Is het echt zo simpel? Samen de straten vegen en alles is pais en vree? \*m-: Uit thuis dag van de maand is het 'Umuganda', dan komen alle Rwandezen samen voor iets wat je kunt zien als verplicht gemeenschaps- werk. Dat het zijn vruchten afwerpt, zie je. Een schoner land zag ik zelden. Overal staan afvalbakken, plastic tasjes zijn ver boden. Rwanda wordt het Singapore van Afrika genoemd. ,,En wat als je niet komt opdagen?'' vraag ik Inshuti. Hij reageert verbaasd. ,,Dat is een schande voor je ge meenschap. We zijn samen verantwoorde lijk om de eenheid in Rwanda te bewaren.'' Is het écht zo simpel? Samen de straten vegen en alles is pais en vree? Hoe dan ook: als ik op een motortaxi in Kigali een rondje door de stad maak, langs hippe koffiebars, galeries en de Kimironko-markt, dan kan ik niet anders concluderen dan dat hier op timisme in de lucht hangt. Halverwege de reis open ik 's ochtends de balkondeuren van mijn hotel aan het Kivu- meer. Het diepblauwe water glinstert, tien tallen vogels kwetteren. In de verte hoor ik de terugkerende vissers zingen. Alles lijkt te willen zeggen: hier is niets om je zorgen over te maken. 42 Reizen De beste tijd voor een bezoek is van juni tot mid den september of van december tot februari: de twee droge seizoenen. KLM vliegt van Amsterdam in ruim acht uur direct op Kigali. Terug is er een tussenstop in En tebbe (Oeganda). Vanaf Brussel vliegt RwandAir direct op de Rwandese hoofd stad. Prijzen van een retourticket liggen rond de 800 euro. Een kamer in het uitstekende Serena hotel in Kigali kost rond de 200 euro per nacht. Denk voor een verblijf in een luxe lodge aan bedragen rond de 1000 euro per nacht. Goedko pere accommo datie is er ook. Een kamer in de prima Classic Lodge Musanze, niet ver van het Volcanoes Natio nal Park, kost rond de 90 euro per nacht. Visitrwanda.com biedt informatie voor het plannen van je reis - ook voor de gorilla trekking. Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 130