Amerikanen woest: stop subsidie voor biomassa II Vandaag bij deze krant JOL Nederland haalt hout uit VS Walcheren PUBLIC SPIRIT zaterdag 26 oktober 2019 Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 Directeur Publieke Gezondheid Trudy liep in de val van een nep- generaal Portret Duitse man misbruikt in identiteits fraude m P8 De Amerikanen roepen de Neder landse politiek op te stoppen met sub sidies voor biomassacentrales. Die wekken energie op door het verbran den van pellets, samengeperste staaf jes hout. „Nederland zou zijn ogen niet moe ten sluiten voor de mensenrechten schendingen die het gevolg zijn van jullie klimaatbeleid", zegt Katherine Egland van de Afro-Amerikaanse burgerrechtenbeweging NAACP. An drew Whitehurst van natuurorgani satie Healthy Gulf: ,,Onze natuur wordt in gevaar gebracht, zodat jullie kunnen pronken met jullie klimaat beleid. Het is oneerlijk." Niet de ogen sluiten voor schending van mensenrechten door jullie klimaatbeleid Onder meer RWE importeert vanaf volgend jaar op grote schaal houtpellets uit de VS voor zijn ener giecentrales in Geertruidenberg en de Eemshaven, waarvoor het 2,6 miljard subsidie ontvangt. Het bedrijf zegt aan alle regels te zullen voldoen. ,,An- ders krijgen we geen subsidie en lij- den we verlies op de opwekking van stroom.'' Biomassa is belangrijk in de Neder landse klimaatplannen. Een grote groep wetenschappers stelde enkele weken geleden in deze krant dat de biomassacentrales allesbehalve kli maatneutraal zijn, zoals het kabinet volhoudt. Vooral niet als dat gebeurt met hout uit de VS, dat niet meedoet aan het VN-Klimaatakkoord van Pa rijs. Het bestuur van de staat North Carolina, waar veel pelletfabrieken verrijzen, schrijft in zijn toekomst plan voor schone energie dat 'het op grote schaal gebruiken van onze na tuurlijke hulpbronnen om buiten landse klimaatdoelstellingen te halen op nationaal en internationaal niveau bestreden moet worden'. Ernstige schade Volgens natuurorganisaties brengt de bosbouw die nodig is om de pellets te produceren bossen, rivieren en de leefgebieden van wilde dieren ern stige schade toe. Oud natuurbos moet wijken voor eenvormig plantagebos met dennenbomen. Bewoners klagen over ziekmakende giftige stoffen. Een woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken en Kli maat zegt dat de eisen die Nederland aan biomassa stelt tot de strengste ter wereld behoren. Alle ingevoerde pel lets moeten een duurzaamheidscerti ficaat hebben. In de praktijk betekent dit dat Ame rikaanse boseigenaren die hout leve ren voor de Nederlandse markt, vanaf volgend jaar een speciaal formulier moeten ondertekenen. Maar de Rijks dienst voor Ondernemend Neder land, die verantwoordelijk is voor de certificeringseisen, zegt geen zicht te hebben op hoe dit ter plaatse wordt gecontroleerd. P4 In de nacht van zaterdag op zondag moet de klok weer een uur terug worden gezet. Het is het einde van de zomertijd. Er is nogal wat discussie over of dit nog wel nodig is. Lisa den En gelsman uit Heinkenszand heeft er totaal geen moeite mee. ,,Ik hou wel van afwisseling, dus blijf het maar gewoon zo doen.'' Lang niet iedereen is het met haar eens. zeeland 2 Honderdduizenden Amerikanen dood door overdosis aan pijnstillers Farmaceuten aangeklaagd omdat ze wisten hoe verslavend hun pillen waren »P15 Arm in Nederland Fotograaf Annabel Oosteweeghel geeft een gezicht aan mensen in financiële ellende Voor GGD Zeeland zoeken wij een 18°C Zacht en veel wind pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,70 Voor meer informatie kijkt u op onze website www.publicspirit.nl Bewoners en natuurbeschermers in het zuiden van de Verenigde Staten zijn woedend op de Ne derlandse regering. Ze stellen dat onze miljardensubsidies voor bio massa de Amerikaanse natuur slopen en inwoners ziek maken. Chris van Mersbergen Rotterdam/Dobbin Heigths —Katherine Egland, NAACP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1