man mi WMM mi ■sHBMPMiiS ÈAt-asesi X n';v"^V<:s Afrika en een nieuw, hoopgevender verhaal heeft te vertellen aan de wereld. De twintig gorillafamilies die in het Volcanoes National Park wonen, vormen een belangrijk onderdeel van dat verhaal. Door inspanningen van het International Gorilla Conservation Programma namen hun aantallen aanzienlijk toe. In het Vi- runga-massief banjeren er inmiddels 604 rond. In 2003 waren dit er nog geen 400. Hoe trots Rwanda daar op is, blijkt uit de jaarlijkse Kwita Izina-ceremonie: een spek takel waarbij beroemdheden worden in gevlogen om pasgeboren gorilla's een naam te geven. Dit jaar was de eer onder anderen aan Naomi Campbell en onze eigen Louis van Gaal. Zo dienen de gorilla's een pr-doel: ze staan symbool voor hoe Rwanda is op gekrabbeld van een door oorlog verscheurd land naar een trotse natie. De gorillagroep die we vandaag bezoeken bestaat uit achttien leden waaronder zeven baby's. De jonkies schieten voor je voeten weg en tonen acrobatische kunsten in laag hangende takken. Soms vallen ze daarbij onhandig op de grond, waarna ze snel op de rug van hun moeder klimmen. Zelfs de stoerste expeditiegangers zullen hier 'aaahhh' zeggen. We klauteren ons een weg door de ondoordringbare jungle ter wijl we grommende geluiden maken, waarmee we zoiets communiceren als 'goed volk'. Een uur brengen we tussen de gorilla's door, langer mag een bezoek niet duren - zo zijn we ze niet tot last. Twee uur later, na een glib berige tocht, staan we weer aan de voet van de mistige Karisimbi-vulkaan. Het voelt als ontwaken uit een droom. Hebben we dit écht meegemaakt? ,,Dit vergeten jullie nooit meer'', zegt onze gids Fidel lachend als hij de beduusde gezichten ziet. Er hangt wel een prijskaartje aan zo'n gorillatrekking: 1500 dollar per persoon. Het bedrag is twee jaar geleden verdubbeld om het toerisme binnen verantwoorde grenzen te houden. Om de dieren niet te veel te sto ren mogen er dagelijks maar acht bezoekers per gorillafamilie de berg op. Een aanzienlijk deel van dat geld komt de NATIONAL NATIONAL lokale gemeenschappen rondom het park ten goede. Door de bevolking mee te laten profiteren, zo is het idee, worden stropers weerhouden de vulkaan op te gaan. Maar het zijn niet alleen de gorilla's die een bezoek aan Rwanda de moeite waard maken. Voor een land dat amper de helft van Nederland beslaat biedt Rwanda verba zingwekkend veel variatie in landschappen. De reiziger kan zich vergapen aan het tro pisch regenwoud van Nyungwe National Park, zonnen aan de stranden van het 40 Reizen •- r -* ie 5aL 3* - !t\ - ■V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128