4 ANALYSE TWEE JAAR RUTTE III De coalitiepartijen van Rutte III begonnen in onderling wantrouwen. Maar nu het kabinet morgen twee jaar zit, is de sfeer positiever. Totdat volgend najaar de verkiezingsstrijd losbrandt, lijkt er zowaar ruimte om nieuw beleid van de grond te tillen. Met zijn vieren op dinsdag is het net even intiemer Op de werkkamer van Klaas Dijkhoff ging het er laatst nog over. Waar staan we nu eigen lijk met ons kabi net? Gert-Jan Se- gers (ChristenUnie), Pieter Heerma (CDA) en Rob Jetten (D66) schuiven er elke dinsdagmiddag even aan na de stemmingen. ,,De laatste tijd komt de vraag op tafel: wat willen we nog?'' zegt één van de fractieleiders. Het is dé plek voor een beetje re flectie in kleine kring. Op maandag ochtend, bij het coalitieoverleg, zit ten immers ook ministers. D^e bij eenkomst, op het ministerie van Volksgezondheid, is inhoudelijker, zakelijker. ,,Met z'n vieren op dinsdag is het net even intiemer", stelt een aanwezige. Soms gaan er vakantiefoto's rond. Of recenter: kiekjes van de verbou wing 'bij Klaas thuis'. Er is koffie en er worden grappen gemaakt. De be nen kunnen er op tafel. Ook perso neelszaken komen aan bod: het gaat er bijvoorbeeld over de lastposten in de fractie: elke regeringspartij heeft wel zo'n Kamerlid dat voortdurend bij een minister in de kuiten bijt. De sfeer is wel veranderd, vooral door de wissels bij D66 en CDA. De nerdy dossiervreter Jetten kwam in de plaats voor de meer 'theatrale' man van de grote lijnen Alexander Pech- told. En de soms wat stugge Sybrand Buma - 'die pas ontdooide als je om zijn grapjes lachte' - werd vervangen door 'knuffelbeer' Heerma. Wat ove rigens niet is veranderd: de voorlie den van D66 en CDA kunnen het uitstekend met elkaar vinden. Wel een verschil: Jetten en Heerma zijn allebei ochtendmensen en beginnen regelmatig de dag met een gezamen lijke bak koffie als nog geen andere sterveling zich op het Binnenhof heeft gemeld. Het is in dit soort onderonsjes en tijdens de reguliere overleggen dat steeds vaker de vraag op tafel komt: wat willen we nog aan 'grote dingen doen'? Vooral Dijkhoff en Jetten voe len zich minder gevangen door het regeerakkoord: zij zaten immers niet zeven maanden lang aan de onder handelingstafel tijdens de formatie. En ook toenmalig medeonderhande laar Heerma behoort tot het slag poli ticus dat er niet alleen zit om een regeerakkoord uit te voeren. En dus komt met nog anderhalfjaar voor de boeg die ene vraag steeds vaker op tafel: ,,Gaan we niks doen of willen we iets bereiken?" Treintje Die nieuwe dynamiek zorgde ervoor dat het kabinet eind vorig jaar plots de wind in de zeilen kreeg. Het veel besproken sms'je van Unilever-baas Paul Polman leidde er toen toe dat de omstreden afschaffing van de divi dendbelasting toch niet doorging. In plaats daarvan werd in no time een pakket lastenverlichting voor het bedrijfsleven uitonderhandeld. En toen begon het treintje te lopen: door de draai van het CDA kwam er een kinderpardon - ondenkbaar tijdens de formatie - zonder dat dit tot een kabinetscrisis leidde. Vervolgens werd het langverwachte pensioenak koord in de wacht gesleept en kwa men de vier partijen tot afspraken over klimaatmaatregelen waar zelfs de linkse oppositie niet zomaar 'nee' tegen durfde te zeggen. En passant werd een streep gezet door de loon- dispensatie voor arbeidsgehandicap ten en werden scholen niet verplicht om kinderen het Wilhelmus te leren, al is het laatste woord daarover nog niet gezegd. Behalve vers bloed zit de voortgang hem in de verstrijkende tijd. Waar bij het aantreden het wantrouwen diep zat en partijen vooral meeregeerden met één oog gericht op de uitgang, is er nu veel meer het gevoel dat dit kabinet weleens de rit kan uitzitten. Want iedereen is zich bewust van die ene waarheid die men elkaar bij her haling lachend in het gezicht smijt: ,,We kunnen het kabinet nu wel la ten vallen, maar dan zitten we hier na de verkiezingen met de dezelfde vier partijen, plus twee anderen erbij." Door de Eerste Kamerverkie zingen eerder dit jaar is de versnippe ring in de Staten Generaal immers alleen maar verder toegenomen. Opsteker Daarbij is het behulpzaam dat par tijen elkaar wat gunnen. Vooral D66 kon na de razendsnelle afschaffing van het raadgevend referendum bij de start van dit kabinet een opsteker gebruiken. Bij de democraten leefde relatief lang het gevoel dat de partij in dit kabinet eigenlijk weinig te zoeken heeft. De slechte peilingen en het ge mor in de achterban zorgden voor chagrijn. Inmiddels heeft de partij met name door het kinderpardon en het klimaatakkoord wat meer om mee te zwaaien en neemt de steun van D66-kiezers voor dit kabinet toe. De tandem Heerma/Jetten leverde afgelopen zomer een impuls voor de woningmarkt van 2 miljard euro, waarbij woningcorporaties minder verhuurderheffing hoeven te betalen. De twee fractieleiders wisten dat die maatregel tegen het zere been van de VVD zou zijn en dus werd er ook een maatregel voorgesteld om scheefwo- nen tegen te gaan, iets waarmee de liberalen juist wél thuis konden ko men. Ook bij het kinderpardon kreeg de VVD in ruil gedaan dat een oude wens in vervulling ging: de discretio- naire bevoegdheid van de staatsse cretaris verdwijnt en komt bij een commissie te liggen. Dat neemt niet weg dat het soms wel degelijk 'van au' gaat. In vergelij king met het vorige kabinet wordt er vrijdag 25 oktober 2019 GO Nieuwe dynamiek door de Laurens Kok Tobias den Hartog Den Haag —Aanwezige De vier leden van de 'dins dagclub' weten elkaar daarbui ten ook goed te vinden. Vanaf linksbo ven: Heerma Jetten, Jetten Dijkhoff, Dijkhoff Se- gers, Segers Heerma. FOTO'S HH, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4