Gegevens van 2,3 miljoen klanten gestolen bij verzekeraar Fles Schotse whisky uit 1926 geveild voor 1,7 miljoen euro 5 m Soms is het goed de achterban te laten weten wat ons standpunt is I bijvoorbeeld veel meer gelekt naar de media. Dat is soms functioneel, stelt een fractieleider. ,,Af en toe is het goed om de achterban even te laten weten wat ons standpunt is." Maar waar hij moeilijker aan kan wennen is de roddel en achterklap die soms naar buiten komt. ,,Soms lijkt ie mand binnen de coalitie een thera peutische sessie met een journalist te hebben gehad. Zo dom! Dat doet echt afbreuk aan het vertrouwen." Ook het getouwtrek tussen de mi nisters Wopke Hoekstra (CDA) en Eric Wiebes (VVD) over het veelbe- sproken investeringsfonds werd door coalitieleiders met gêne gadegesla gen. Allebei tetterden ze rond dat zp dit idee hadden bedacht. ,,Het ging wel erg om het merk-Hoekstra en het merk-Wiebes", stelt een van hen. ,,Dit helpt echt helemaal niemand", aldus een andere coalitieleider. Orenwassen In de coalitietop moeten als gevolg hiervan de nodige brandjes worden geblust. Het komt regelmatig voor dat een fractieleider op maandag de boodschap krijgt dat hij een partijge noot eens even de oren moet wassen. Sowieso ontstaan de meeste strubbe lingen door Kamerleden die het niet kunnen laten een bewindspersoon of collega van een andere coalitiepartij eens te grazen te nemen. De fractie leiders zelf doen daar overigens aan mee: VVD'er Dijkhoff noemde col lega Jetten een 'klimaatdrammer'. Dat zette aanvankelijk kwaad bloed, totdat men er achter kwam dat beide achterbannen het prachtig vonden. Deze vorm van profilering zal het komende jaar niet minder worden, beseffen de fractieleiders, temeer omdat CDA en D66 allebei nog een nieuwe lijsttrekker moeten kiezen. Daarnaast zal ook bij Kamerleden die lager in de pikorde staan de neiging toenemen zichzelf in de kijker te spelen, met mogelijke spanningen tot gevolg. Over anderhalfjaar zijn er verkiezingen en er zullen ongetwij feld Kamerleden zijn die bezorgd zijn over hun plek straks op de kieslijst. ,,Ook zij weten dat je niet eeuwig een beginnend Kamerlid kunt zijn", al dus een fractieleider. Deining Vooral het stikstofdossier veroor zaakte recentelijk de nodige deining. De door D66-Kamerlid Tjeerd de Groot gepropageerde 'halvering van de veestapel' zette kwaad bloed bij de andere drie regeringspartijen. Die sloegen vervolgens terug in de me dia. Het is een vorm van actie-reactie die niet zonder risico is, al is de ene fractieleider meer gerust over de af loop dan de ander. ,,Er is ergens een pijngrens, en als je daarover heen gaat, kan het knappen", waarschuwt de één. Terwijl de ander het zo'n vaart niet ziet lopen: ,,De heftigheid van dit dossier hebben we onder schat, maar intussen zijn we er wel aan het uitkomen.'' Bovendien is er een soort heren akkoord om pas volgend najaar, rich ting de verkiezingen van maart 2021, harder stelling te nemen tegen elkaar. ,,Er is nog genoeg tijd om in de cam pagnestand elkaar te bevechten." Het gaat om mensen die via hun autodealer een pechhulpverzeke- ring bij Allianz Global Assistance hebben afgesloten en in de afgelo pen vijfjaar een beroep hebben ge daan op die service. Zij kunnen de komende tijd een brief verwachten van de verzekeraar die waarschuwt dat hun persoonlijke gegevens zoals voertuiggegevens, adresgegevens en bankgegevens mogelijk in ver keerde handen zijn gevallen. Vorige maand bracht de reisver- zekeraar al naar buiten dat dieven een kluis met een back-up van het systeem hadden geroofd uit een be veiligde externe locatie. Toen schatte de verzekeraar het aantal