V- Grand Prix van Mexico Zaterdag: Kwalificatie vanaf 19:15 uur Zondag: Race vanaf 19:00 uur Uiteraard op kanaal 14 ZIGGO SPORT 30 Ireen Wüst is voorzichtig op de weg terug na haar gebrokenhartsyndroom ,1, V- "AX* 1 Na een emotioneel loodzwaar seizoen maakt Ireen Wüst (33) zich op voor een nieuwe schaatswinter. ,,Ik heb nog steeds de overtuiging dat ik in februari een wereldrecord kan schaatsen." „Stress uit zich natuurlijk op vele manieren", zegt Ireen Wüst (33). De vijfvoudig olympisch kampioene kijkt rond in een hotel in Heeren veen met een rustige blik in haar groene ogen. Het tegenovergestelde van de boodschap die ze verkon digt. Haar zomer was anders dan gewend. De afgelopen maanden stonden in het teken van rouwver werking, vertelt ze tijdens de pers bijeenkomst van team Talentned. ,,Daar had ik in het vorige winter seizoen totaal geen ruimte voor." Het is inmiddels bijna tien maan den na het overlijden van haar beste vriendin, oud-schaatsster Paulien van Deutekom. In die periode schaatste Wüst in februari naar in drukwekkend WK-goud op de 1500 meter in Inzell, vroeg ze anderhalve maand later in april haar vriendin Letitia de Jong ten huwelijk en be gonnen vlak daarna de migraine- aanvallen. Haar lijfwas klaar. Uitge hold. Moegestreden. ,,Een lichaam heeft zijn grenzen en beperkingen en daar liep ik al de hele winter te genaan. Ik stond eigenlijk dik in het rood bij mijn lichaam. Een keer moet je de tol en de rente gaan be talen en ja, dat was deze zomer." Na de extreme hoofdpijn kreeg ze pijnklachten rond haar hart. Dat was heel even schrikken, het werd direct onderzocht. ,,Maar ergens weet je wel waar het mee te maken heeft. Er was gelukkig niks aan de hand, dan is de conclusie: een ge broken hart-syndroom. Dat je let terlijk een gebroken hart hebt." Rustig trainen Haar trainingen werden aangepast. Rustig trainen werd het adagium. Elke dag iets, maar met mate. Gin gen haar ploeggenoten hard tekeer op de pedalen van hun fiets om hun hartslag in een hoge frequentie te krijgen, reed zij haar rondjes met de handen bovenop het stuur. ,,Ideali- ter heb je dat niet als topsporter, maar het was ook logisch dat het gebeurde. Eigenlijk was het redelijk onmenselijk wat ik had gedaan." Het was voor haar lijf waarschijn lijk beter geweest als ze na januari had gezegd: ,,Nou jongens, ik ga even naar de zon, op vakantie, om het allemaal even een plekje te ge- ven." Dat denkt ze althans. Ander zijds zegt ze: ,,Dat was gewoon geen optie voor mij op dat moment. Ik had heel veel behoefte aan struc tuur, aan ergens voor moeten op staan. Schaatsen is uiteindelijk ook een grote liefde van me en hield me ook op de been." Daarnaast gaf haar sport afleiding en had ze steun aan De Jong, in middels haar verloofde. ,,Dat wij gaan trouwen is iets heel positiefs dat veel energie geeft." Wüst is ver anderd, zegt ze. „Voorheen kon ik denken: dat komt later wel. Tegen woordig denk ik: nu is nu, je moet nu genieten, want je weet niet wat jouw later is." Ze zocht in april hulp bij de verwerking en praat met een professional. Inmiddels gaat het een stuk beter, wisselen de goede dagen de mindere dagen af. ,,Sinds sep tember heb ik een opwaartse lijn." Haar pijlen zijn gericht op het tweede deel van het seizoen. Vol doende titels op haar overdadige palmares, maar een wereldrecord als senior ontbreekt. ,,Ik wil goed zijn in december, bij de NK afstan den." Daar worden de tickets voor de WK afstanden op de recordbaan van Salt Lake City verdeeld. ,,In fe bruari is er die datum die met rood omcirkeld staat. En ik heb nog steeds de overtuiging dat ik dan een wereldrecord kan schaatsen." Haar trainingsjaren - „Hoeveel zijn het er? 16?" - werken in haar voordeel. Ze maken dat ze zich de rustigere aanloop in het voorsei zoen kan veroorloven, denkt ze. ,,Die overtuiging dat ik een wereld record kan rijden, is nooit wegge gaan. Je moet de ideale route vin den die voor jou werkt en ik denk dat we daar nu goed mee bezig zijn." t %rV- v vrijdag 25 oktober 2019 GO 'Lichaam stond dik in het rood' Lisette van der Geest Heerenveen Ireen Wüst: ,,Een lichaam heeft zijn grenzen en beperkingen en daar liep ik de hele winter tegenaan." foto anp V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30