Brandweer Westkapelle weer op sterkte 4 RIDE FOR THE ROSES CRISIS Het lijkt stil, maar achter de schermen wordt koortsachtig overlegd om ook volgend jaar weer een Ride for the Roses in Zeeuws- Vlaanderen te laten plaatsvinden. Weinigen willen iets kwijt over het delicate proces. ,,We willen geen olie op het vuur gooien." rond Goes is verreden. KWF be paalt ook onder welke voorwaar den dezelfde naam mag worden gevoerd voor regionale evenemen ten. In Maastricht bestaat een Walk for the Roses, en in Zeeland worden onder de vlag van Delta in december een Strandride en in juni - in één weekend - een Ladies Ride en twee grote toertochten georganiseerd, op zaterdag vanuit Goes en de laatste drie jaar op zon dag vanuit Terneuzen. ,,We betreuren het heel erg dat er nu onenigheid is over de Ride in Terneuzen", zegt woordvoerster Annebel Schipper van KWF. „Hoewel we er een beetje los van staan, zijn we in gesprek met par tijen om tot een oplossing te ko men." Donderdag komt een dele gatie van KWF naar Zeeland voor overleg met hoofdsponsor Delta. Hoe heeft het zo ver kunnen ko men? In 2008 wordt de landelijke Ride for the Roses met veel succes georganiseerd in Goes. Energie- en telecombedrijf Delta besluit er een jaarlijks Zeeuws evenement van te maken. Er wordt een stichting op gericht. Het bestuur is tevens or ganisatiecomité van de rit die al tijd start en aankomt in Goes. In 2017 komt er een Zeeuws-Vlaamse editie bij, een instant succes. Voor zitter van het Zeeuws-Vlaamse or ganisatiecomité wordt oud-sport journalist en wielerfanaat Frits Bakker. Organisatorisch bestaat er geen gelijkheid tussen beide organisa ties, omdat het Bevelandse comité ook het overkoepelende stich tingsbestuur is, waarin wel twee Zeeuws-Vlamingen zitting krij gen. Wellicht schuilt daarin de kiem voor een gevoel van achterstelling bij de Zeeuws-Vlaamse organisa tie. Op een bestuursvergadering, Delta wil werken met één organisatie. Dat is praktischer en dus goedkoper, waardoor meer geld overblijft voor KWF dit voorjaar in café Baarends in Goes, stelt Bakker voor als twee aparte organisaties verder te gaan. Bezorgde blikken dins dag tijdens het weke lijkse persgesprek van Gedeputeerde Staten als het gesprek komt op de Delta Ride for the Roses. Com missaris van de koning Han Pol man lost elk jaar het startschot, zo wel voor de editie in Goes als die in Terneuzen. ,,Het is een verve lende kwestie", zegt hij. De Zeeuws-Vlaamse fietstocht voor de kankerbestrijding, die in drie jaar tijd gegroeid is als kool, dreigt volgend jaar niet door te gaan. Vrijwel het voltallige organise rende comité is onlangs opgestapt, omdat het zich beknot voelt door hoofdsponsor Delta. Sinds ook de Terneuzense wethouder Jack Be gijn is teruggetreden als kandidaat voor het overkoepelende bestuur van de Delta Ride for the Roses lijkt niemand in Zeeuws-Vlaande- ren het stokje van de plaatselijke organisatie te willen overnemen. ,,Het is een heel belangrijk eve nement voor Zeeland", vult gede puteerde Jo-Annes de Bat (CDA, sport) aan, ,,dat we als provincie dan ook ondersteunen. Als we een rol kunnen spelen om dit op te lossen, zijn we daartoe bereid." Wie de gedeputeerde een beetje kent, weet dat hij al met Jan en al leman aan de telefoon heeft ge hangen om te proberen de boel in goede banen te leiden. KWF In het Amsterdamse kantoor van KWF Kankerbestrijding wordt de gang van zaken ook betreurd. De liefdadigheidsinstelling is organi sator van de landelijke Ride for the Roses, die afgelopen september Vanwege het tekort aan bevelvoer ders in Westkapelle moesten korp sen uit Domburg en Zoutelande branden in Westkapelle blussen. Dat zorgde af en toe voor veel frus tratie, zegt bevelvoerder Stefano Bommeljé. ,,Een jaar geleden wer den 's nachts met enige regelmaat in Westkapelle auto's in brand ge stoken. Hoewel dat ook in de di recte omgeving van onze brand weermensen gebeurde, konden ze niets doen." De problemen bij het korps ontstonden toen de bevel voerders stopten en ook het aantal vrijwilligers flink daalde. ,,Het pro bleem is dat je als brandweerploeg niet kan en mag uitrukken als je Als brandweerploeg mag je niet uitrukken als je geen bevelvoerder hebt geen bevelvoerder hebt. Dat is niet veilig", vertelt Bommeljé. Hij is toen wel begonnen aan een oplei- ding tot bevelvoerder. ,,Maar het duurt zo'n twee jaar voor je dat bent." Zodra hij het diploma had, kon de Westkapelse brandweer tij dens kantooruren uitrukken. ,,Want ik werk wel in Westkapelle, maar woon hier niet." Sinds kort kent het korps een tweede bevelvoerder: Ferdinant Jobse. ,,Daardoor kunnen we in de regel ook 's avonds, 's nachts en in de weekeinden in actie komen." Bommeljé kan geen absolute zeker heid geven omdat het korps maar over zeventien vrijwilligers be schikt, waarvan drie nog in oplei ding. ,,Dat is niet echt veel. We kun nen dus nog altijd extra vrijwilli gers gebruiken." Bommeljé wijst er op dat het niet makkelijk is in Westkapelle vol- doende vrijwilligers te vinden. ,,We hebben intensief campagne ge voerd met spandoeken en flyers. Maar wij vissen in dezelfde vijver waar ook de reddingmaatschappij in vist." We zijn er nog niet, we hebben nog meer vrijwilligers nodig Lennard Gabriëlse is een van de nieuwe vrijwilligers. Hij is nog in opleiding, maar mag al wel mee als er een brand is. Als het aankomt op technische hulpverlening dan moet hij nog thuis blijven. Hij vindt het leuk en goed om deel uit te maken van het Westkapelse korps. ,,Maar we zijn er nog niet, we hebben nog meer vrijwilligers nodig." Het Westkapelse korps neemt morgen ook een nieuwe auto in ge bruik. Het is een wagen waarmee vier brandweervrijwilligers kun nen uitrukken. Bommeljé: ,,Er is ruimte in de auto voor zes perso nen. Als er meer dan vier reageren op het alarm, gaan er meer mee. Maar we kunnen dus ook met z'n vieren erop uit." De vrijwilligers van Westkapelle geven morgen om 14.30 uur bij de kazerne aan de Oude Zandweg 11a een demonstra tie met hun nieuwe auto. Een half uur later is de officiële overdracht. vrijdag 25 oktober 2019 GO Koortsachtig overleg achter in de polder bij Hengstdijk. foto peter nicolai Ernst Jan Rozendaal Terneuzen De Ride for the Roses vorig jaar De brandweer van Westkapelle kan weer dag en nacht uitruk ken. Drie jaar lang kon dat niet, omdat het niet mogelijk was een complete ploeg in te zetten. Emile Calon Westkapelle - Stefano Bommeljé, bevelvoerder - Lennard Gabriëlse, vrijwilliger bij de brandweer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40