Autoluw centrum in Domburg is een eerste stap KOOPZONDAG 7 Analyse Stadsraad en Ondernemers Badplaats Domburg (OBD) presenteerden deze week een ambitieus plan om het cen trum autoluw te maken: tussen 12 uur 's middags en 12 uur 's nachts geen autoverkeer meer in het cen trum. Ze willen hier volgend jaar mei al, bij wijze van proef, mee beginnen. Want zeker in het sei zoen is het zo druk dat de leef baarheid en aantrekkelijkheid van Domburg onder druk staan. Opvallend tijdens de bijeen komst was dat inwoners nauwe lijks bezwaar maakten tegen de plannen. Wel vindt een aantal be woners uit het centrum dat zij niet de dupe mogen worden. Zij willen ook 's middags de auto in de eigen garage in het centrum kunnen parkeren. Nog opvallen- der, geen enkele ondernemer pro testeerde. Een paar jaar geleden zou dat wel anders zijn geweest. Maar de ondernemers zien ook dat het tijdens het seizoen heel erg druk is in Domburg en weten uit eigen ervaring dat autoluwe cen tra in toeristische plaatsen in Frankrijk en Italië juist floreren. Een autoluw centrum is voor de korte termijn een goede oplossing om het centrum leefbaar en aan trekkelijk te houden. Maar de druk op de andere delen van het stadje neemt dan alleen maar toe. Smalle straatjes als de Badstraat en de P.J. Eloutstraat krijgen dan nog meer verkeer te verwerken. Dat zijn ook straten die richting en onder langs de duinen lopen en veel gebruikt worden door wandelaars en fiet sers, waardoor het daar niet veili ger en gezelliger wordt. Terzijde Twee jaar geleden presenteerde de Stadsraad een plan voor een zui delijke rondweg, om het verkeer richting de vakantieparken en Westkapelle uit de kern te weren. Het kon makkelijk door de poli tiek terzijde worden gelegd omdat het niet de volle steun had van de Domburgse ondernemers. Als het de Stadsraad en de OBD lukt ook in dit dossier samen op te trekken wordt dat terzijde leggen veel moeilijker. Dan kan de leefbaar heid en aantrekkelijkheid van Domburg echt bevorderd worden met de aanleg van een rondweg. WOONWERKGEMEENSCHAP BOUW BEGINT LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND Dagje Parijs in Kerstsfeer Kerstmarkt Brussel Kerstmarkt Oberhausen Dagtocht Canterbury vr 22-11, do 12-12 €65,- Dickens Festijn Deventer za 14 december 39,-- 10 dagen wintersport! Kirchberg Arrangement Concert gebouw Amsterdam Over een jaar wordt er gebouwd in de boomgaard aan de rand van Serooskerke. Dan verrijzen daar de eerste woningen voor de woonwerkgemeenschap Walcheren. Na jaren van dromen breekt voor de Vlissingse Willemien Clement (40) nu de tijd aan van realiseren. De woonwerkge- meenschap De Woongaard gaat uit eindelijk bestaan uit een groep van 20 tot 25 woningen waar gezinnen, stel len en alleenstaanden bij elkaar wonen en zoveel als mogelijk kennis, ervaringen en materia len delen. Maar ook een plaats waar privacy ge waarborgd is, stelt Willemien Clement. Want elk gezin, stel of alleenstaande betrekt een eigen woning en het is niet de bedoeling dat ie dereen zomaar bij je binnen loopt. „Centraal komt een gemeen schappelijke ruimte. Die deur daarvan gaat bij wijze van spreken nooit op slot. Iedereen kan daar iedereen ont moeten. Daar kun nen mensen samen koken, samen spe len, samen eten, sa men iets van elkaar leren." Want het is vol gens haar wel echt de bedoeling dat de bewoners delen. Niet alleen een boormachine, een auto of een pan, maar ook kennis. ,,De een weet veel over tuinieren, de ander is een handige klusser, de volgende weet alles over het houden van bijen." De groep wil in dat centrale ge bouw ook gedeelde werkplekken en logeerkamers. Een gezamen lijke moestuin, natuurlijke speel plekken en een voedselbos voor de kinderen staan ook hoog op de lijst van zaken die de toekomstige bewoners willen creëren. Ondertekenen Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere steunt het plan. Het is ak koord en gister avond onderteken den de mensen van De Woongaard het koopcontract. De inwoners van Serooskerke kregen tijdens de bij eenkomst oook de maquette te zien van hoe de groep het terrein wil inrichten. Na ondertekening moeten ze binnen één jaar begin nen met de bouw. Dat zal vol gens Clement wel lukken. ,,We hebben nu voldoende mensen voor elf woningen. En we zijn nog in gesprek met een aantal an deren die ook zeer serieuze be langstelling hebben." Volgens haar kan het project doorgaan als er kopers zijn voor vijftien huizen. ,,Dat lukt." Van de mensen die daar willen komen wonen is de jongste twee en de oudste zeventig jaar. ,,We hebben drie gezinnen met kinde ren. Maar dat worden er meer want we zijn in gesprek met nog twee gezinnen en hopen op nog meer." Die gesprekken zijn volgens haar belangrijk omdat de nieuwe leden moeten passen binnen de woonwerkgemeenschap. „Je moet bereid zijn te delen." Wat ook belangrijk is, vervolgt ze, is dat de groep zo min moge lijk het milieu wil belasten. Zo worden alle woningen energie neutraal en gebouwd met zoveel mogelijk biologische materialen. Centraal komt een gemeenschappelijke ruimte. Die deur daarvan gaat bij wijze van spreken nooit op slot vrijdag 25 oktober 2019 De inwoners en onderne mers van Domburg steunen een plan voor een autoluw centrum. Dat is echter niet voldoende om de leefbaar heid en aantrekkelijkheid te bevorderen. Dat kan alleen door de aanleg van een rond weg. Emile Calon Domburg Samen koken, samen spelen, samen delen Een maquette van de Woongaard. fotogwendolyn pieters fotografie GRATIS PARKEREN, M.U.V. DE PARKEERGARAGE Kerstwinkelen in Parijs is een feest! Gezellige kerstmarkten, versierde etalages en lichtjes za 30 november 59,-- De grootste kerstmarkt van België met meer dan 240 kraampjes in het historische centrum za 7 december 35,-- De kerstmarkt in Oberhausen en Centro staat voor authenticiteit gemengd met modern di 10 december €37,- Eén van de gezelligste winkelsteden van Zuid-Engeland! De 19e eeuwse Engelste stad van Charles Dickens herleeft in volle glorie Vertrek: vr 24 januari 2020 v.a.€819,- Westendorf Vertrek: vr 24 januari 2020 v.a. 799,- Een wervelend feestconcert voor de Kerst! zo 15 december 89,-- Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl Emile Calon Serooskerke -Willemien Clement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43