8 NIEUWS 'Gewonden na aanval Koerden' WITWASSEN POLITIEONDERZOEK Jarenlang leken drugscriminelen miljoenen euro's die werden verdiend met cocaïnesmokkel wit te wassen in het centrum van Breda. Tot deze zomer, toen de politie een groot aantal invallen deed. Een reconstructie op basis van Bosnische politiestukken. Vijf Turkse militairen zijn gis teren gewond geraakt door een aanval van Koerdische strijders in het noorden van Syrië, waar een bestand van kracht is. Dat meldde het Turkse ministerie van Defensie. Volgens een be kendmaking werd het Turkse leger aangevallen met onbe mande vliegtuigen, mortieren en lichte wapens. Dat ge beurde in de buurt van de plaats Ras al-Ain. Het Turkse leger zegt de aan val te hebben beantwoord uit zelfverdediging, maar gaf geen verdere details over de schermutselingen. Sinds 17 oktober heeft Turkije zijn opmars in het gebied ge stopt na overleg met de VS. Na een gesprek met Rusland is de pauze nog eens verlengd. Het is de bedoeling dat alle Koerdische strijders uit het gebied vertrekken en dat een veilige zone wordt ingesteld. De door Koerden geleide Syri sche Democratische Strijd krachten (SDF) meldden een aanval op drie dorpen door het Turkse leger in het noord oosten van Syrië. Dat was echter buiten de afgesproken zone. Dit hoort niet als je met elkaar in een bondgenootschap zit Baby overleden na hondenbeet Een baby die dinsdag in Die- men werd gebeten door een hond is in de nacht van woensdag op donderdag over leden. Dat bevestigt de politie. Het kindje werd in kritieke toestand overgebracht naar een ziekenhuis, waar het is gestorven. De hond, waarvan het ras niet bekend is, was van de grootouders van de baby. Nog dezelfde dag is besloten het dier te laten inslapen. On derzoek naar het incident loopt nog. Recordprijs parkeerplek Doden door noodweer Overvaller (80) de cel in »Bij invallen neemt de politie peperdure auto's in beslag: een Ferrari, een Porsche en een Hummer Dino-kartel wordt toegeschreven. Volgens de politie werkt Edin G. on der meer samen met de voortvluch tige Ridouan Taghi. Een deel van de verdiende drugs miljoenen daalt volgens het dossier neer in Breda en Mirza zou daar een rol in spelen. De in Sarajevo geboren Mirza woont al jaren in de Brabantse stad. Voor buitenstaanders is hij een geslaagde zakenman, die zich ver plaatst in dure auto's. Zijn vrouw Ro- sita is eigenaresse van een sportauto verhuurbedrijf en een sauna. Succes volle mensen. Op papier althans. De politie pluist sinds augustus 2018 het vastgoed en de bedrijven van de twee uit. Maar liefst tien adressen in Breda blijken op hun naam te staan: verschillende panden op de Haagdijk, panden aan de Graven straat in hartje Breda en een kapitale vrijstaande woning buiten het cen trum. In totaal kostten de panden bij aanschaf bijna 2,5 miljoen euro. De meeste panden blijken in no time te zijn afgelost. Dat roept vragen op bij het rechercheteam. Bijvoorbeeld: hoe heeft G. die pan den kunnen kopen? Onder meer via twee bedrijven die hij heeft opge richt, zo blijkt. Een daarvan is Sistem Mi, een vastgoedbedrijf uit Sarajevo. Maar wie het adres van het bedrijf in voert op Google Streetview komt te recht in een achterstandsbuurt van Sarajevo. Een ander bedrijf is Mirza Mirza G. (40) par keert zijn zilver grijze Mercedes, stapt uit en be groet de verslag geefster. Trots toont de Bosni sche zakenman zijn nieuwe pand aan de Haagdijk, in het centrum van Breda. Het is het voorjaar van 2019 en hij is