'We gaan waar het werk ons brengt' Diep geworteld in Groede II II 5 KLAS VAN 2000 STANDPLAATS ZEEUWSE VWO-ERS ilk jaar weer trekken honderden Zeeuwse jongeren met hun verse vwo-diploma de pro- I vincie uit om te stude ren. Uitgezwaaid door hun ouders en tegenwoordig ook door het pro vinciebestuur. Vergeet ons niet! Denk nog eens aan het Zeeuwse land waar je bent opgegroeid. Voor sommigen is het een tot ziens, maar voor velen een vaarwel. Hoe is het gesteld met de dia spora van deze Zeeuwse knappe koppen. Hoe groot is de Zeeuwse braindrain? Waar zijn ze gebleven? Hoeveel zijn teruggekeerd? Wie kwam er nooit meer terug? Wat betekende dat voor de achterge bleven familie? De PZC neemt de klas van 2000 als voorbeeld. Ruim vijfhonderd jongens en meisjes slaagden dat jaar voor het vwo-examen. Bijna twintig jaar hebben deze mannen en vrouwen hun plaats ergens op de wereld gevonden. De resultaten van het onderzoek maken we be- kend in een bijlage die tussen Kerstmis en oud en nieuw ver schijnt. We kunnen alvast ver klappen dat de klas van 2000 zich over de hele wereld en heel Zee land heeft verspreid. Van Rio tot Rammalah en van Groede tot Goes. teropleiding te volgen. In Austin leerde hij zijn vrouw Mariana ken nen. Mario woonde en werkte tus sendoor nog twee jaar in Zeeland, omdat zijn studiebeurs stopte. Daarna kon hij terug naar zijn vrouw, die aan de weg timmerde als wetenschapper. Mario vond na zijn studie een baan bij een recla mebureau. Hij reisde zijn geliefde achterna naar New York, toen ze daar kon promoveren. Afgelopen zomer liep het Ameri kaanse werkvisum van het stel af. Ik voelde me zó thuis in Texas: het lijkt een beetje op Zeeland ,,We kozen ervoor om naar Rio te verhuizen. Het leek me een uitda ging: ik wil graag Portugees leren, en weer een ander land leren ken nen." Mario werkt ondertussen als freelance communicatieadviseur. ,,Rio is een geweldige stad. Voor hoe lang we hier blijven? Dat weet ik niet. Ik sluit niet uit dat we terug naar Amerika gaan, of naar Neder land. We gaan waar het werk ons brengt." schien met Sinterklaas nog eens te rug. Maar het duurde niet lang of ik kwam al van heimwee terug." Haar studie diergeneeskunde in Gent verruilde ze toen ze in 2006 Al in 1750, 1780 woonden mijn voorouders op dit plekje. Het zit echt in mijn genen de kans kreeg voor een lerarenop leiding: deels in Zeeuws-Vlaande- ren, deels in Tilburg, met daarbij een baangarantie. Het was een combinatie van leren en werken. ,,Dat sprak mij toen heel erg aan. Na diergeneeskunde was voor de klas staan de tweede optie." Marina is nog altijd lerares biologie op het Lodewijk College in Terneuzen. Ze ziet elk jaar weer leerlingen ver trekken voor een studie buiten de provincie.,,Of mensen later terug keren hangt vooral af van hun ka rakter en wat ze van huis meekrij gen", is de ervaring van Marina. Zijn haar kinderen net zo honk vast als hun moeder? Blijven ze in Zeeuws-Vlaanderen? ,,De oudste wel, die is acht. Daarover kan ik al een beetje oordelen. Over de mid delste van vier en jongste van één durf ik geen uitspraken te doen, haha." Mario haalde in 2000 zijn vwo-di ploma op het toenmalige Buys Bal lot College in Goes. Hij koos voor een studie culturele antropologie aan de universiteit in Leiden. ,,Het was vanzelfsprekend om aan de universiteit te gaan studeren en die heb je in Zeeland nu eenmaal niet. Ik wilde ook meer van de wereld zien." Maar de Leidse cultuur van stu dentencorpsen sprak hem niet zo aan: na een jaar verkaste Mario weer naar Zeeland. Hij begon aan een hbo-opleiding communicatie aan de HZ in Vlissingen. Texas De nieuwsgierigheid naar andere culturen bleef: Mario bracht een deel van zijn studietijd door in San Marcos in Texas. ,,Er ging een we reld voor me open. Die ervaring als buitenlandse student wilde ik niet meer kwijt. Ik voelde me zó thuis in Texas: het is er heel 'laidback', ca sual en informeel: het lijkt een beetje op Zeeland." Na zijn scriptie wilde Mario daarom zo snel moge lijk terug naar Texas om een mas- Marina slaagde in 2000 voor haar vwo-diploma op het Zwin College in Oostburg. Haar stamboom is diep geworteld in West-Zeeuws- Vlaanderen. ,,Al in 1750, 1780 woon den mijn voorouders op dit plekje. Het zit echt in mijn genen." Op kamers ,,Toen ik achttien jaar was dacht ik er misschien anders over. Toen ik net eindexamen had gedaan dacht ik, ik ga op kamers en kom mis- zaterdag 26 oktober 2019 GO Mario van Gastel uit Kruiningen woont in Rio de Janeiro met zijn Braziliaanse vrouw Mariana. foto mario van gastel Studeren voor velen 'n vaarwel Theo Giele en Cornelleke Blok Vlissingen OPROEP: Heb jij in 2000 je vwo- diploma gehaald op één van de Zeeuwse middelbare scholen? Stuur dan een e-mail naar c.blok@pzc.nl of t.giele@pzc.nl. We willen dan graag een vragen lijst aan je voorleggen. Marina de Vlieger is verknocht aan haar dorp. foto peter nicolai - Mario van Gastel - Marina de Vlieger Rio de Janeiro is sinds afgelo pen zomer het thuishonk van Mario van Gastel (37) uit Krui ningen. Hij woont er samen met zijn Braziliaanse vrouw Mariana. ,,Ik ben één deurgat verhuisd. Ik ben geboren op nummer 3 en woon nu op nummer 2." Marina de Vlieger is opgegroeid in Groede. Ze woont er met haar man, die afkomstig is uit Slijk- plaat, en drie jonge kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33