Fotograaf Annabel Oosteweeghel portretteerde arme mensen in Nederland. Ze stuitte op een verborgen wereld vol schaamte en minderwaardige gevoelens. ,,Ik was verbijsterd, ik wist niet dat dit bestond.'' Achter het frisgewassen, blozende en soms ietwat zelfingenomen gezicht van de Nederlandse welvaart gaat een andere wereld schuil: die van de armoede. Het is een schemerige, mottige, grauwe wereld waarin materieel gebrek en uitsluiting gepaard gaan met gevoelens van schaamte, machteloosheid en minderwaardigheid. Een wereld die de schijnwerpers vrijwel nooit op zich gericht weet, al dolen er volgens de laatste cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau dagelijks ruim 600.000 Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen in rond. Fotograaf Annabel Oosteweeghel (50), die het hele land doorreist om op bijzon dere plaatsen bijzondere mensen te foto graferen, ontdekte min of meer bij toeval die verborgen wereld van de armoede en ze was verbijsterd over het bestaan ervan in een rijk en welvarend land als Nederland. Ze besloot de mensen uit die wereld een gezicht te geven door ze te portretteren als de individuen die ze zijn: vaak getekend door het leven, beschadigd soms, maar toch ook wonderlijk krachtig en mooi, op een onconventionele manier. Echte mensen, met problemen die ze soms aan zichzelf te wijten hebben omdat ze ooit verkeerde keuzes hebben gemaakt (maar wie maakt nooit een verkeerde keuze?), die soms ver oorzaakt zijn door botte pech, en vaker doordat ze niet zijn opgewassen tegen wat de moderne wereld van ze eist. Ze bezocht voedelbanken en kapsalons voor daklozen en wist het vertrouwen te winnen van deze groep Nederlanders die buiten de boot valt in de samenleving. Dat werd haar project Generation Poor, waaruit op deze pagina's een selectie. Portretten van mensen die soms verba zingwekkend veel lijken op u en mij, maar soms ook herkenbaar 'anders' zijn. Maar, zegt de fotograaf, in de eerste plaats zijn het mensen, kwetsbaar én krachtig. Ondanks alles. 18 De vele van armoede TEKST JOHAN NEBBELING FOTO'S ANNABEL OOSTEWEEGHEL De foto's van Generation Poor zijn t/m 1 december te zien in Museum Hilversum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106