KNVB onderzoekt komst van BeNeliga 20 Van Gakpo en Ihattaren tot Stengs en Boadu: zowel PSV als AZ Duels Fed Cup in Den Haag Polling wint 'onderonsje' Hertzberger geblesseerd Mm°v+ Bij PSV - AZ staat morgen ook de toekomst van Oranje op het veld. Zes toptalenten jonger dan 21 jaar uit de aanval en het middenveld van beide clubs onder de loep, in vier thema's. Donyell Malen is door een blessure wel een twijfelgeval voor de topper in het Philips Stadion. De KNVB trekt die conclusie uit een eerste onderzoek van Deloitte. Dat consultancybedrijf werd inge schakeld nadat vertegenwoordigers van Ajax, PSV, AZ, Feyenoord, Vi tesse en FC Utrecht met hun Belgi sche collega's van AA Gent, Club Brugge, KRC Genk, RSC Ander- lecht en Standard Luik om de tafel waren gaan zitten. De clubs uit beide landen bespra ken in dat overleg de mogelijkheid om de kloof met de grootste vijf competities van Europa te verklei nen. Topclubs verwachten op lange termijn sterker te worden als ze we kelijks met meer weerstand wor den geconfronteerd. Een gezamen lijke competitie biedt voor de top clubs ook mogelijkheden meer in komsten te generen. Volgens de KNVB en de Belgi sche voetbalbond hebben de eerste resultaten bevestigd dat de nieuwe BeNeLiga 'potentieel significant waardeverhogend is'. Er is daarom voldoende vertrouwen om over te gaan naar de tweede fase van het onderzoek. In die volgense fase van het onderzoek naar de komst van een zogenoemde BeNeliga wordt onder meer gekeken naar het com petitieformaat en de effecten op de de eredivisie en Belgische competi tie. iraTnpo MIS GEEN GOAL VAN PSV - AZ Persoonlijkheid Laatst schreef Hugo Borst in deze krant een gevoelige column over Mohamed Ihattaren (17), die nu al zijn vader verloor. Ook Johan Cruijff, Louis van Gaal, Willem van Hanegem en andere voetbaliconen trof dat tragische lot op jonge leef tijd. Het grote PSV-talent Ihattaren is nog echt een jochie in de omgang. Maar kijk hoe veel hij toch al van zichzelf durfde te laten zien in de publiciteit rond zijn - toen nog - zieke pa. Ihattarens ploeggenoot Donyell Malen (20), half Surinaams, is kind van vroeg gescheiden ouders. Hij speelde al in het buitenland bij Ar senal en knokte zichzelf na terug keer op zijn 18de in Nederland om hoog via de krochten van de toen malige Jupiler League. Teun Koopmeiners (21) deed op eigen initiatief een communicatie cursus om goed om te kunnen gaan met de jeugdtrainer bij AZ die het niet in hem zag zitten. Koopmei- ners heeft in trainingsbeesten als MMA-vechter Conor McGregor en American football-speler Tom Brady zijn idolen. Calvin Stengs (20), ook half Surinaams, laat zich interviewen voor een zaal architecten om te le ren spreken voor een groot publiek. En aan de persoonlijkheid van My ron Boadu (18) wordt geschaafd door José Fortes, de voormalige AZ- verdediger die werkt voor zaak waarnemer Mino Raiola. Toevallig of niet: met Boadu, Stengs en Malen heeft Raiola al drie van de zes top talenten uit dit verhaal in zijn 'stal'. Via Raiola kwam Boadu, kind van Ghanese ouders en geboren in de Bijlmer, ook in contact met Zla- tan Ibrahimovic, die hem leerde wat je ervoor over moet hebben om topvoetballer te worden. Een deel van zijn brandstof om te slagen is een afwijzing van Ajax op zijn elfde. Cody Gakpo (20) is geboren en getogen in Eindhoven, met een moeder uit de buurt van Oirschot en een vader uit Togo. Hij slaat al tijd een kruisje als hij scoort en gaat regelmatig naar de kerk. ,,Even weg uit de hectiek van het voetbal.'' Gakpo begon op het vwo en zei tij dens een eerste kennismakings babbeltje met PSV's algemeen di recteur Toon Gerbrands: ,,De baan die u heeft, dat lijkt me later ook wel wat.' Onderscheidend wapen Koopmeiners was nog maar net ge debuteerd in het betaalde voetbal toen FOX-analyticus Kenneth Pe rez verzuchtte: 'Eindelijk weer eens een talent met een goede traptech- niek.' De Noord-Hollander heeft die techniek als gevolg van talent én eindeloze