de theorie. Nu de prak tijk. Debra David ziet dagelijks trucks naar de Enviva-fabriek gaan. ,,En of daar dikke boomstammen op lig gen", zegt ze. Haar verhaal wordt be vestigd door natuurorganisaties. Dogwood Alliance, dat zich inzet om de bossen in de VS te beschermen, publiceerde onlangs een zwartboek waarin het bewijs aandraagt dat En- viva al jarenlang heel dikke bomen gebruikt en schade aanricht aan kost bare natuur, zoals de wetlands. ,,Het is zeker dat ze hele bomen gebrui ken", zegt campaigner Rachel Weber. Certificering Enviva ontkent de aantijgingen. Voor de pellets die vanaf 2020 naar Neder land gaan, wordt vanwege de strenge eisen die ons land stelt aan biomassa zelfs een apart certificeringssysteem opgetuigd, zegt een woordvoerder. Houteigenaren moeten een extra for mulier ondertekenen waarin ze ver klaren dat het om duurzaam beheerd bos gaat en dat er alleen 'resthout' is meegegeven. Overheidscontrole hierop ont breekt. Vanuit Nederland laat de Rijksdienst voor Ondernemend Ne derland (RVO), die toeziet op de cer tificering, weten geen zicht te heb ben op de controles in de VS. Dog wood Alliance noemt de certificering een lachertje. ,,Boseigenaren weten vaak niet eens waar hun hout voor wordt gebruikt.'' Andrew Whitehurst voerde in de staat Mississippi namens natuurorga nisatie Healthy Gulf tevergeefs actie tegen de komst van een Enviva- fabriek. Van certificering moeten we ons niet al te veel voorstellen, zegt ook hij. ,,Veruit het grootste deel van de bossen hier is privébezit. Een eige naar bepaalt zelf wat hij met zijn bos doet. Doordat de vraag naar papier en meubelhout daalt, is de pelletindu- strie vaak de enige optie. Dus natuur lijk gaan er ook hele bomen naar de fabrieken. Bovendien krijgen de han- delaren die het hout opkopen en aan Enviva leveren, per kilo betaald. Grote bomen krijgen dus voorrang." Het beeld dat de natuurbescher mers schetsen: oud natuurbos maakt door de bijna eindeloze Europese vraag stukje bij beetje plaats voor eenvormig plantagebos met dennen bomen die geschikt zijn voor de pelletindustrie, maar die ook in volle groei minder CO2 opnemen dan hun voorgangers. ,,Een ecologisch drama", zegt Whitehurst. ,,Het is slecht voor de biodiversiteit, voor de wilde dieren en voor de waterkwali teit. Bovendien neemt het risico van overstromingen toe.'' Pelletproducenten vestigen zich meestal in arme gebieden. Dat is enerzijds toeval - de bossen staan er nu eenmaal. Maar de achterstandsre gio's zijn ook een makkelijke prooi, zegt Katherine Egland van de Natio nal Associationfor the Advancement of Colored People (NAACP). ,,De bedrij ven misbruiken de economische wanhoop in deze gebieden. Daar snakken ze zo naar een economische boost, naar banen, dat ze bereid zijn om er natuur voor op te geven.'' Rela tief veel inwoners kampen met ge zondheidsproblemen, zoals astma. Subsidie Lokale overheden rollen de rode loper uit, door subsidies uit te delen, spoorverbindingen aan te leggen en - stellen critici - een oogje dicht te knijpen als het gaat om milieunor men, waardoor inwoners last hebben van giftige stoffen uit de fabriek. Debra David kan erover meepra ten. Of ze nog een boodschap heeft voor de Nederlandse regering?. ,,Stop hiermee! De uitstoot van dit soort fa brieken doodt mensen. Ik snap niet wat daar duurzaam aan is.'' Egland trekt een parallel met de katoenhandel in de negentiende eeuw. ,,Toen sloten Europese landen REACTIE RWE de ogen voor de slavernij die de ka toenproductie mogelijk maakte. Het zou mooi zijn als jullie de ogen niet sluiten voor mensenrechtenschen dingen die nü plaatsvinden." De Amerikanen snappen het ge woon niet. Andrew Whitehurst: ,,Ik zie de winst voor jullie niet, want hout