ak lil SS S hM&M 4 mm Mathieu van Woerkom uit Kapelle verbeeldt provincie in clichés CU IJ 1 Het is de tweede emoji-kaart van provin ciaal planoloog Mathieu van Woerkom. De eerste, van heel Nederland, publi ceerde hij een week geleden op Twitter. Het werd gelijk een hype op social media. Onder meer de NRC zochten 'de ambte naar uit het Zeeuwse Kapelle' op voor een interview. Anderen gingen met zijn idee aan de haal en maakten een friet/patat- kaart, een dierenkaart (met vis in Zeeland en een giraf bij Emmen - vanwege de die rentuin), een kaart met verkiezingsuitsla gen. Ook de Efteling maakte een emoji- kaart. ,,Ik krijg nog steeds heel veel reacties. Het is ongelooflijk", zegt Van Woerkom verbaasd. ,,Zo bijzonder is het eigenlijk niet. Emoji's komen rechtstreeks bij je binnen. Het is visueel. Misschien dat het daarom zo aanslaat. Een beeld zegt meer dan duizend woorden, zeggen ze. Soms lukt het om het juiste beeld te vinden, om een bepaalde volksaard of gebiedsken- merken in een plaatje te vangen." Van Woerkom dook als kind al voor zijn plezier in de Bosatlas. ,,Ik heb planologie gestudeerd. Landinrichting, familie van de geografie. Daarvoor zijn kaarten heel belangrijk. Ik vind het leuk om ze zelf te maken, om iets in elkaar te knutselen dat in beeld iets zichtbaar maakt." De kaart van Nederland was in een kwartier tje gemaakt. Intuïtief, zonder al te lang nadenken, puur op geheugen, vertelt hij. ,,Ik vond zelf dat stoplicht bij Almelo een vondst. Ik moest meteen aan Herman Fin- kers denken bij O v Almelo: 'Een stoplicht springt op rood, een ander weer op groen. In Almelo is altijd wat te doen'. Briljante grap van cabaretier Herman Fin kers. Humor is een belangrijk ingrediënt van de emoji-kaarten. Wat is er nu leuker dan samen lachen over vooroordelen en clichés? Een cliché heeft altijd een kern van waarheid. Dat zorgt voor de herken baarheid." Messentrekkers Maar is er dan soms niet een beetje sprake van leedvermaak? Hoe vonden ze het in Oss om als messentrekkers te worden neergezet? ,,Er waren wel mensen die zei den: moet dat nou, een mes als symbool voor Oss? In alle grote steden lopen toch wel messentrekkers rond? Ik dacht ge woon: er is een Bende van Oss, de inwo ners worden wel messentrekkers ge noemd, er staan vleesfabrieken: een mes, dus." Er hebben nog geen messentrekkers uit Oss voor de deur gestaan. ,,Mensen VOv W* W zien er de grap over het algemeen wel van in. Sterker nog: uit Oss heb ik ook veel leuke reacties gehad." De kaart van Zeeland kostte hem meer moeite. „Ik denk dat het komt, omdat ik meer weet van Zeeland en omdat de pro vincie me na aan het hart ligt. Hoe dichter het bij jezelf komt, hoe moeilijker het wordt. Kenmerkend voor Nijmegen is dat het een linksige stad is: Havana aan de Waal. Dan zet je er een vlag van Cuba bij en klaar. Van Goes weet ik veel meer, om dat ik in Kapelle woon. Goes heeft zoveel. Wat kies ik dan?" De gitaar bij de Brouwersdam (Con cert at Sea), de damesschoen bij Zie- rikzee (Omoda), het peertje in de Zak van Zuid-Beveland, dat wa ren allemaal inkoppertjes. Jam mer dat er geen emoji van mos selen is, zegt hij. „Wel een van oesters, sinds kort." Goedmakertje Nu Nederland en Zeeland in emoji's gevangen zijn, denkt Van Woerkom na over een goedmakertje voor Almere. Op de kaart van Nederland werd die stad weergegeven door een prullenbakje. „Het zou dan mijn eerste stads- kaart worden. Je kunt na tuurlijk steeds dichter in zoomen. Een vriend van me heeft dat al gedaan, met Venlo." Zit er nog een serieus kantje aan de kaart? „Zo had ik het niet bedoeld. Maar het is natuurlijk wel Zeeland promotie. Ik heb wel be wust veel trekkers op de kaarten gezet. Daarmee zie je direct dat Ne derland niet alleen uit Randstad be staat. Er is heel veel platte land." It vrijdag 25 oktober 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl De emoji-kaart van Zeeland is gevuld Daar is-ie dan: de emoji-kaart van Zee land, vers van de pers. Met een pilsje in Renesse en een Duits vlaggetje bij Zoutelande, een appel in Kapelle en een anker in Vlissingen. Ondine van der Vleuten Vlissingen ink sd i»E= i Kijk op de site bij /video Mathieu van Woerkom maakt kaart van emoji's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37