Biomassacentrale in Sirjansland betaalt er graag voor snoeihout 7 ELFDE BEELD STICHTING RENESSE Het elfde beeld in de reeks van Stichting Renesse is dat van Aart van Zuijen. Hij was een markante Burghenaar. optiek de |onge De Burghenaren zagen afgelopen week al de nodige bewegingen in het veld voor de kerkmuur. Er werd een mooi rond straatje gelegd waar de sokkel met het beeld van Aart van Zuijen is geplaatst. Gistermid dag werd het feestelijk onthuld. Zoals vaker met bijzondere gele genheden zat het kerkje van Burgh goed vol voorafgaand aan de ont hulling van het beeld van Burghe- naar Aart van Zuijen. Er waren toespraken van Ad Verseput van Stichting Renesse, burgemeester Gerard Rabelink en Kees Veerhoek van de dorpsraad. Allemaal waren ze het erover eens: al is het inmid dels de elfde in de reeks, het blijft bijzonder als een markante inwo ner geëerd wordt met een stand beeld. Aart van Zuijen, die gisteren in de schijnwerpers stond, kwam uit een landbouwfamilie in de West hoek en had diverse bestuurlijke functies. Zo was hij van 1923 tot 1959 gemeenteraadslid en wethou der van de gemeente Burgh. Ook promootte hij de voetbalsport en zorgde dat er een degelijk voetbal veld in Burgh kwam. Vincent Krans Aan kunstenaar Vincent Krans uit Ouwerkerk de eer om een beeld van hem te maken. Dat is altijd weer een uitdaging volgens hem, want: ,,Hoe kun je dit goed doen zonder dat het een saai iets wordt?" Maar wat de familie be treft is het goed gelukt. Kleindoch ter Ilma van Veenendaal vindt het beeld goed. ,,Het is echt een beeld van zijn jonge jaren. Zeker vanaf de zijkant lijkt het heel goed. We waren verrast toen we hoorden dat opa een standbeeld zou krijgen. Maar vinden het natuurlijk erg leuk." Haar broer Aart (vernoemd naar), zus Lya en broer Rudolf zijn net als veel van hun neven en nichten aanwezig. Ilma herinnert zich haar opa als een leuke man. Hij was van het feesten, regelde lampionoptochten, hij was altijd in voor dat soort dingen ,,Hij was van het feesten, regelde lampionoptochten, hij was altijd in voor dat soort dingen. In de zo- mervakantie huurde hij een strandhuisje voor ons en dan kwam hij in vol ornaat met pak en hoed dat strand op. Vragen of het leuk was en ons een centje toe stoppen om een ijsje te halen. En dan ging hij op zijn brommertje weer naar huis. Wanneer we kwa men logeren, ruimde hij de schuur leeg, zodat we droog konden spe len bij slecht weer." Stoere plek De familie is inmiddels uitgewaai erd naar andere woonplaatsen. Ilma komt nog wel regelmatig op Burgh. Nu kan ze dan af en toe even langs opa. ,,Ik vind dat hij op een stoere plek staat. Mooi ook dat hij met het gezicht richting het voetbalveld staat." Knipoog Uit de toespraak van Kees Veer- hoek, die hij voor de gelegenheid in het Zeeuws doet, blijkt wel waarom. Met een knipoog legt hij uit dat het niet alleen is omdat de zon er dan mooi op schijnt. ,,Als echte Burghenaar zou hij natuur lijk nooit richting Haamstede of het Slot willen kijken." ,,Laat maar komen", zegt Pleun van Duijn van Duurzame Energie Sir- jansland (DES). ,,We kunnen het hebben. Wat van dichtbij komt, hoefje niet verder weg te halen." Nu moet DES nog vaak diep Brabant in voor brandstof om de ketels in de biomassacentrale aan de gang te houden. De warmte wordt gebruikt voor het achtergelegen kassencom plex. De vrijgekomen CO2, die in ballonvormige reservoirs wordt op gevangen, dient als groeimiddel voor de tomaten en aubergines. Iedere herfst verleent de ge meente particulieren en instanties ontheffing van het verbod op ver branding van takken, slootmaaisel en snoeihout in de open lucht. D66 wil af van die praktijk. Het is slecht voor de luchtkwaliteit en past niet bij het duurzame karakter dat Schouwen-Duiveland nastreeft", meent fractievoorzitter Sandra Fontein. ,,En waarom zou je boven dien grondstoffen verbranden die veel nuttiger aangewend kunnen worden?" Van Duijn ondersteunt het initia tief. ,,Dat moet te organiseren zijn, via een hovenier bijvoorbeeld. Die leveren nu ook steeds vaker partij en versnipperd snoeihout bij ons aan. En wij betalen er voor." De ge meente, Staatsbosbeheer en andere instanties weten de weg naar DES inmiddels te vinden. De gemeente kan aanvragers van een stookvergunning niet dwingen om hun hout af te voeren naar de biomassacentrale, aldus wethouder Daniël Joppe donderdag in de raadscommissie. Als ze dat willen, moeten ze zelf een afspraak maken met DES. Gehoon fe.rsOOn^K zaterdag 26 oktober 2019 SD Aart van Zuijen kijkt uit over Burgh Mariska den Hartog Burgh-Haamstede - Ilma van Veenendaal, kleindochter Aart van Zuijen De verbranding van snoei- en resthout in de open lucht past niet meer in deze tijd en moet stoppen. De raadsfractie van D66 Schouwen-Duiveland pleit voor het afvoeren van dat afval naar de in juni geopende bio massacentrale in Sirjansland. Marcel Modde Sirjansland JOOSSE ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS JOOSSE PERSONEELSDIENSTEN Accountancy Belastingadvies Belastingaangiften Bedrijfsadvies Salarisverwerking Loonadvies HR Diensten Detachering Online diensten Het beeldje wordt onthuld door Ad Verseput (r) en burgemeester Gerard Rabelink. foto marieke mandemaker Lange Vorststraat 40, 4461JP Goes Tel.: (0113) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl rf EH T 0118612774 T 0118 583 010 1AMA/\A/ innCCT Kil mlüdelDurg@Joosse.nl E oostkapellecpjoovsenl VV VV W. JUUojiL.INL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 138