verbranden om energie op te wekken is niet duurzaam. En ik snap de winst voor ons al helemaal niet. Onze natuur is in gevaar, zodat jullie kunnen pronken met jullie klimaat beleid. Oneerlijk. Als de arme bevol king er nou iets aan had, oké. Maar die ademt alleen de vieze lucht in.'' De Europese Commissie wil het heen en weer zetten van de klok het liefste afschaffen. Nederland be raadt zich nog op een standpunt - lidstaten mogen zelf beslissen wat ze willen. Meteorologen van Weer- online namen onlangs stelling met een heel andere optie: het verzetten van de klok met een halfuur. Zo hebben we wel profijt van de zo mer- en wintertijd, maar heeft ons bioritme er niet al te veel onder te leiden. Langer slapen Nu vallen de effecten van de wintertijd nog mee, Nederland kan een uurtje lan ger slapen. Het is de zomertijd die zorgt voor dat katerige ge voel dat soms weken kan aanhouden. Een Zweedse wetenschapper turfde in de dagen erna meer hartinfarc ten, een Amerikaanse collega zag meer verkeersongelukken. En dat allemaal omdat één man in 1907 het idee lanceerde de klok te gaan verzetten. William Willett kan worden gezien als de belang rijkste lobbyist voor het ge- /j hannes met tijden. In zijn brochure The Waste of Daylight rept hij over C- energiebesparing en C lange zomeravon- den, die in het voor uitzicht liggen. Vs Weggehoond De aannemer uit Lon den pleit er wel voor veel vaker van tijd te veranderen dan nu het geval is. Hij financiert de lancering van zijn idee zelf, maar het wordt weggehoond. Willett sterft in 1915. De griep velt hem, vlak voordat zijn voorstel navolging vindt. Een jaar later wordt in Nederland, net als op veel andere plekken, toch nog de zomer- en wintertijd inge voerd en ook nog precies om de re denen die Willett aanvoerde. Om vervolgens overigens weer te ver dwijnen na de Tweede Wereldoor log. Toch blijkt het idee van William Willett een 'comeback kid'. In 1977, als Nederland vanwege de oliecrisis energie wil besparen, is die zomer tijd er plotseling weer. De geschie denis leert: zelfs als we straks de klok niet meer hoeven te verzetten, kan het over een tijdje zomaar toch weer zo ver zijn. zaterdag 26 oktober 2019 GO maar doodt mensen' Een bos in North Carolina. Bij een En viva-fabriek worden bomen aangevoerd. Er worden pellets van gemaakt. foto's carl galie, DOGWOOD ALLIANCE —Andrew Whitehurst, Healthy Gulf RWE bevestigt dat het voor het bijstoken van zijn biomassa's deels gebruikmaakt van hout- pellets uit Amerika. De rest komt uit landen als Canada, Est land en Wit-Rusland. Tot dusver leverde Georgia Biomass, een dochter van RWE, de aanvoer vanuit de VS. Zij maken pellets van zaagsel uit zagerijen, stelt woordvoerder Rob Hageman. Vanaf 2020 komt 200.000 ton, zo'n 8 procent van de totale aan voer, van Enviva, het bedrijf waar in het zuiden van de VS veel klachten over zijn. Hageman zegt dat RWE er veel aan gele gen is om aan alle regels te vol doen. „Anders krijgen we geen subsidie en lijden we verlies op de opwekking van stroom." RWE zal er in het geval van En- viva 'voor zorgen dat alles klopt'. ,,We lopen alleen maar risico's als we dit niet zorgvuldig doen." Slechts 11 procent van de bos sen in de wereld heeft een certi ficaat, stelt RWE. „Juist onze vraag zorgt voor meer certifice ring. Daarmee zorg je dat een bos duurzaam beheerd wordt." Het is onderwerp van hevige dis cussie, maar dit weekend ge beurt het toch echt weer: de klok gaat een uurtje terug. Hoe we ooit in die zomer- en winter tijd verzeild zijn geraakt? Het gebeurde allemaal dankzij een aannemer uit Londen. Carla van der Wal Den Haag William Willett bedacht het verzetten van de klok. foto getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5