n 8 ZEELAND Vernieuwd Bevrijdingsmuseum Zeeland laat de oorlog herleven Het was een bont gezelschap dat gis teren richting Nieuwdorp trok om bij de opening te zijn. Veteranen uit bin nen- en buitenland van soms dik in de 90, hoge buitenlandse gasten, bobo's uit de omgeving maar ook geldschie ters. En geheel passend bij hun stijl hadden grondlegger Kees en huidig directeur en zoon Stef Traas in de ont vangstruimte veel plaats ingeruimd voor de vrijwilligers en de mensen die in het museum een rol hebben. Want dat vinden ze belangrijk. Zonder vrij willigers geen museum, is hun stel ling. Het was mooi hè? Ik denk dat we wel 650 mensen binnen hadden En ze koesteren de verhalen van de mensen die de oorlog hebben meege maakt. Daarom was het niet alleen de directeur die aan de prinses uitlegde wat er allemaal te zien is in het mu seum, maar vertelden ooggetuige Kees Bierens, de 87-jarige Kees de Kok en verzetstrijdster Marie Blommaart aan prinses Margriet hün verhalen. Over wat ze hebben meegemaakt en wat hun rol was. ,,Ik was alleen maar een koerierster hoor", vertrouwde Blom maart prinses Margriet toe. Kort daarvoor zette een demonstra tie van commando's Nieuwdorp nog op stelten. Met een donderend geraas vloog een Chinook laag over de grond. De wieken veroorzaakten een wind die vergelijkbaar is met kracht twaalf waardoor iedereen die buiten stond uit z'n jas waaide. Explosieven ont ploften, rennende militairen met ra telende mitrailleurs 'veroverden' een brug op de vijand. En dat alles ging gepaard met veel rook en water. Dat de commando's in Nieuwdorp een demonstratie gaven, is overigens heel bijzonder. ,,Dat doen we bijna nooit", vertelde hun commandant. ,,Maar we hebben een bijzondere band met Zeeland. De Nederlandse commando's hebben een cruciale rol gespeeld bij de bevrijding van Wal cheren." En vlak ook de goede relatie niet uit die Stef en Kees Traas hebben opgebouwd met het Nederlandse le ger. Want de genie is met enige regel- maat te vinden in Nieuwdorp. De mi litairen hebben een belangrijke bij drage geleverd aan de realisatie van het park rondom het museum. En als de genie in Nieuwdorp is, is ook Adriën Weststrate meestal van de par tij. Als een van de jongste vrijwilligers kreeg ook de Nieuwdorper de kans om de prinses te ontmoeten. ,,Ik heb verteld wat ik allemaal doe", zei hij trots. En terwijl hij zijn verhaal ver telde aan de prinses, liepen verderop in het museum de genodigden al nieuwsgierig rond of stonden ze te netwerken met een hapje en een drankje. De muziek van een militaire kapel verhoogde de sfeer. Directeur Stef Traas was even naar buiten gelopen en stond te praten met een paar gasten. ,,Het was mooi hè?", zei hij glunderend. ,,Ik denk dat we wel 650 mensen binnen hadden." En weg was hij weer, even de hand schudden van een veteraan die ver trekt. zaterdag 26 oktober 2019 GO Museum spectaculair heropend Met een flinke stap over een lijn van meel opende prinses Margriet gis teren het nieuwe Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp. Daar mee trad ze in de voetsporen van haar oma, koningin Wilhelmina. Zij zette in 1945 voor het eerst weer voet op Nederlandse bodem en stapte toen ook een meelstreep over. Melita Lanting Nieuwdorp - Stef Traas, directeur Bevrijdingsmuseum Zeeland Ratelende mitrail leurs, grote knallen en veel rook. De com mando's gaven een demonstratie tijdens de opening van het Bevrijdingsmuseum Zeeland. fotos marcelle DAVIDSE Het vernieuwde en sterk uitge breide Bevrijdingsmuseum Zeeland is vanaf nu open voor het publiek. Kijk op de site bij /video Prinses Margriet opent Bevrijdingsmuseum Zeeland Directeur Stef Traas (links) en grondlegger Kees Traas (midden) ontmoeten prinses Margriet. Kleinzoon Siem mocht de bloemen overhandigen. Rechts staan burgemeester Gerben Dijksterhuis en commissaris van de koning Han Polman. Heel wat mensen pakten hun kans om de commando's aan het werk te zien. Marie Blommaart uit Lams- waarde vertelt prinses Margriet over haar koerierswerk tijdens de oorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36