druk bezig met de verbouwing van zijn pand tot een shishalounge, een winkel en een privésauna. Er klinkt Bosnische muziek, klussers staan op steigers te schilderen en marmeren platen staan klaar om de muren mee te bekleden. In een ronde dj-booth staat Mirza als een volleerd dj met zijn armen te zwaaien. Hij heeft er zin in. Samen met zijn vrouw Rosita van D. (38) vertelt Mirza voor de camera van Omroep Brabant hoe hij als vast goedinvesteerder loert op buiten kansjes. Dit voormalige café kon hij goedkoop op de kop tikken nadat bu reau Bibob het eind 2018 sloot van wege vermeende criminele banden. ,,Dan koop je het voor een mindere prijs. Je moet zelf zorgen dat het weer netjes wordt en dat het een goede naam terugkrijgt." Hij glimlacht uit bundig. Tijd om een goede naam op te bouwen wordt Mirza niet gegund. Nog geen drie maanden later valt de politie zes panden in Breda bin nen, waaronder zijn net verbouwde shishalounge aan de Haagdijk. Ook in Spanje en Bosnië-Herzegovina doet de politie onderzoek. Recher cheurs zoeken driftig naar bonnetjes, administratie en bankafschriften van Mirza, die op dat moment in Spanje verblijft. Peperdure auto's, waaron der een Ferrari, een Hummer en een Porsche worden in Nederland en Bosnië in beslag genomen. De politie verdenkt Mirza en Rosita van wit wassen. Het vermoeden is dat Mirza zijn panden koopt en verbouwt met drugsgeld van het Bosnische Tito en Dino-kartel, zo blijkt uit de docu menten. Edin G. Die groepering is volgens Neder- lands-Bosnische politiestukken één van 's werelds grootste drugskartels, dat zakendoet met de vier machtigste cokeleveranciers van Peru. Aan het hoofd staat Edin G., de neef van Mirza. Hij zou vanuit Dubai aan de touwtjes trekken. Jaarlijks ver scheept de bende tonnen cocaïne naar havens, bijvoorbeeld in Rotter dam en Antwerpen, schrijft de poli tie. De afgelopen jaren werd 14.000 kilo onderschept die aan het Tito en vrijdag 25 oktober 2019 GO ANKARA Minister Ank Bijleveld (De fensie) aan de vooravond van een Navo-bijeenkomst in Brussel, waar onder meer de Turkse inval in Syrië op de agenda staat. DIEMEN Een rat knab belt aan een lekker hapje in een mini-autoo tje dat hij net heeft bestuurd. Onderzoekers aan de universi teit van Rich mond, Virginia, ontdekten dat ratten kunnen leren een voer tuig te bestu ren, als ze als beloning iets te eten krijgen. De 'rijles' blijkt de dieren ook te ontspannen. FOTO AFP RATMOBIEL HONGKONG Een parkeerplek in Hongkong is on langs van eigenaar verwisseld voor het astronomische bedrag van 7,6 mil joen Hongkongse dollar. Dat is om gerekend ruim 870.000 euro. Het is nu het duurste plekje ter wereld om een auto te parkeren. De par keerplek bevindt zich in The Center, een van hoogste wolkenkrabbers in Hongkong. MONTPELLIER Noodweer in het zuiden van Frank rijk heeft aan drie mensen het leven gekost. In grote delen van het zui den van Frankrijk veroorzaakten on weer met zware regenval en harde wind veel schade. KIRCHZARTEN Een 80-jarige bankovervaller is in Duitsland veroor deeld tot zeven jaar gevangenis straf. De man uit Kirchzarten (Baden-Württem- berg) gebruikte steeds een nep- bom om bankme dewerkers angst aan te jagen. De rechtbank rekende de man aan dat zijn werk wijze traumatisch was voor de slachtoffers. -3?' i W De binnenstad van Breda, 'W3ar Mirza G. en zijn vrouw tien pan den op hun naam hebben staan. m FOTO ANP Koen Voskuil Yelle Tieleman Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8