Stichting Reclame Code: niet alle reclame mag 16 ZEELAND Kinderen leren om geen snoep van vreemden aan te nemen, maar tijdens Halloween halen ze hun hart op met trick or treat. Toch is de feestdag niet voor iedereen geschikt. Nepbloed en griezelkostuums leiden soms tot extreme angst bij jongeren, met therapieën en behandelingen als gevolg. EXTREME ANGSTEN e noodklok om het kin derfeest minder eng te maken wordt nog niet geluid, maar dat het kin derfeest te eng is, dringt steeds meer door. Halloweenactivi- teiten passen zich steeds meer aan om kinderen de dag van hun leven te bezorgen. Het oer-Amerikaans feest ontkomt echter niet aan al de horror. Marijke Feijtel heeft een eigen praktijk als psychotherapeut en trau mabehandelaar in Halsteren en werkt met jeugd bij Geestelijke Ge zondheidszorg Westelijk Noord-Bra bant (GGZWNB). Halloween heeft zijn grenzen, aldus de therapeut. ,,De lol van Halloween is om elkaar bang te maken. Het is een leuke ma nier om met angstige situaties te le ren omgaan, maar niet alle kinderen kunnen dat aan. Horrorfilms zijn ook soms aanleiding tot buitensporige angstklachten. De moordlustige pop Chucky heeft bijvoorbeeld voor veel trauma's gezorgd bij jonge kinderen. Wij hebben een aantal kinderen in behandeling gekregen." Ze vertelt dat angst ook goed kan zijn voor jeugd. ,,Angst heeft een ge zonde functie. Het is goed om bang te zijn. Maar als het gaat leiden tot angstgevoelens als het wél veilig is, dan heb je een ziekelijke angst." Samhainofobie, de angst voor Hal loween, speelt nog niet in Nederland zoals in Amerika. Jongeren kunnen volgens Feijtel wel de fobie ontwik- kelen. „Pompoenen, spinnen of enge maskers kunnen een kind doodsbang maken. Ik ken mensen die angstig zijn voor Halloween. Gelukkig kun je je makkelijk onttrekken van het feest door in huis te blijven. Dat is anders dan met oud en nieuw, waar dieren, kinderen en getraumatiseerde vol wassenen niet ontkomen aan de knallen die de angst kunnen trigge- ren." Spookhuizen en griezel evenementen maken het liefst zo veel mogelijk re clame om bezoekers aan te trekken. Toch is niet alles over Halloween toege staan door de Stichting Reclame Code (SRC). De stichting behandelt al ruim vijftig jaar klachten over Nederlandse reclame en geeft toe dat sommige halloweenreclames de be oordelingscriteria over schrijden. De klachten die de SRC de afgelopen jaren kreeg, wa ren min of meer gelijk: 'een beetje eng vinden we geen probleem, maar deze zombie/clown/vampier ging écht te ver'. De SRC houdt rekening met kinderen tijdens de halloweenperiode. ,,Ze moeten hier niet frequent, langdurig of indringend mee worden geconfron teerd. Reclame is zichtbaar voor jonge kinderen, die de context niet direct zul len begrijpen en die nog niet kunnen lezen dat het om Halloween gaat." Een van de klachten die de SRC binnenkreeg, ging over een zombieposter van i x 2 meter op het ach terraam van een bus in het openbaar vervoer. De klacht werd eerst afgewe zen. De afbeelding was angstaanjagend, maar zat op een (rijdende) bus. De klager was het niet eens met het besluit en maakte bezwaar. Hij reed minu tenlang achter de bus aan binnen de bebouwde kom, waar inhalen niet mogelijk was, en nam zijn kinderen mee. De klager vertelde dat ze de hele weg met de handen voor hun ogen hebben gezeten. De com missie oordeelde uiteinde lijk dat de reclame-uiting te ver ging, omdat het pu bliek zich niet aan de zom bie kon onttrekken. Jï A Samhaino fobie, de angstvoor Halloween, speelt nog niet in Nederland zoals in Amerika Toon van Beurden heeft met feest winkel Fop-Sjop in Breda de plek voor horrorliefhebbers. Nu Hallo ween aangebroken is, loopt hallo- weenkleding als een trein. Van Beur den vertelt dat er voor ieder wat wils is. „Halloween is voor iedereen. Je kunt het zo gek maken als je zelf wilt. Je kan het met bloed doen, maar je kunt je ook gewoon verkleden met een funny masker, enge hoed of eng pak. Er is ook halloweenkleding spe ciaal voor kinderen, zoals heksen- jurkjes met glitters. Dat is hartstikke kindvriendelijk, dus daar is niks mis mee." De maatschappelijke organisatie Meer Moerdijk organiseert een tocht langs griezelhuizen in de Zeven- bergse wijk Krooswijk speciaal voor kinderen. De huizen mogen van cul- tuurcoach San Vermaas niet té grie zelig zijn. ,,We hebben bij de inwo ners gemeld dat er jonkies meelopen. Kinderen onder de 12 jaar moeten onder begeleiding. Het is moeilijk om te zeggen wat eng is voor kinde ren, maar we richten geen Walibi Fright Night-sfeer in. We vinden het belangrijker dat ze het naar hun zin hebben dan dat ze steeds angst erva ren." vrijdag 25 oktober 2019 VL Halloween, niet alle kinderen kunnen dat aan Olaf Knook Halsteren/Breda D De moordlustige pop Chucky heeft voor veel trauma's ge zorgd bij jonge kinde ren. FOTO RV - -Marijke Feijtel, psychotherapeut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63