...en kan dus haar vader opvolgen als dat moet effeweg nl NIEUWS 13 effeweg.nl of bel 08810 30 800 BELGIË ELISABETH noordwesten van het land, net als een sloppenwijk bij hoofdstad Nai robi. Daarna ontmoetten ze een Ma- sai-gemeenschap. Trauma's De jonge hertogin van Brabant sprak toen voor het eerst met journalisten. Ze zei dat ze 'diep onder de indruk' was van de omstandigheden waarin de kinderen in het kamp van Ka- kuma opgroeien. ,,Ze zijn nog zo klein en fragiel, maar hadden toch al zoveel trauma's meegemaakt in hun leven. Verder was ik ook heel geraakt door de meisjes van mijn leeftijd die ik heb ontmoet, omdat ze zo'n moei lijk leven hebben gehad en zulke moeilijke situaties hebben beleefd. Toch tonen ze zoveel moed en door zettingsvermogen.'' Bij de verjaardag horen ook nieuwe foto's, gemaakt in het ouderlijk huis, het kasteel van Laken. De kiekjes to nen de twee 'gezichten' van de tie ner: Elisabeth als toekomstige konin gin samen met de koning, en als stu dente in jeans. Groot feest in het Belgische paleis. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Elisabeth, hertogin van Brabant, is gisteren 18 jaar geworden. Een extra belangrijke verjaardag, want voortaan kan ze volgens de grondwet staatshoofd worden bij de zuiderburen. Brussel ,,Het land kan op mij rekenen.'' Op die manier besloot kroonprinses Eli sabeth gisteren haar toespraak in de Troonzaal van het koninklijk paleis in Brussel, waar haar 18de verjaardag werd gevierd. Nu de prinses meer derjarig is, kan ze ook daadwerkelijk haar vader, koning Filip, rechtstreeks opvolgen als staatshoofd, als dat no dig zou zijn. Elisabeth zou dan de eerste Konin gin der Belgen worden. ,,Ik besef dat ik nog veel te leren heb'', zei Elisabeth. ,,Daar zal ik me ook op toeleggen: proberen de wereld beter te begrijpen - en ertoe bijdragen hem te verbeteren, door van mezelf het beste te geven.'' De troonopvolgster kon rekenen op heel wat ca deaus. Zo 'krijgt' ze van de Belgische regering een windmolenpark in de Noordzee. Dat krijgt de naam Prinses Elisabeth Windmolenzone, maakte de regering bekend. Het gebied is zo'n 281 vierkante meter groot. Het park moet in ongeveer 10 procent van de Belgische elektriciteitsbehoefte gaan voorzien. Vanwege haar 18de verjaardag is er ook een speciale post zegel verschenen. Eerder op de dag gaf haar vader, ko ning Filip, een speech. ,,Lieve Elisa beth, vandaag word je 18 en we zijn zeer gelukkig om die belangrijke stap in je leven hier samen met jou te vie ren'', begon koning Filip zijn toe spraak in het Nederlands. Vervolgens prees de koning de generatie van zijn dochter, die een 'scherp inzicht in de maatschappelijke vraagstukken, de klimaat- en milieukwesties waar we voor staan' heeft. ,,Je mama en ik zijn heel blij dat je onze dochter bent'', ging Filip verder in het Frans. ,,Wees niet bang voluit voor het leven te gaan, de uitdagin gen aan te gaan.'' Vertrouwen Niet alleen haar vader, ook een overgrote meerderheid van de Bel gen heeft vertrouwen in Elisabeth als koningin. Negen op de tien Belgen hebben minstens even veel vertrouwen - of zelfs meer - in haar als in haar vader koning Filip. Dat schrijft Het Nieuwsblad op basis van een enquête on der ruim 1800 Belgen. Ove rigens vindt slechts 55 procent van de Belgen dat de monarchie moet blij ven voortbestaan. Dat zijn vooral ou deren, blijkt uit het onderzoek. Ook is er een verschil tussen Vlaanderen en Wallonië. In het noorden is 49 procent voorstander van het ko ningshuis, terwijl in het zuiden nog 62 procent voor is. In juni bracht prinses Elisabeth haar eerste officiële bezoek aan het buitenland. Samen met haar moeder, koningin Mathilde, ging ze naar Ke nia. Ze bezochten met Unicef een groot vluchtelingenkamp in het Sardinië met Corsica, Bonifacio Ontbjjten diner Vertrek: meijunjul, aug, sep Andalusië - Costa del Sol Ontbjjten diner Vertrek: dec, jan, Feb Magisch Marokko Schotland Noorwegen Boek zonder aanbetaling zaterdag 26 oktober 2019 Hoera, de kroonprinses is 18... Prinses Elisabeth in twee rollen: rechtsbo ven als kroonprinses met haar vader koning Filip en boven als stu dente in 'gewone' kle ding. Linksonder: met haar moeder, koningin Mathilde. Een postzegel ter ere van haar 18de ver jaardag. FOTO'S KONINKLIJK PALEIS BRUS- Melissa Van Ostaeyen Tom De Slagmeulder KONINGSSTEDEN EN ATLASGEBERGTE Ontbyten diner Vertrek: apr, mei,jun, sep Ontbyt en diner Vertrek: mei,jun,jul, aug, sep Ontbyten diner Vertrek:jun,juL, aug ALLe Fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en CalamiteitenFonds. SCR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13