trainingsarbeid. Een pe nalty benutten is voor hem een koud kunstje. Hij maakte er dit sei zoen, inclusief Jong Oranje, al tien. Uit tien pogingen, welteverstaan. De fraaie traptechniek van Stengs stelt ook hem steeds vaker in staat om te scoren. Vanaf rechts naar binnen dribbelen en uithalen wordt al een echte specialiteit in de geest van Arjen Robben. Malen en Boadu zijn de geboren af makers, altijd in beweging en zoe kend naar ruimte. Geen Nederlandse tiener wist dit sei zoen al zo vaak te scoren als Boadu (gerekend over alle competities). Ma len is met tien competitietreffers voorlopig topscorer van Nederland. „De eerste aanname is het belang rijkst, dat is al drie kwart van de goal", zegt de PSV'er. Bij Gakpo valt op hoe makkelijk die dribbelt en mensen uitspeelt met zo'n lang lijf. 'Gakpo, da's er ene die zijn kop om hoog heeft tijdens het voetballen. En niet naar de grond", zei oud-prof Willy Dullens na het zien van Gak- po's debuut in PSV 1, vorig seizoen tegen Fortuna Sittard. Kameleongedrag Topvoetbal wordt steeds meer een georganiseerde chaos. Het spel is zo dynamisch, spelers zijn zo sterk en fit. Als jij als buitenspeler alleen aan de buitenkant kunt spelen, ben je tegenwoordig minder geld waard. Je moet ook 'naar binnen' kunnen spelen en op snelheid kunnen pas seren binnendoor. Kameleonge drag, in feite wordt dat gevraagd. ,,Ik zie Malen als optie op alle drie de posities in de aanval,'' zei bonds- coach Ronald Koeman toen hij de PSV'er onlangs bij Oranje nam. Steeds vaker komt zijn collega Arne Slot bij AZ op het idee om Stengs op de nummer 10-positie uit te proberen in plaats van op de flank. Vooral tijdens wedstrijden switcht Stengs volop. Op die ma nier werd hij in de heroïsch gewon nen Europese uitwedstrijd tegen FC Antwerp belangrijk. Met zijn snelheid kan Boadu niet alleen als spits uit de voeten. Hij kan ook een goede flankspeler zijn. Zoals Gakpo zaterdag 26 oktober 2019 TENNIS Het Nederlands Fed Cup-team heeft Sport- campus Zuiderpark in Den Haag gekozen als locatie voor de kwalificatieronde voor de Fed Cup Finals tegen Wit Rusland. Er wordt een indoorgravel- baan aangelegd. De win naar van de ontmoeting op 7 en 8 februari 2020 plaatst zich voor de eerste editie van de Fed Cup Fin als, half april in Boedapest. ,,Sportcampus Zuiderpark is een geweldige locatie, de hal is nieuw en mooi'', aldus Jacco Eltingh na mens de tennisbond. JUDO Kim Polling (foto) heeft een gouden medaille gewonnen op de grand- slam van Abu Dhabi. De viervoudig Europees kam pioene was in de eindstrijd van het prestigieuze toer nooi ook te sterk voor haar landgenote Sanne van Dijke. Polling besliste de Nederlandse finale in de klasse tot 70 kilogram op ippon. Polling, die een ijzer sterke indruk maakte, haalde de finale door winst op de Belgische Roxane Taeymans, Spaanse Sara Rodriguez, Griekse Elisavet Teltsidou en Elvismar Rod riguez uit Venezuela. HOCKEY De Nederlandse mannen moeten het in de olympische kwalificatiedu els met Pakistan vandaag en morgen stellen zonder Jeroen Hertzberger. De aanvaller van HC Rotter dam, goed voor 242 inter lands, heeft een kniebles sure opgelopen. Bonds coach Max Caldas heeft 142-voudig international Bob de Voogd als vervan ger opgeroepen. Hertzber ger liep de blessure op tij dens een training. Ook Jelle Galema, door Caldas als reserve aangewezen, is afgehaakt. Hij hield een blessure over aan de laat ste wedstrijd met zijn club. De duels worden gespeeld in Amstelveen, inzet is een ticket voor de Spelen. PC Grootste talenten ZEIST De KNVB gaat een geza menlijke profcompetitie voor Ne derlandse en Belgische topclubs verder onderzoeken. Volgens de bond heeft de zogenoemde Be Neliga wel degelijk potentie. ►v Een beeld uit het Europa Leagueduel Antwerp-AZ. Straks ook in competitieverband? foto belga Ga naar de PZC-app, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. Tekst: Maarten Wijffels en Nik Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20