TOLVRIJE ZATERDAG Hulst krijgt eigen jeugdsoos met een disco 7 ARCHEOLOOG VOOR EEN DAG Archeologische vondsten liggen in Koewacht gewoon onder je voeten. Op het maïsveld achter de school speurden leerlingen de grond af en leerden ze over het leven in de prehistorie. DUS... DAGJE Het maïsveld is een bij zondere plek, vertelt Edie Bogaert van de Werkgroep Archeologie Hulst aan groep 7 en 8 van De Vlaswiek. ,,In de prehistorie was er een jachtkamp van nomaden." De werkgroep heeft er zelf al veel vondsten gedaan en nu mogen de kinderen het veld in. Als volleerde kleine archeologen, want drie we ken geleden kregen ze een eerste gastles van de werkgroep. Ze leer den wat een archeoloog doet, be keken vondsten, leerden vuur ma ken en knutselden een maquette van prehistorisch Koewacht. Nu mogen ze zélf op pad. De leerlingen zitten al met hun laar zen aan in de klas en popelen om te gaan zoeken. ,,Als je iets moois vindt, mag je dat dan houden?", vraagt Bogaert eerst nog aan de klas. Nee, schudden de leerlingen, want een vondst kan van weten schappelijk belang zijn. Buiten krijgen ze een zakje voor hun vondsten en de leerlingen stellen zich op in één lange rij, aan de rand van het veld. De maïs is ge oogst, waardoor het een kale vlakte is. Wel groeit er veel on kruid, wat zoeken moeilijker maakt. Bogaert: ,,We gaan naast el- kaar lopen en op de grond turen. Alles wat je ziet ga je oprapen." Edie Bogaert, Mark Zwartelé, Eddy Verschraegen, Freddy van Puymbrouck, Jaap Geensen en Walter Ivens van de werkgroep zoeken mee. Stukjes glas, een stukje dakpan, plastic: de leerlin gen vinden van alles. Enora en Ce cile hebben al gauw veel verza meld. Lastig is het wel, vertelt Enora. ,,Dan denk je dat je iets ziet en blijkt het een blaadje of een tak te zijn." Lauren vindt een echte vuursteen, anderen hebben min der geluk: ,,Ik pakte net in vogel poep!" Dan denk je dat je iets ziet en dan blijkt het een blaadje of tak te zijn De werkgroep pluist naderhand alle zakjes uit, om te zien of er iets bijzonders bij zit. Na de veldloop, zoals dat in archeologietermen heet, staat nog meer op het pro gramma. Met een grondboor zien de leerlingen zelf hoe de bodem is opgebouwd. Na één meter boren komt er licht zand naar boven. ,,Dit zand lag heel lang geleden waar nu de Noordzee is", legt Mark Zwartelé uit. ,,Dat ging ver stuiven en kwam zo ook in Koe wacht terecht. De bovenste laag is verkleurd en zwart geworden door plantenafval." Even verderop wordt er grond opgeschept en gezeefd, zoals ar cheologen bij grondonderzoek doen. Om te ervaren hoe het was om te leven in de prehistorie, leren de scholieren boogschieten. De boog is gemaakt van een tak en de pees is een touwtje. Bogaert doet het even voor en schiet een pijl meters ver het land in. De leerlin gen zijn diep onder de indruk: Bo- gaert wordt getrakteerd op ge juich. Wie benieuwd is naar de vond sten van de Werkgroep Archeolo gie Hulst, kan de tentoonstelling Vuursteen Koewacht bezoeken. Van dinsdag 5 tot en met zaterdag 16 november is die tussen 13.00 en 17.00 uur te zien in de bibliotheek van Koewacht. Ook is de maquette te zien die de leerlingen van De Vlaswiek maakten. Toegang is gra tis. HULST In Den Dullaert in Hulst wordt vanavond de allereerste soos voor kinderen van tien tot en met vijftien jaar gehouden. Het betreft een proef om de behoefte aan een dergelijk 'stapavondje' voor jonge tieners te peilen. De Hulster jonge- renwerkers willen op termijn ook in Kloosterzande een jeugdsoos op starten. In Hulst waren niet eerder avondjes voor kinderen die te groot zijn voor een servet maar te klein voor een tafellaken. In de cafés heb- ben ze niks te zoeken, maar samen gamen en naar een 'disco' vinden ze wel spannend. Een paar jaar gele den werd gekeken voor een locatie voor een jeugdsoos in Hulst, maar die werd niet gevonden. Nu het Hulster jongerencentrum Komma sinds deze zomer is neergestreken in de voormalige bibliotheek in Den Dullaert, is die ruimte er wel. In de oude bieb kunnen kinderen vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur on der meer gamen, biljarten en air- hockey spelen. ,,En er is natuurlijk een disco, die is onmisbaar!", zegt coördinator Mariska Sijs van Hulst voor Elkaar, waar het j ongerenwerk in Hulst onder valt. Het plan is om ook in Klooster- zande een maandelijkse soos te houden op vrijdagavond. Dagje Parijs in Kerstsfeer Kerstmarkt Brussel za 7 december 35,-- Kerstmarkt Oberhausen Dagtocht Canterbury vr 22-11, do 12-12 €65,- Dickens Festijn Deventer za 14 december 39,-- 10 dagen wintersport! Kirchberg Vertrek: vr 24 januari 2020 v.a.€819,- Westendorf Vertrek: vr 24 januari 2020 v.a. 799,- Arrangement Concert gebouw Amsterdam zo 15 december 89,-- Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden vrijdag 25 oktober 2019 VL Vondsten liggen onder je voeten Sophie Stockman Koewacht - Enora, leerling van De Vlaswiek Kerstwinkelen in Parijs is een feest! Gezellige kerstmarkten, versierde etalages en lichtjes za 30 november 59,-- De grootste kerstmarkt van België met meer dan 240 kraampjes in het historische centrum De kerstmarkt in Oberhausen en Centra staat voor authenticiteit gemengd met modern di 10 december €37,- Eén van de gezelligste winkelsteden van Zuid-Engeland! De 19e eeuwse Engelste stad van Charles Dickens herleeft in volle glorie Een wervelend feestconcert voor de Kerst! 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl Kijk op de site bij /video Voor één dag archeoloog Leerlingen van De Vlaswiek keren terug in de tijd. Sebastiaan Kroon legt aan onder toezicht van Edy Bogaert. foto peter nicolai GOES, WINKELHART VAN ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62