Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Vlak aan de Belgische grens ligt het smaakvolle stadje Sluis. Roelof Schram (39) groeide op in de plaats in het westelijke deel van Zeeuws- Vlaanderen. Hij kende er een zorgeloze jeugd binnen een hechte gemeenschap. Het is geen grote kern, mensen zijn erg betrokken bij elkaar Ik heb in Den Haag gewoond, daar is het gevoel totaal anders HANS PUIK Op 17-jarige leeftijd verhuisde Roelof Schram voor zijn studie naar Den Haag en inmid dels is hij geset teld in Breda. Regelmatig keert hij terug naar zijn geboorteplaats Sluis, waar nog veel familie en be kenden wonen. In een tijdsbestek van 22 jaar is er volgens hem niet veel veranderd. „Enkele winkels hebben een upgrade gekregen, de Kaai is voorzien van meer body en niet iedereen van vroeger woont er nog. Maar in essentie is veel hetzelfde. Als ik de mensen spreek leven ze nog steeds in het bekende ritme. Van kermis naar avondmarkten, de start van het voetbalseizoen, alles klaarmaken voor de kerstsfeer, de voorjaars- druktes en het toerisme in de zo mer. Seizoenen komen en gaan, maar de cyclus blijft identiek." Terug op de plek van vroeger komen bij Schram veel herinne ringen bovendrijven. Als eerste de zwemactiviteiten in de zomer maanden. ,,In mijn jeugdjaren hadden we een openluchtzwem bad aan de Kaai op het einde van de Damse Vaart. Een plek waar ik in de vakantie veel te vinden was." Zwemspullen en rubber bootje mee en Schram en zijn leeftijdsgenootjes waren zo een middag in touw. Ongezien fratsen uithalen zat er helaas niet in. ,,Mijn vader was badmeester in het zwembad. Toch haalden we soms kattenkwaad uit. Voor de toeristen lagen er in de Kaai wa terfietsen klaar. Als instructie werd meegegeven om niet te dicht langs de vissers aan de kant en langs het zwembad te varen. Wij vonden het geweldig om wa terfietsers te plagen. Kwamen ze net iets te dicht bij het zwembad maakten wij met zijn allen een bommetje in het water en waren ze kletsnat. Als mijn vader dan naar me keek, dacht ik 'oei, vanaf nu maar weer het goede voor beeld geven'." Met een vader als badmeester en sportleraar op de basisschool werd sport in 'huize Schram' flink gestimuleerd. ,,Ik zat op voetbal en deed later aan badmintonnen, kanoën en volleyballen. Tijdens mijn basisschoolperiode genoot ik ook van de scouting. We speel den spelletjes op de zolder van de oude katholieke basisschool. Tij dens scoutingweken gingen we met zijn allen naar het bosrijke gebied Merkenveld in België. Ik was nog een kleine jongen, veel tastbare herinneringen heb ik niet, maar weet wel dat ik het al tijd spannend en leuk vond." In het ouderlijk huis aan de Sint Pieterstraat genoot Schram van de ruimte. De grote tuin was zijn fa voriete plek. ,,Daar heb ik met mijn broer heel wat gevoetbald. Zelfs in de avonden met de lamp aan waren we in de tuin te vin den. Tot ergernis van mijn moe der werden regelmatig bloemen aan gort geschopt. Op een gege ven moment heeft ze zich erbij neergelegd. 'Als de jongens uit huis zijn, zet ik wel plantjes en bloemetjes', moet ze gedacht heb ben." Sluis herinnert Schram ook aan de grote mate van 'ons kent ons'. ,,Het is geen grote kern, dus men sen zijn erg betrokken bij elkaar. Op mijn middelbare school kreeg ik eens de mededeling dat een oud-klasgenootje van me was overleden. Zoiets heeft een enorme impact op een kleine ge meenschap. In Sluis sta je in zo'n situatie sterk met elkaar en voel je dat iedereen meeleeft. Ik heb in Den Haag gewoond, daar is het gevoel totaal anders. Juist op moeilijke momenten voel je de hechtheid van een kleine ge- meenschap." Vlak na zijn 17e verjaardag in 1997 verliet Schram het ouderlijk huis om te gaan studeren. ,,Na de havo ging ik naar de Haagse Hoge school. Het was nog geen defini tief vertrek, want in de week enden kwam ik naar huis. Dat was een flinke reis. Eerst een stuk met de trein en daarna verder met de veerboot Vlissingen-Breskens. Als ik geluk had, stonden mijn ouders me in Breskens op te wachten. Zo niet, moest ik het laatste stuk met de bus. Een enkele reis van onge veer drie uur en toch hoorde je mij niet klagen. Vanaf het mo ment dat ik in de trein stapte op Den Haag Holland Spoor kwam ik meestal bekenden tegen. Halver wege de reis werd het alleen maar gezelliger, als provinciegenoten vanuit Breda waren ingestapt. De uren vlogen voorbij." Tijdens zijn laatste jaren als in woner van Sluis was Schram me deorganisator van de borrelbar. ,,Tijdens de avondmarkten zorgde dat voor veel gezelligheid. Het voelde vertrouwd en het gaf een goede sfeer om met een grote groep gezellig te 'borrelen'." Bezoekjes aan zijn ouders en oma zorgen ervoor dat Schram re gelmatig te gast is in Sluis. Ook is hij nog altijd betrokken bij de Zwinstedenloop, de halve mara thon in Zeeuws-Vlaanderen. ,,Met enige regelmaat krijg ik de vraag 'keer je ooit nog terug in Sluis?'. Voor mijn werk reis ik door heel Nederland, vanuit dat perspectief is het onpraktisch om te verhuizen naar een uithoek. Ik kom graag in Sluis, de bedrijvig heid en het toerisme spreken me zeker aan. Maar op dit moment heb ik mijn gezin en speelt mijn leven zich af in Breda en omge ving. Wie weet als ik ouder ben, maar voorlopig keer ik niet terug in Zeeland." GO ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 Zorgeloze jeugd binnen een hechte gemeenschap Roelof Schram voor zijn ouderlijk huis. foto camile schelstraete Roelof in 1988. reproductie camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57