Goes wil 2000 huizen bouwen IN DE REGIO 6 'Belasting niet extra verhogen' SPRINTER STARTKLAAR MIJN DORP, MIJN STAD Jarenlang zat Borsele financieel op rozen. Er was voldoende geld in kas en de belastingen hoefden daarom niet omhoog. Maar die tijd is voor bij. De belangrijkste oorzaak is het grote tekort op de sociale voorzie ningen zoals jeugdzorg en Wmo. ,,Daar komen we flink tekort. Zes ton op de jeugdzorg en zes ton op de Wmo", zegt Witkam. ,,En we hebben wel een reserve, maar na dit jaar staat die op nul." Daar komen we flink tekort. Zes ton op de jeugdzorg en zes ton op de Wmo Borsele kiest er voor het pro bleem niet via de gemakkelijke weg op te lossen. ,,We gaan de belastin gen niet extra verhogen", zegt Wit kam. ,,We hebben in de kadernota al een belastingverhoging van zes procent afgesproken. Die gaat door, maar als we dit tekort zouden wil len aanvullen, dan zouden we de ozb met nog eens zes of zeven pro cent moeten verhogen. Dan kom je op 13 procent, dat gaan we niet doen." Ook snel een paar geplande in vesteringen schrappen wil het col lege liever niet. Dus alle plannen voor bijvoorbeeld verbetering van de afvoer van regenwater of de aan leg van een kunstgrasveld in Hein- kenszand blijven voorlopig in de begroting staan. ,,En dat betekent dat we een begroting met een te kort aanbieden aan de provincie Zeeland." Dat is ongebruikelijk, want normaal gesproken proberen gemeenten juist een sluitende be groting aan te bieden om te voorko men dat ze onder toezicht komen te staan. ,,Maar we willen hiermee een signaal afgeven dat er wat moet ge beuren. Dat extra rijksmiddelen noodzakelijk zijn." Want alle ge meenten worstelen met enorme te korten door hoge kosten voor soci ale taken. Toch moet er wel wat gebeuren om de financiën weer op orde te krijgen. Hoe en wat, daar trekt het college een paar maanden voor uit. Het is de bedoeling om samen met de gemeenteraad een plan te ma ken. ,,Er ligt al een verzoek van de gemeenteraad om nog eens kritisch naar onze kosten te kijken", zegt Witkam. ,,Dat gaan we doen, al is de spons aardig uitgeknepen." Sprokkelen Borsele heeft twee jaar geleden een langdurige bezuinigingsoperatie afgerond waarbij twee miljoen is bezuinigd. Door nu op een soortge lijke manier te werk te gaan, bij voorbeeld door vacatures niet in te vullen, hoopt het college geld bij el kaar te sprokkelen om het tekort van zes ton op te vangen. De gemeente heeft een onder zoeksbureau de verwachte demo grafische ontwikkelingen voor de komende tien jaar in beeld laten brengen. Daaruit is naar voren ge komen dat buiten de al geplande projecten vooral nog behoefte is aan huisvesting voor senioren en jonge mensen. Vertaald naar type woning, moeten er vooral nog ex tra appartementen, nultredenwo- ningen en middeldure huurhui- zen komen. De 'middeldure' huur is volgens de onderzoekers nu in Goes nog een ondergeschoven kindje ten opzichte van de sociale huursector. Er is weinig goed aan bod tussen de 600 en 900 euro. In Appartementen, nultredenwoningen en middeldure huurhuizen nodig de bestaande plannen komen de traploze woningen (nultreden) er volgens het bureau ook bekaaid vanaf en dat terwijl het aantal ou deren groeit. Goes wil werk maken van deze aanbevelingen. Ander doelgroe pen, zoals gezinnen, komen vol gens de wethouder al wel vol doende aan hun trekken in de plannen voor de komende tien jaar. Daarin zitten onder meer de nog te bouwen huizen in de wij ken Goese Diep en Aria, maar bij voorbeeld ook het plan voor ap partementen op de locatie van het GAK-gebouw. De 325 huizen die er extra bij moeten komen, willen B en W zetten in en rond het centrum. ,,En het centrum moet je daarbij ruim zien'', zegt