gedupeerden op 260.000. Volgens Allianz Global Assistance zijn dit klanten die de afgelopen jaren rechtstreeks een reisverzekering hadden afgesloten. Zij hebben in middels allemaal een brief op de mat gehad over de dataroof. Gevolgen Maar de schade blijkt veel omvang rijker. Dat de verzekeraar nu pas is begonnen met het informeren van de ruim twee miljoen pechhulp- klanten heeft volgens de woord voerder te maken met het feit dat de verzekering via de autofabrikanten was afgesloten en niet rechtstreeks bij Allianz Global Assistance. Om de eigenaar van een kenteken te achterhalen moest de verzekeraar naar eigen zeggen aankloppen bij de fabrikant van de auto. ,,Het was ook even de vraag of wij óf de auto fabrikanten de klanten zouden in- formeren over de diefstal." En, zo voegt de woordvoerder eraan toe: 'het informeren van twee miljoen mensen is niet in één dag gebeurd'. Als een privacylek waarschijnlijk ongunstige gevolgen heeft voor be trokkenen, dan hoort een bedrijf klanten in principe binnen 72 uur na het ontdekken van het lek op de hoogte stellen. ,,Dat is om te zorgen dat zij zelf actie kunnen onderne men, bijvoorbeeld door een wacht woord te wijzigen of alert te zijn op phishingmails", aldus een zegs vrouw van de Autoriteit Persoons gegevens. Op de vraag of Allianz Global Assistance klanten eerder had moeten informeren, wil de pri- vacywaakhond niet reageren. ,,Op individuele gevallen gaan we nooit in. Bovendien kan het zijn dat de zaak iets gecompliceerder ligt, bij voorbeeld omdat het gaat om ver sleutelde informatie." De verzekeraar maakt dagelijks een back-up in de cloud en fysiek Van een direct penibele situatie is volgens de verzekeraar geen sprake. ,,De dieven kunnen de gestolen in formatie niet lezen zonder speci fieke software en it-kennis", bena drukt woordvoerder Erwin van Dijkman van Allianz Global Assis tance. De verzekeraar maakt dage lijks uit voorzorg een back-up en bewaart die op verschillende plek ken, zoals in de cloud en fysiek in een kluis. Dieven wisten die bevei ligde locatie binnen te dringen. On duidelijk is waar die precies is en of de rovers meerdere kluizen hebben meegenomen. Ook is niet duidelijk of ze het specifiek gemunt hadden op de Allianz-kluis. Het politieonderzoek loopt nog. De verzekeraar heeft wel direct aangifte gedaan bij de politie en melding gemaakt van de dataroof bij de Autoriteit Persoonsgegevens. LONDEN Een zestig jaar oude fles Schotse whisky wisselt voor een recordbe drag van eigenaar op een veiling in Londen. Daar ging de Macallan 1926 voor 1,5 miljoen pond (ruim 1,7 miljoen euro) onder de hamer. De geveilde whisky maakte deel uit van een collectie van honderden flessen. Het gaat volgens Sotheby's om de heilige graal onder de whisky's. De whisky heeft zestig jaar in vaten gezeten en is in 1986 ge- botteld. In totaal zouden er maar twaalf van deze flessen zijn gemaakt. De fles levert veel meer op dan verwacht. Voorafgaand aan de veiling was volgens Sotheby's nog uitgegaan van een op brengst van 350.000 tot 450.000 pond. Het vei linghuis meldt niet wie de koper is. Het vorige re cord stamt uit 2018. Toen leverde een fles Macallan 1926 uit hetzelfde vat tij dens een veiling in de Britse hoofdstad 1,2 mil joen pond op. vrijdag 25 oktober 2019 GO 'dinsdagclub' —Fractieleider over lekken Tijdens een kluisroof bij verze keraar Allianz Global Assistance zijn de gegevens van 2,3 miljoen Nederlanders gestolen. De ver zekeraar roept klanten op om extra waakzaam te zijn voor nepbrieven en phishingmails van oplichters. Natasja de Groot Amsterdam 1 VLtA-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5