Hele wereld speelt FortNite ZEELAND 17 TOEKOMST GELD VERDIENEN Gamen is niet alleen een spelletje. De 15-jarige Jim Boerkamp stopt zelfs met school om professional te gaan worden. ,,Dit is eigenlijk veel zwaarder dan school." Jim Boerkamp (15) wil professioneel gamer worden, net als zijn broer. Daarom woont hij niet bij zijn ouders in Italië, maar tijdelijk in Deven ter, bij zijn tante. Daar is het in ternet stabieler. Met school is hij gestopt, in elk geval voorlopig. ,,Elk kind droomt er misschien wel van om gamer te worden", zegt hij er zelf over. ,,Ik ook. Maar ik denk dat het voor mij reëel is." Jim (in game: Jim_bk) is geboren in Twello, maar verhuisde op zijn tweede met zijn ouders naar Italië. Hij speelt het spel FortNite op hoog niveau. Op zo'n hoog niveau, dat hij denkt dat hij er zijn geld mee kan verdienen. ,,Ik eindig re gelmatig bij de beste driehonderd van Europa. Als ik bij de beste honderd eindig, dan heb ik het idee dat er wel een team is dat het ziet zitten om mij te contracte ren." Hij zou dan tussen de 3000 en 5000 euro per maand kunnen verdienen, denkt de jonge ga mer. Hij wil een jaar lang alles opzij zetten om zijn droom waar te maken. Veertien uur per dag investeert hij in zijn droom, om te trainen. Hij vergelijkt het met Christiano Ronaldo in het voetbal, die ook door keihard werken de top be reikte en steeds beter werd. Maar gamen is voor hem geen spelletje. ,,Ik vind het eigenlijk zwaarder dan school. Als je klaar bent met school, kun je doen wat je wil. En ik moet er veel voor opofferen. Ik ben nu niet bij mijn vader en moe der, mis mijn hond." Tijdens het gamen drinkt hij alleen water. ,,Dan heb je geen piek en dal, zoals bij energy drink." Opoffering De opofferingen die Jim brengt om professional te worden zijn niet gek, zegt Ward Geene. Hij maakt onderscheid tussen e- sports en gamen: gamen is recrea tief sporten, zoals hardlopen, e- sports is competitief sporten en maar voor een enkeling wegge legd. Geene geldt al een van de be kendste eSports-expert van Ne derland, zoals gamen als sport heet. Hij geeft bijvoorbeeld ook advies aan be- drijven. Geene: ,,Ik zie het net als iemand die bijvoorbeeld in een andere sport wil doorbreken. Het is een enorm risico om te stoppen met school maar tegelijkertijd: als je de top wil bereiken moet je er veel voor laten. Max Verstappen zat ook niet heel veel in de school banken. Later kan hij misschien zijn school weer oppakken." Veertien uur per dag gamen noemt hij 'wat veel'. ,,Ik vraag me af of de arbeidsrustverhouding dan wel goed zit." Prof worden is echter een hele grote stap. ,,Dan moet je wel investeren. Om de be ste speler te worden, moet je veel doen. Je moet bijvoorbeeld je soci ale leven voor een groot deel opge ven. De mindset moet goed zijn: je moet echt de beste willen wor den." Geene denkt dat Jim geen geval op zich is. ,,Ik denk dat we dit soort verhalen nog veel meer gaan zien." Om top-300 van Europa te wor den in FortNite, moet je wel wat kunnen, zegt Geene. Het spel telt naar schatting 250 miljoen men sen. ,,En als je top-100 bent, dan is het heel goed mogelijk dat je in derdaad opgepikt wordt door een team. FortNite is een spel waar bij er een goed eco-systeem is om geld te verdienen." Dat hij goed was in Fort Nite, ontdekte Jim dankzij zijn broer. Die is al professioneel gamer, maar dan in een andere tak van sport (CounterStrike:GO). ,,In alle spellen versloeg hij me altijd, behalve bij FortNite. Toen speelde ik tegen anderen, en merkte dat ik heel vaak won. Ik dacht: wat is dit spel eigenlijk makkelijk. Toen kwam ik er achter dat ik er erg goed in ben." Zijn ouders staan achter Jim. Ze zien ook dat het voor hem serieus is, zegt hij, en dat het mis schien wel reeël is. Daarbij helpt het voorbeeld van zijn broer, die ook eSporter is, maar dan in een ander spel. Jim: ,,Ik heb misschien ook een beetje geluk gehad. Mijn ouders steunen me. Ze hebben gezegd: als je hier voor kiest, dan kies je er ook echt voor. Dan moet je er voor gaan. En dat doe ik." De mindset moet goed zijn: je moet echt de beste willen worden f ÊMmF ém» zaterdag 26 oktober 2019 VL Jim (15) stopt met school om professioneel te gaan gamen FOTO RONALD HISSINK Bas Klaassen Het spel FortNite kwam in 2017 uit en telt inmiddels honderden miljoenen spelers. Het is een spel met een cartoonachtige lay-out. De spelers worden op een eiland gedropt, met maxi maal honderd spelers. Na de landing dienen de spelers wa pens te zoeken ter verdediging en om medespelers uit te scha kelen. Het speelveld op het ei land wordt steeds kleiner door een storm die steeds groter wordt. Wie als laatste overblijft wint Sinds deze maand is er een FortNite-spelersbond, be staande uit acht Europese en acht Amerikaanse spelers. Een van de acht Europese spelers is Nederlander Dave 'Rojo' Jong. Hij won 1,2 miljoen dollar op het WK FortNite. Andere bekende Nederlandse eSporters zijn Koen Weijland, die vier keer nummer 1 van de wereld in Fifa en Manuel 'Grubby' Schenkhui- zen, die jarenlang tot de wereld top behoorde in Warcraft. Ward Geene Jim Boer kamp verliet zijn ouders in Italië voor het e-sport avontuur. ,,Ik vind het ei genlijk zwaarder dan school.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 142