Alssema. Het college heeft al concrete locaties voor de extra woningen op het oog, maar deelt die informatie nog niet. Vol gens de wethouder is een nieuwe uitbreidingswijk waarschijnlijk niet nodig. Vocaal Ensemble Cantare herdenkt Middelburgs Kamerkoor Blues Route vrijdag 25 oktober 2019 Borsele komt zes ton tekort BE Wirnk HEINKENSZAND Dit is 'm dan. De spiksplin ternieuwe Borselse sprinter. Vrolijk beplakt en klaar voor tochtjes met inwoners van de ge meente Borsele. Zeeuwse Sien (l) reed als chauffeur samen met wethouder Marga van de Plasse in de nieuwe bus. De sprinter is in 2009 voor het eerst ingezet, in het kader van bestrijding van eenzaamheid. Het bleek een blijvertje. Nog steeds kunnen mensen die niet of moeilijk de deur uitkomen zich aanmelden voor activitei ten van de Borselse sprinter. Van museumbe- zoek tot samen lunchen of naar de bingo. De bus wordt gereden door vrijwilligers die ook voor de begeleiding zorgen. FOTO MARCELLE DAVIDSE Borsele krijgt het gemeentelijke huishoudboekje niet meer op orde. Voor komend jaar is er een tekort van zes ton. Hoe dat gat gedicht gaat worden, weet het college nog niet. Maar de belas ting nog eens extra verhogen wil wethouder Arno Witkam niet. Melita Lanting Heinkenszand - Arno Witkam, wethouder Goes wil de komende tien jaar 325 extra woningen bouwen bovenop de 1650 die al staan gepland. Een hele nieuwe woonwijk is daarvoor niet nodig zegt wethouder Derk Alssema. Rob Paardekam Goes GOES In Goes wordt morgen een herdenkingsconcert gehouden door Vocaal Ensemble Cantare Goes samen met onder meer kinderkoor Hemels blauw uit Middelburg en solisten Helena van Heel, Dave ten Kate en muezzin Akam Hoes- sien. Aanvang 19.30 uur in de Grote of Maria Magdale- nakerk in Goes. Kaarten kosten twintig euro per stuk via het Paard van Troje en De Koperen Tuin of via cantaregoes.nl. HEINKENSZAND Russisch Orthodoxe en Gregoriaanse koorzang komen vandaag samen in de Blasiuskerk in Heinkenszand. Het Middelburgs Kamer koor brengt de Vespers van de bekende Russi sche componist Sergej Rachmaninov. Het Gregoriaans Man nenkoor Sint Caecilia wisselt deze Russisch orthodoxe gezangen af met gregoriaanse ge zangen. De aanvang is om 20.00 uur. De toegang is gratis. Middelburgs Kamerkoor. GOES Blues Town houdt van daag de 26e editie van Blues Route Goes. Marsha de Nooyer trapt om 17.00 uur af in De Brass. Kaarten zijn te koop bij alle deelnemers en bij de VVV. De kaar ten kosten 13 euro, zie bluesroutegoes3.weebly. com. GOES Centrum 't Westlicht, 10.00 12.00 uur: Inloop; TMC Wonen, 13.00 17.00 uur: Zeeuwse Woonmarkt; Inloop huis Oase, 13.30 15.30 uur: Open mid dag kleigroep 'Werk in Uitvoering'; Albert Plesmanweg 23, 19.15 uur: Halloweenex- press bij Stoomtrein Goes-Borsele; Di verse cafés, 20.30 02.00 uur: Blues route 'S-GRAVENPOLDER Maartenskerk, 10.30 uur: Herdenking oor logsslachtoffers HEINKENSZAND Bla- siuskerk, 20.00 uur: Concert Middelburgs Kamerkoor en Gre goriaans Mannen koor Sint Caecilia KAMPERLAND Dorpshuis Casem- broot, Alexiaplein 3, 13.00-16.00 en 20.00-23.00 uur: Vrij biljarten KORTGENE Grand Cafe De Loods, 16.00-17.30 uur: Schaken leren RILLAND PKN-kerk De Levensbron, 12.45 uur: Herdenking 75 jaar bevrijding Ril- land-Bath; Dorpshuis Luctor et Emergo, 20.00 uur: Ander mans Veren Live SCHERPENISSE De Zeester, 20.00 uur: Bingo THOLEN Atrium ge meentehuis, 13.00 15.00 uur: Taalcafé WEMELDINGE Gym zaal tegenover OBS, 15.30-17.00 uur: Wis selende sportactivi teiten voor de jeugd YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur: Weekmarkt; Moer- zicht, 14.00-16.00 uur: Spelmiddag met o.a. koersbal en sjoe len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59