£m Bij de Kustmarathon gaven de lopers me high fives. Het deed me goed om me zo welkom te voelen 7 ,,Ik ging inmiddels redelijk relaxt naar de con troles, maar nu werd er een verdikking in de hals gevonden. Ik had geen pijn. Vanaf het mo ment dat het nader onderzocht moest worden, wist ik dat er iets niet goed was. Er zat een tu mor in mijn hals, die kwaadaardig bleek te zijn. Op 23 mei ben ik geopereerd. Ze hebben heel hard moeten werken om het weg te halen." ,,In het gebied lopen veel zenuwen, waaronder tongzenuwen. Als het misgaat, heb je een spraakprobleem. Dan had ik alle dingen die ik zo graag doe wel kunnen vergeten. Toen ik wakker werd uit de operatie, ben ik meteen gaan praten en niet meer gestopt. Zo opgelucht was ik dat ik dat nog kon. Daarna was het volle bak chemo en bestralingen. Elke dag naar Rot terdam, zeven weken lang. Het was een heel heftige zomer. Van de chemo werd ik pas echt ziek. Mentaal was het ook heel zwaar." ,,Niet iedereen heeft in de gaten wat het met je doet. Je hebt verwachtingen van bepaalde mensen die niet worden ingelost, maar je krijgt ook reacties van mensen van wie je het hele maal niet verwacht. Ik heb geleerd dat je hulp moet durven vragen. Mensen in mijn omge ving - familie, vrienden - bleken heel bereid te zijn om mij elke dag heen en weer te rijden. Onderweg heb je goede gesprekken. Dat heeft me er echt doorheen gesleept." ,,Zowel bij Kustmarathon als een week later bij de Tacx Pro Classic kwam ik heel veel mensen tegen die meteen zeiden: goed dat je er weer bent. Bij de marathon gaven de lopers me high fives. Dat is heel bijzonder. Het deed me goed om me zo welkom te voelen, zeker omdat ik kom uit een situatie waarin je wereldje heel klein wordt, terwijl ik gewend ben om altijd onder de mensen te zijn." ,,Pluk de dag, heb ik geroepen. Dat gaat meer inhoud krijgen, al is dat in de praktijk niet zo makkelijk. Maar ik ga niet een heleboel dingen laten. Daarvoor ben ik te ongedurig. Door bezig te zijn, sta je midden in het leven. Er zijn mo menten waarop ik denk: stel dat ik er voor de derde keer mee te maken krijg, wat dan? Daar wil ik niet te veel bij stilstaan. Ik heb drie vol wassen zonen, kleinkinderen en nu ook een dochtertje van vijf, Rosa, en kan alleen maar hopen dat ik er zo lang mogelijk voor haar ben. Maar garanties zijn er niet. Voor niemand." GO ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 mm.' Joop van der Laan: ,,Ik heb een dochtertje van vijf, Rosa, en kan alleen maar hopen dat ik er zo lang mogelijk voor haar ben. Maar garanties zijn er niet. foto dirk-jan gjeltema tenis, maar het lukte me om het te doen, nog niet wetende dat ik in april zelf opnieuw met de ziekte zou worden geconfronteerd." Kwam dat als een verrassing? Waar was je het meest bang voor? Hoe reageerden mensen op je ziekte? Je maakte begin deze maand je rentree bij de omroep, uitgerekend bij de Kustmara- thon. Was dat niet emotioneel? Hoe kijk je nu naar de toekomst?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55