Je wordt ouder papa, geef het maar toe Je wilt er alles aan doen, maar je weet niet hoe Je wordt ouder papa, je wordt ouder papa Je wordt ouder papa, geef het maar toe BUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT A Gijs Groenteman jê^w Peter wmt{ Koelewijn Jewordt ¥ys». ouder ixij;>a UtJe wordt ouder papa van Peter Koelewijn Peter Koelewijn lijkt in Nederland vooral de historische hitlijsten in te gaan met zijn Kom van dat dak af, het eerste Nederlandstalige rock-'n-rollnummer. Maar in mijn familie geniet hij een helden- status vanwege de lp Het beste in mij is niet goed genoeg voor jou, een hartbrekende echt scheidingsplaat uit 1977 over een verloren liefde, ouder worden en hoe de draad weer op te pikken. Het sleutelnummer is Je wordt ouder papa. Oók een onvervalst stampend rock-'n-roll- nummer met een Nederlandse tekst. Maar deze tekst gaat, heel atypisch, over een man die tegen de 40 loopt en in volle vaart zijn midlifecrisis voelt naderen. In het refrein schreeuwt Koelewijn zichzelf toe: 'Je wordt ouder papa/Geef het maar toe/Je wilt er alles aan doen/Maar je weet niet hoe'. Nou hebben wij een donkerbruin vermoe den hoe papa dit probleem aanpakt: papa neemt een motor, een leren pak en een jonge vriendin, zodat papa diep vanbinnen voelt dat hij nog een factor van betekenis is, dat hij er nog toe doet, dat alles nog werkt en dat hij heus nog geen verlepte dorre plant is gewor den. Enfin, u kent het cliché van de midlife crisis. De midlifecrisis is trouwens niet één specifieke aandoening of geestesziekte, maar een verzamelnaam voor alle existentiële vragen en daaraan gerelateerde depressies waardoor mensen tussen (pakweg) hun 35ste en 55ste worden gekweld. Dan nemen de krachten af, achter je zie je een nieuwe generatie aanstormen, aan de horizon staat Magere Hein al klaar met z'n zeis - het is al met al geen pretje. De term midlifecrisis werd bedacht door de Canadese psychoanalyticus Elliott Jaques, die ook de termen corporate culture enfair pay bedacht. (Jammer dat hij in 2003 overleden is, anders had ik hem hierbij de Gijs Groente man Award voor Taalvondsten uitgereikt.) Jarenlang hebben wetenschappers gekib beld of een midlifecrisis iets wetenschappe lijk aantoonbaars is, of meer 'een gevoel'. In 2008 bleek keihard uit Brits onderzoek dat het geluksgevoel van mensen U-vormig is: hoog bij jongvolwassenen, laag bij mensen tussen 35 en 55, waarna de geluksgrafiek weer omhooggaat. De verklaring is simpel: als je jong bent, heb je nog positieve verwachtin gen van het leven. Als je in de 30 bent raak je gefrustreerd, je ziet in dat het leven een reeks mislukkingen in chronologische volgorde is. Als je tegen de 60 loopt, heb je dit hele tra nendal geaccepteerd en begint de laatste, gelukkige levensfase. Peter Koelewijn wordt volgend jaar 80. Hij trekt nog altijd met zijn band The Rockets door het land, dus als hij Je wordt ouder papa inzet, zal dat met het intens tevreden gevoel van een man op leeftijd zijn. Om met Peter zelf te spreken: 'Maar deze jongen/Maakt nog hoge sprongen/En hij wordt wel ouder/Maar blijft steeds even lief. Volgende week: leef, alsof het je laatste dag is, Pieter vraagt zich af hoe gemakkelijk dat is. Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met de hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. •v.v ZATERDAG 26 OKTOBER 2019 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 111