37 minuten MONICA Als de onderbroeken drie dagen aan blijven, is het tijd voor noodmaatregelen. show. ,,Ik hielp de mensen die 's morgens om zeven uur binnenkwamen, de decors opbouwden, grote spellen maakten. Iets met elkaar presteren, dat vond ik magisch.'' ,,Moet ik me verontschuldigen voor mijn afkomst? Ik liep er nooit de kantjes van af. En als je van achter naar óp het scherm gaat, weet je dat er over je gepraat zal worden. Ik heb dat al gauw geaccepteerd." ,,Ik had overal schijt aan. Als iedereen naar links liep, bewoog ik naar rechts. Ik heb jarenlang kunnen kijken hoe mijn moeder en mijn tante, Linda, zich in de schijn werpers bewogen. Daar krijg je veel te verduren en leer je om het niet te persoon lijk te nemen. Zo kreeg ik ook een dikke huid. Die gun ik trouwens iedereen, een wat dikkere huid. Dan zou er veel minder gedoe zijn.'' ,,'Aan toe, aan toe', dat klinkt ook weer zo... Kijk, hiervoor heb ik alles gedaan wat God verboden heeft en ik heb er zelfs nog wat dingetjes bij verzonnen. Maar ik heb ieder een altijd netjes behandeld. Nooit mensen tekortgedaan.'' ,,Anouk kent me door en door. Dat is waarom het zo goed gaat tussen ons. Ze kwam precies op tijd in mijn leven. Dit wilde ik. Ik vind het heerlijk om 's morgens mijn bonusdochter Kiki naar school te brengen, en daarna kleine Johnny naar de crèche. Je zou kunnen denken: het wilde is er allemaal af, maar voor mij is omkijken naar je medemens het nieuwe rock-'n-roll. Misschien is het de leeftijd; het moment is aangebroken om te laten zien waar ik voor sta. Voor meer medemenselijkheid. Als mijn kinderen later vragen wat hun vader heeft gedaan aan de toestand van wereld, dan sta ik niet met mijn mond vol tanden. Tuurlijk, papa heeft er op los geleefd, maar ook hier en daar geholpen." Door een kapotte was machine had ik een zuinigheids gebod afgekondigd. Alleen echt vieze kleren mochten op de hoop. Een was-interbellum van tien dagen - de nieuwe machine liet even op zich wachten - dat moesten we aankunnen, vond ik. Tot Jongste Dochter kwam mel den dat ze haar onderbroek al drie dagen aan had, wegens ge brek aan een schone. In al mijn huishoudelijkheid leek het me toen toch beter een noodbezoek aan een wasserette in te lassen. Ik ken één wasserette, omdat ik er elke ochtend langs fiets. De eigenaar had een doeltref fende naam gekozen: Het Was- punt. Met drie overvolle groot formaat Albert Heijn-tassen aan het stuur van mijn fiets - waarom had ik ook alweer geen auto? - zwabber ik er heen, de handdoe ken strategisch bovenop. Moet je groeten als je een was serette binnenkomt? Terwijl de deur achter me dichtslaat, komt er gemurmel terug. Ja dus, kan best. Ik overzie de boel even. Twaalf wasmachines, zes drogers, blau we tegels op de vloer en een zelf bedieningspaneel in de hoek (cash only, ik vermoed witwas sen). Op de bankjes zitten gedul dig wachtende wassers. Bij de grote houten tafel staat een En gelssprekende vrouw met haar dochtertje te vouwen en een jong stel worstelt met beddengoed. Terwijl ik Kleine wasjes grote was jes uit mijn hoofd probeer te ban nen, prop ik een 13- én een 8- kilotrommel vol. Een hele was in 37 minuten, ongelooflijk die machines hier. Ik nestel me op het laatste lege plekje en kijk opzij als een dame even zucht. Druk vandaag, zegt ze. Ik biecht op dat ik waarschijn lijk degene ben die het natuur lijke evenwicht van het Waspunt verstoor deze zaterdagmiddag door zo maar even twee machi nes in te pikken. Ze glimlacht. Nee hoor, ze komt alleen voor de droger. Ze knikt even naar de regen buiten. ,,Door het natte weer komen veel mensen dro gen.'' Ah, de buitenshuise was- wereld is complexer dan ik dacht. Terwijl ik onze was rond en rond zie gaan in het schuimend water - schone onderbroeken! - kletsen mijn buurvrouw en ik nog wat over de vernieuwde winkelstraat en zeggen we tussendoor ieder een die klaar is gedag. Lekker warm is het hier ook. Ik pak mijn krantje erbij. Niemand die iets van me wil, een heel half uur lang. En hé, de begintune van Cheers uit de spea ker. Ik voor zie nog wat nood- wasjes de ko mende dagen. Met een bekende vader en moeder stonden er altijd schijnwerpers op je gericht. Was het moeilijk om op te groeien als 'de zoon van'? Dat klinkt makkelijk. Je bent getrouwd, vader geworden, er is een nieuwe baby onderweg en je bent verhuisd van Amsterdam naar Blaricum. Je vertelde onlangs dat je toe was aan huisje-boompje-beestje... Waarom is Anouk voor jou de ware? Monica Beek (42) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 11 en 8 en heeft een vriend. ZATERDAG 26 OKTOBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 103