werkzame leven. Van de tien exemplaren waren er zes bestemd voor zijn familie, en vier voor de archieven van twee bibliothe ken en twee universiteiten. Ze moesten verzegeld blijven tot 1975, ik denk vanwege de privacy van de patiënten die hij had behandeld en die met naam en toenaam werden vermeld. Hij liet aan de gemeente Goes weten dat het boek in 1975 openbaar mocht worden voor publiek. Dus hij had er, denk ik, toch wel een grotere bedoeling mee.'' ,,Ik heb scherpe keuzes gemaakt. Ik heb al lerlei familieaangelegenheden weggelaten, evenals de vele reizen met zijn vrouw en zijn tijd als scheepsarts bij de marine. Ik heb geprobeerd de essentie van zijn leven uit het boek te destilleren. Dus het begin als plattelandsarts in Heinkenszand, het moment waarop hij in aanraking kwam met hypnose, zijn contact met schrijver en arts Frederik van Eeden, hun praktijk in Amsterdam. Zijn contact met Sigmund Freud en met Carl Jung, en zijn ontdekking van de psychoanalyse. Van Renterghem was voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Psychoanalyse; een man van aan zien, ook internationaal. Patiënten kwamen van heinde en verre, noemden hem 'de wonderdokter uit Goes'. Professor en psy chiater H.C. Rümke omschreef hem als een 'legendarische gestalte' en schreef de bloei van de psychotherapie aan hem toe.'' ,,Hij overleed in 1939 en vervolgens brak de oorlog uit, waardoor zijn dood en nalaten schap waarschijnlijk al snel uit beeld raak ten; dat zal hebben meegespeeld. Tegen woordig is hypnose bovendien iets waar veel mensen vraagtekens bij zetten, en ik denk dat hij daarom niet meer helemaal serieus wordt genomen.'' ,,Hij bracht zijn patiënten in slaap, zei din- ,,Een oude bekende van dokter Van Ren- terghem was dorpsslager Rottier. Die leed al jaren aan pijn op de borst, rechts onder gen als: 'u wordt beter' of 'uw pijn zal ver dwenen zijn' en hij deed hen suggesties aan de hand. Daar wist hij veel mensen mee te genezen. Hij behandelde vooral patiënten met psychosomatische klachten: lichame lijke klachten die een psychische oorzaak hebben. In Amsterdam richtte hij zich steeds meer op psychische ziekten. Hij gaf zelf de voorkeur aan hypnosetherapie bo ven psychoanalyse, omdat die een sneller en beter resultaat gaf en hij er dus meer mensen mee kon helpen. Gezien de resul taten is het jammer dat deze methoden niet of nauwelijks meer worden toegepast.'' BEHANDELING DOOR HYPNOTISME Dr. A» W* van Renterghem, arts, en Dr. Fred, van Eeden, arts, op werkdagen van ii tot 3 ure. Terwijl ik aanbel, lees ik op een wit kartonnen kaart van de zijkamer, waarvan de witte valgordijnen zijn nee >te letters afgedrukt: Van Breestraat, Amsterdam Van Renterghem ontving de patiënten die zich voor zijn hypnosetherapie meldden in bovenstaande 'consultatieruimte'. Hoe heeft u de 1400 pagina's terug gebracht tot een leesbaar verhaal? Hoe verklaart u dan dat hij tegenwoor dig volkomen onbekend is? Hoe ging de behandeling met hypnose in zijn werk? Geeft u eens een voorbeeld van zo'n genezing? ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121