Diplomatieke bruggenbouwer met een harde kant De eurozone staat er nu veel beter voor dan vier jaar geleden E 21 '^:rr *0* cies het juiste moment. Daar ver dient hij alle lof voor." ,,Hij was inderdaad niet bang voor snelle beslissingen", zegt Carsten Brzeski, ECB-watcher bij ING. ,,Dat zag je bij zijn whatever it takes-toespraak." De uitspraak kwam naar verluidt uit de lucht vallen voor andere monetaire au toriteiten. Maar kritiek kwam er niet op. Volgens Brzeski waren vriend en vijand het er over eens dat zonder de toespraak van Draghi de euro wel degelijk ten onder was gegaan in 2012, met alle dramatische gevolgen van dien. Brzeski roemt ook het intellect van Draghi. Samen met zijn daad kracht heeft dat de ECB echt op de kaart gezet. ,,Hij maakte er een volwassen centrale bank van." Dat was mede te danken aan het onorthodoxe beleid van Draghi. Waar centrale banken vroeger al leen aan de renteknop konden draaien, ontwikkelde Draghi een heel arsenaal aan wapens, zoals QE en speciale leningen voor banken. Ook durfde de bankpresident het aan om de rente negatief te maken - een maatregel die lang volstrekt ondenkbaar was. Draghi hield met zijn ongekend ruime monetaire beleid, de ECB pompte in een paar jaar tijd 2600 miljard euro in het financiële sys teem, de economie in de eurozone aan de gang. Daarmee kocht hij tijd voor politici om de economie in de eurozone te hervormen en meer concurrerend te maken. Maar tot zijn grote frustratie lieten veel landen dat na. Het enige dat Draghi al die jaren niet lukte, is het verhogen van de inflatie. Maar dat is een probleem dat in veel delen van de wereld speelt. Omstreden De indrukwekkende erfenis van Draghi dreigt nu onder te sneeu wen vanwege de omstreden her start van het opkoopprogramma. Dat leidde afgelopen maand tot een zelden vertoonde openlijke ruzie tussen de bankpresidenten. Knot bracht een persbericht uit waarin hij vraagtekens zette bij het beleid van de ECB. ,,Draghi vroeg na afloop van de stemming aan de tegenstanders of ze niet anoniem naar de pers wilden lek ken dat ze tegen het besluit waren. Maak je geen zorgen had Knot ge antwoord, we laten officieel weten dat we tegen zijn", beschrijft Eijf- finger de een na laatste vergade ring van Draghi. Al met al laat Draghi een vol wassen centrale bank achter, maar wel een die verdeeld is. Met name de noord-zuidtegenstellingen zijn flink gegroeid de afgelopen jaren. Daar ligt een pittige taak voor zijn opvolger Christine Lagarde. De voormalige topvrouw van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en oud-politica (ze was mi nister van Financiën in Frankrijk) staat bekend als bruggenbouwer en verbinder. Dat bewees ze bij c! het IMF, waar ze de vanwege een 2 seksschandaal vertrokken Domi- nique Strauss-Kahn opvolgde. Het 2 IMF was door die gebeurtenis in chaos gestort en Lagarde stelde in korte tij d orde op zaken. 5 Ze kan nu opnieuw aan de bak bij de Europese Centrale Bank (ECB). Daar treft ze een verdeelde organisatie aan. Haar voorganger, Mario Draghi, bestuurde de ECB met een clubje vertrouwelingen. Lagarde is meer van het overleg model gericht op consensus. De Fran^aise is geen econo misch zwaargewicht als Draghi. Ze is jurist en werkte lang als ad vocaat in de Verenigde Staten, en heeft zich bewezen als baas van een grote monetaire organisatie. Lagarde staat bekend om de be middelende rol die ze speelt, maar ze kan ook hard zijn als het nodig is. Dat hebben de Grieken gemerkt tijdens de schuldencrisis. De Grie ken moesten 'gewoon' hun belas ting eerlijk betalen, zei ze als di- recteur van het IMF, terwijl de verarmde bevolking leed onder de zoveelste bezuiniging. Een diplomaat die kan verbin den en als het nodig is, kan door pakken; een ideaal profiel voor de president van de ECB. Maar haar politieke ervaring is wellicht de belangrijkste reden om te slagen. De ECB komt zo'n beetje aan het einde van haar mogelijkheden om de economie te stimuleren. Het is nu aan de landen die finan ciële ruimte hebben, onder andere Nederland en Duitsland, om de groei aan te jagen door meer geld uit te geven. Tot nu toe zijn landen daar niet of nauwelijks toe gene gen. Lagarde kan die landen mis schien het benodigde zetje geven. vrijdag 25 oktober 2019 GO FOTO KOSTAS TSIRONIS/EPA pensioenen de euro... ...sloper van onze 11 -Mario Draghi, president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde (63) lijkt ge knipt voor de post van presi dent van de ECB. Peet Vogels Frankfurt am Main

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21